Loading

Ubytování v Kostelci nad Černými lesy

(1 objekt + 6 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Svatbín

Kostelec nad Černými lesy, v obci / ve městě, v centru města
Komfortní chalupa nedaleko Prahy!

Ubytování Sokol Úvaly

Úvaly (Kostelec nad Černými lesy 12,9 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Útulné ubytování za nízkou cenu

Ubytování Vilekula Sázava

Sázava (okres Benešov) (Kostelec nad Černými lesy 13,2 km vz...
Dovolená, kde se můžete cítit jako doma

Zámeček Kaliště

Kaliště (okres Praha-východ) (Kostelec nad Černými lesy 15,0 km vzdušně), v obci...
Pohádkové místo, kde je vše

Penzion V Roklích

Říčany (okres Praha-východ) (Kostelec nad Černými lesy 16,9...
Nadstandardně vybavené apartmány u Prahy

Penzion u Pinců

Rataje nad Sázavou (Kostelec nad Černými lesy 18,3 km vzdušně), v obci / ve městě,...
Útulný rodinný penzion s restaurací

Hotel Modrá hvězda Sadská

Sadská (Kostelec nad Černými lesy 18,9 km vzdušně), na okraj...
Klidný hotýlek v Hrabalově kraji
1 - 7 / 7

Kostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy 1

Kostelec nad Černými lesy

Plánujete dovolenou na území ČR, během které byste si chtěli prohlédnout Prahu a zároveň nechcete trávit dovolenou v centru města? Potom je Kostelec nad Černými lesy ideální destinací pro Vás. Poloha ve Středočeském kraji, v okrese Praha – Východ dělá z Kostelce vynikající a atraktivní lokalitu.

Do Prahy je to odtud 30 km a autobus jezdí každou hodinu. Na druhé straně, jak přívlastek v názvu města napovídá, Kostelec leží uprostřed lesů a bývá označován jako plíce Středočeského kraje. Pojďme se tedy stručně podívat na historii Kostelce, obsáhleji na to co najdete ve městě, kam by se dalo vyrazit do okolí a jaké jsou možnosti ubytování.

Minulost a současnost v Kostelci nad Černými lesy

Městečko má za sebou dlouhou minulost - sahá do dob knížat z rodů Přemyslovců, kdy na místě stála osada. První písemný záznam o Kostelci se datuje do roku 1344. Z původní osady, či sídliště se oficiálně stalo město v roce 1489. V Pobělohorském období město přešlo do vlády rodu Lichtenštejnů, kteří nad městem drželi ruku až do roku 1930. Dnes se jedná o obec, kterou obývá asi 3700 obyvatel, kteří nejčastěji za práci dojíždějí do okolních měst, protože v Kostelci historicky není vybudován těžký průmysl, což dopomáhá zdejšímu čistému prostředí.

Tradici zde má výroba keramiky a hrnčířství, kterému je v centru věnované muzeum Hrnčířství se stálou expozicí a měnícími se výstavami. Pokud jsme pomyslnou prohlídku města začali muzeem, tak pokračujme v nastoleném trendu. Pivovarské muzeum je součástí místního pivovaru. Pivovar v Kostelci totiž stál už v 15. století a kromě několikaleté pauzy v posledním desetiletí minulého století se zde pivo vaří bez přestání dodnes. Dnes kromě prohlídky muzea a pivovaru máte možnost ochutnat zdejší produkci. Pivovar je jednou z dominant města a prohlídku by si neměli nechat ujít nejen pivaři!

Asi největší dominantou Kostelce je zdejší renesanční zámek vystavěný na místě původního hradu dle návrhu italských architektů v 16. století. Dnes zámek není pro turisty běžně přístupný, takže se můžete kochat pouze nebližším okolím a stavbou zvenčí. Zámek sousedí s kostelem sv. Vojtěcha a domem Marie Terezie. Všechny tyto stavby, oba muzea a hlavní náměstí Smiřických tvoří centrum Kostelce, které je městskou památkovou zónou. V centru najdete množství služeb jako restaurace, kavárny nebo cukrárny. Také galerii, jejíž součástí je menší rozhledna.

