Loading

Ubytování v Orlíku nad Vltavou

(1 objekt + 8 objektů v okolí 25 km)

Ubytování Orlík nad Vltavou

Orlík nad Vltavou, v obci / ve městě
Hezké apartmány v chalupě - u přehrady

Chata U Jezera

Kovářov (Orlík nad Vltavou 2,0 km vzdušně), mimo obce / města, v lese
Chata v lese s krbem, terasou, u řeky

Válův Dvůr

Milevsko (Orlík nad Vltavou 3,0 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Usedlost s bazénem, tenisem a saunou.

Apartmány Orlík - Loužek

Milešov (Orlík nad Vltavou 8,7 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji...
Výhled na vodu z lodžie apartmánů

Chalupa Svatá Anna

Zvíkovské Podhradí (Orlík nad Vltavou 10,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u l...
Jen 200 metrů od pláže Orlického jezera

Statek Vletice

Krásná Hora nad Vltavou (Orlík nad Vltavou 14,8 km vzdušně), na okraji obce / města...
Moderní ubytování pro skupinku

Apartmány Vráž u Písku

Vráž (okres Písek) (Orlík nad Vltavou 15,0 km vzdušně), mimo obce / města, u lesa...
Apartmány u lesa a blízko lázní!

Chalupa Červenka

Jetětice (Orlík nad Vltavou 17,4 km vzdušně), v obci / ve mě...
Chalupa na klidném místě nedaleko vody

Penzion U Radešínka

Počepice (Orlík nad Vltavou 18,5 km vzdušně), na okraji obce / města
Ubytování v areálu s adventure golfem
1 - 9 / 9

Orlík nad Vltavou

Orlík nad Vltavou 1

Perla na přehradě Orlík

Přehrady na řece Vltavě k sobě přitahují značnou pozornost. Nejen z důvodu jejich krásného prostředí, ale taky kvůli bohatému rekreačnímu vyžití. Asi nikoho tedy nepřekvapí, že se hodně lidí vydá směrem na Orlík.

Ačkoliv je v Jihočeském kraji, je mnohem lépe dostupný než vzdálenější Lipno nad Vltavou. A když už si tito cestovatelé do okresu Písek jednou zajedou, málokdy odolají tomu, aby si jeden den nevyhradili pro návštěvu Orlíku nad Vltavou.

Jak už jsme předestřeli v úvodu, Orlík nad Vltavou je v těsném sousedství vodní nádrže Orlík. Tu napájí řeka Vltava, která si proráží cestu hustě zalesněným terénem. Ten je vhodný k plánování kratších i delších procházek, jejichž cílem může být buď přehrada, řeka nebo některá z lokálních památek.

Z Orlíku nad Vltavou je také velmi dobré spojení do okolních měst. Zakrátko se dostanete třeba do Milevska, Příbrami a do Rožmitálu pod Třemšínem.

Orlík nad Vltavou – život pod hradem Orlík

První dochovaná informace o obci v bezprostřední blízkosti Orlíku pochází z 2. poloviny 13. století. Schválně neuvádíme, že šlo o dnešní Orlík nad Vltavou, protože jeho historie je do značné míry spojená se Starým Sedlem, které je jeho součástí. Faktem ale je, že ani existence významného českého zámku nijak výrazně nezvýšila důležitost poddanského střediska. Zvláštních privilegií se mu dostalo až v poměrně pozdním 18. století. Opravdový hospodářský rozvoj této oblasti však přišel až s výstavbou Orlické přehrady, která dala místním možnost uplatnit se ve službách cestovního ruchu.

Tohle všechno by Vám nemělo uniknout

Orlík nad Vltavou je po stránce historie a kultury velmi hodnotný. Již zmíněnou dominantou obce je zámek Orlík. Jeho kořeny sahají až do 13. století, kdy býval důležitým hradem. Za celou dobu se na něm vystřídalo několik známých šlechtických rodů, včetně Švamberků a Schwarzenberků. K zámku náleží i park a Schwarzenberská hrobka.

Orlík nad Vltavou 2

Dále v obci uvidíte kostel sv. Prokopa, faru a středověký pranýř. Hlubokou náboženskou tradici prozrazuje i řada menších církevních objektů. Mezi ně patří výklenková kaple sv. Vojtěcha, kaple sv. Jana Nepomuckého, kaple Nanebevzetí Panny Marie a socha sv. Prokopa.

Po okolí je roztroušeno i hojné množství božích muk. Světské památky zastupuje dobová usedlost na hlavním náměstí a Žďákovský most, který přemosťuje vodní hladinu orlické přehrady.

Tím vším náš výčet ještě nekončí. Jen kousek od obce se tyčí monumentální hrad Zvíkov. Celkem netradiční podívanou pro Vás chystá i hradní zřícenina Vrškamýk. Trochu méně známou, avšak stále velmi atraktivní památkou je Klášter Milevsko, ve kterém se konají komentované prohlídky a různé druhy akcí.

Poutavý pro Vás bude i Písek, který je sídlem Prácheňského muzea. Určitě si udělejte fotku i u měšťanského domu U Slona. Jestli cestujete spolu s menšími dětmi, rozhodně se nevyhýbejte areálu Sladovny, ve kterém je oblíbený rodinný park. Velkým zážitkem pro Vás všechny bude i Vodní elektrárna královského města Písku.

Čím dalším se v Orlíku nad Vltavou dá zabavit?

Orlík je vhodný pro turisty a také pro cyklisty. Vodní nádrž celkem pravidelně křižuje i parník, který zajišťuje výletnickou lodní dopravu. Dále je možné se tu během léta vykoupat nebo provozovat jiné druhy vodních aktivit. Kdo vyhledává hřiště pro týmové sporty, toho nasměrujeme do Písku. V něm je několik fotbalových a multifunkčních hřišť, tenisový kurt a atletický ovál. Ve Sportcentru Písek si zahrajete i squash nebo třeba bowling.

Orlík nad Vltavou 3

V Orlíku nad Vltavou se dá dobře běžkovat. Do půl hodiny jízdy autem, ale stanete na sjezdovce lyžařského střediska Kvasejovice. Hned vedle je také Areál Monínec, které nabízí i mírně adrenalinový snowtubing. Nejkrásnější podívanou zažijete na zamrzlé Orlické přehradě, na které je povoleno bruslení.

Nabídka ubytování v Orlíku nad Vltavou

Orlík nad Vltavou těží ze své strategické pozice. Proto tu najdete chalupy, penziony, hotely i ubytování v soukromí. Úplně od věci nemusí být ani dlouhodobý pronájem plně vybaveného prázdninového domu nebo chaty. V letních měsících jistě nepohrdnete ani některým z mnoha kempů v blízkém okolí.

Jestli toužíte po kvalitních podmínkách pro sport, ale zároveň se nechcete ochudit o návštěvy památek, Orlík nad Vltavou je pro Vás jako dělaný. Jednoduše proto, že je synonymem různých typů aktivit. Tak neváhejte a přijeďte na dovolenou do Orlíku nad Vltavou. Jistě se Vám zalíbí.

Názory a doporučení

Sarka Půlkrabová (skupina - návštěvník) 28.7.2019
zámek Orlík, hrobka