Loading

Ubytování v Sadské

(1 objekt + 8 objektů v okolí 25 km)

Hotel Modrá hvězda Sadská

Sadská, na okraji obce / města
Klidný hotýlek v Hrabalově kraji

Hotel garni COP NYMBURK

Nymburk (Sadská 7,3 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Výhodné ubytování v garni hotelu!

Penzion Homér

Poděbrady (Sadská 9,7 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Moderní penzion v centru Poděbrad

Hotel U Jezera

Velký Osek (Sadská 14,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Restaurace, basketbal, kongres, hřiště..

Chalupa Opolany

Opolany (Sadská 16,5 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Baráček s oplocenou zahradou a bazénem

Ubytování v soukromí Opolany u Poděbrad

Opolany (Sadská 16,6 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Výhodné ubytování nedaleko lázní!

Chalupa Svatbín

Kostelec nad Černými lesy (Sadská 17,9 km vzdušně), v obci...
Komfortní chalupa nedaleko Prahy!

Ubytování Sokol Úvaly

Úvaly (Sadská 19,6 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Útulné ubytování za nízkou cenu

Slatinné lázně Toušeň

Lázně Toušeň (Sadská 19,9 km vzdušně), v obci / ve městě
Lázeňský hotel nedaleko Prahy
1 - 9 / 9

Sadská

Sadská 1

Sadská je město v okrese Nymburk ve Středočeském kraji. Leží v Polabské nížině na Poděbradsku, 37 km východně od Prahy, 10 km západně od Poděbrad. Protéká jím řeka Šembera.

První dochovaná písemná zmínka o obci Sadská je z roku 993, je však možné, že existovala již dříve. Největší rozmach nastává v první polovině 12. století, kdy je zde vystavěn románský kostel sv. Apolináře spolu s kapitulou. Ta však byla v roce 1362 přenesena do Prahy a pod kopcem vznikla nová ves, která byla v roce 1562 povýšena na městečko a městem se stala v r. 1784. Kdysi bývala Sadská lázeňským městem, vyvěraly zde čtyři prameny. Pramen jménem Sadka vyvěrá v Prokopově ulici dodnes.

Zajímavosti, které si nenechte v Sadské ujít

Dominantou celého okolí Sadské je kostel sv. Apolináře z 12. století na kopci nad městem. Jeho nejvzácnější památkou je obraz Kojící madony na hlavním oltáři – vzácná vlámská práce z poloviny 17. století. Před kostelem si povšimněte křížku s ukřižovaným Kristem a sochy sv. Václava. Hned při vjezdu do města směrem od Prahy Vás přivítá barokní kaple Bolestné Panny Marie a nedaleko ní rokokový zámek s oranžérií.

Za prohlídku stojí i starobylé náměstí. Uprostřed něho byl roku 1748 vztyčen barokní Mariánský sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem v náručí, který měl město uchránit před ničivými požáry. U paty sloupu rozpoznáte sochy sv. Václava, sv. Floriána, sv. Apolináře a sv. Liboria. Zajímavými budovami na náměstí jsou barokní městská zvonice s bání z r. 1691 a radnice s věžičkou a hodinami z první poloviny 19. století. Důstojnou dominantou náměstí je budova školy z počátku 20. století. Více se o historii Sadské a jejích významných rodácích dozvíte v Městském muzeu.

Ke sportovnímu vyžití místních i návštěvníků města slouží multifunkční sportovní areál, kde si zahrajete bowling i squash. Při procházkách městem se zastavte v lomu na západním konci města. Nacházejí se tu zajímavé vápencové útvary, tzv. Obří hlavy. Severně od Sadské se za bývalými lázněmi rozprostírá lužní les se slepým ramenem Labe a umělé jezero – zatopená pískovna s chatovou oblastí. Na severozápad od města se nachází Přírodní park Kersko-Bory, rozsáhlý komplex borových lesů.

Užijte si výlety do okolí Sadské

Dnes je Sadská známá především jako zajímavá rekreační oblast. Procházky v borových lesích plných hub, rovinaté cyklotrasy i náročnější pěší túry v kopcích, nabízí ideální prostředí pro trávení dovolené. Je to i místo vhodné pro podnikání výletů do okolí.

Sadská 2

Vydejte se do okolních měst, které Vám nabízejí zábavu, doplnění si poznatků z oblasti historie a kultury ČR. Začněte např. v Nymburku. Z velkého množství památek tu vynikají zbytky městských hradeb a cenný kostel sv. Jiljí z 14. století. Zajděte si do Vlastivědného muzea s expozicí věnovanou městu, železnici a spisovateli Hrabalovi.

Poděbrady jsou známé lázeňské město na pravém břehu Labe, které se vyplatí vidět nejen kvůli překrásné kolonádě a rušným promenádám v pěkně upraveném parku. Přesvědčíte se o tom i v Polabském muzeu, které Vás seznámí s přírodou, historií a vývojem lázeňství v oblasti. Součástí muzea je i kulturní památka, špitál zvaný Kunhuta z 15. století. Dominantou města je hrad přebudovaný na barokní zámek, který je sídlem muzea a známého Ústavu jazykové a odborné přípravy zahraničních studentů Karlovy univerzity.

Na západ od Sadské leží obec Přerov nad Labem, kde najdete renesanční zámek a hlavně nejstarší skanzen lidové architektury v ČR, jehož oficiální název zní Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem. Prezentuje lidovou architekturu středního Polabí. Podobného zaměření je i Skanzen Kouřim.

Dalšími historickými památkami, které stojí za to vidět, jsou zámek Lysá nad Labem, hrad a zámek v Kolíně, Rotunda sv. Jiří v Hradešíně, zřícenina hradu Jenštejn. Zvláštní kapitolou je potom Kutná Hora a Praha, kde je kulturních památek a jiných zajímavých míst tolik, že je nestačíte projít za celý den.

Rodinné aktivity v zimě i v létě

Máte-li pozitivní vztah k fauně a flóře, na své si přijdete v první neoficiální zoologické zahradě v ČR – ZOO Chleby a arboretu v Kostelci nad Černými lesy.

Příjemné osvěžení v horkých letních dnech najdete v místní zatopené pískovně nazývané Jezero. Přírodní koupaliště poskytne i rybník Vyžlovka nedaleko Kostelce nad Černými lesy, Poděbradské jezero a Jezero Lhota severně od Brandýsu nad Labem. Aquapark Vodní svět Kolín je vzdálený od Sadské necelých 25 km. Tu se můžete koupat celoročně, protože má venkovní i krytý bazén se spoustou vodních atrakcí.

Zimní dovolenou můžete strávit na sjezdovkách Ski areálu Šibeniční vrchMnichovice a Ski areálu Chotouň nedaleko Prahy. V obou těchto lyžařských střediscích jsou Vám k dispozici sjezdovky pro začínající i zkušenější sjezdaře a snowboardisty, v areálech jsou i upravované běžecké stopy, které ostatně najdete i v bezprostřední okolí Sadské.

Možnosti ubytování v Sadské

Sadská 3

K tomu, aby se dovolená vydařila, je důležité zajistit si vyhovující ubytování. V Sadské se můžete ubytovat v některém z komfortních hotelů. K dispozici tu budete mít i dobré doplňkové služby, např. stravování v hotelové restauraci. Z jídelního lístku si tu vyberete nějakou místní specialitu či jídlo tradiční české nebo mezinárodní kuchyně.

Dobrou volbou pro Vás bude také ubytování v soukromí. Cenově výhodné ubytování, vhodné především v letním období, Vám poskytne chatová oblast u jezera, ve které budete mít k dispozici chatky a bungalovy. Nic Vám nebrání ani najít si ubytování v blízkém okolí Sadské. Ať už jsou to komfortní penziony a apartmány nebo stylové chalupy, kempy a ubytovny.

Dovolená v Sadské bude jistě patřit k těm, na které budete dlouho rádi vzpomínat. Klidné prostředí, možnost vyžití v podobě letní či zimní turistiky, různých sportů a poznávání české historie prostřednictvím historických památek je toho dobrým předpokladem.

Názory a doporučení

Ivana Nováková (ubytovatel) 4.2.2020
Sadská je klidné městečko v polabské rovině ideální pro cykloturistiku.