Jestli jste si město již dost dobře prošli, vydajte se i mimo města na vycházky nebo vyjížďky do přírody. Městem vedou dvě cyklotrasy a z náměstí Smiřických vedou dvě turistické trasy. Po těchto trasách je možné vyrazit do okolních lesů, kde se nadýcháte čerstvého vzduchu a užijete si klidu od městského ruchu. V zimě se do lesů dá také vyrazit po značených cestách na běžkách.

Kostelec nad Černými lesy 2

V každém ročním období jsou v místních lesích dostupné dva cíle. Jednak je to arboretum věnované dřevinám. O něco výše je obora Přehvozdí po jejímž kraji vede právě jedna z turistických tras, takže když budete mít štěstí, můžete zahlédnout různé lesní živočichy. Obdobný výlet si naplánujte i po naučné stezce Penčický okruh. Ta začíná v jižní části Kostelce a vede až za město. Na stezce jsou jednak naučné tabule a také obora Aldašín, kde se chová černá zvěř.

Kostelec je místo vhodné především pro rekreanty a ty, kteří chtějí strávit dovolenou stranou od zástupů lidí a rušných měst. Pokud by Vám v Kostelci tyto faktory chyběly, tak stačí vyrazit do okolí na výlet. Podívejme se, kam by to mohlo být.

Výlety okolo Kostelce

Střední Čechy jsou nesmírně bohaté na zajímavá historická místa a navštěvují je tisíce turistů. Pokud budete na letní dovolené v Kostelci nad Černými lesy, měli byste se k nim přidat. A kam že se dá vlastně vyrazit? Tak například pokud je parné léto a chcete se okoupat, tak stačí sednout na kolo nebo nějaký autobus a zajet do sousední Jevan, kde mají přírodní koupaliště s travnatými plážemi a v létě jsou na místě i doprovodné služby jako občerstvení nebo vodní atrakce k pronajmutí.

Pokud se chcete koupat bez ohledu na aktuální počasí, tak je potřeba popojet jen o kousek dále, a to do Říčan, kde je kryté koupaliště, které funguje po celý rok. Kromě toho v Říčanech mají také zříceninu hradu a několik muzeí věnovaných historii Říčan a okolí, takže se v tomto městě dá projít vícero míst. Jestli byste spíše, než zříceninu chtěli vidět celý hrad, tak za návštěvu ve středních Čechách stojí určitě hrad Český Šternberk. To je jeden z nejzachovalejších hradních komplexů na území ČR. Ti, kteří se spokojí i se zámkem můžou vyrazit do Průhonic, bohužel zámek Průhonice není veřejnosti přístupný celý.

Ty, které historické památky oslovily, a chtěli by si dát pořádnou dávku prohlídek historických klenotů naší země, tak by měli vyrazit do Kutné Hory. Po hlavním tahu z Kostelce to není vůbec daleko a prohlídka chrámu sv. Barbory, hrádku Kutná Hora a celého historického centra stojí za to. Není náhoda, že toto město je součástí seznamu UNESCO.

V neposlední řadě nemůžeme opomenout ani matičku stověžatou, do které je to z Kostelce co by kamenem dohodil. Je to ideální vzdálenost, abyste vyrazili na celodenní výlet po Praze a asi není potřeba moc připomínat, co všechno najdete v Praze. Prostě všechno, od ZOO, přes Hradčany, Petřínskou rozhlednu, Národní divadlo, muzeum voskových figurín, různé únikové hry nebo kulturní akce. V každém ročním období najdete v Praze turistický cíl pro každou věkovou skupinu.

Kostelec nad Černými lesy 3

Ti z Vás, kdo jste se do Kostelce vydali v zimě, kdy města trápí smog, a Vy se chcete nabažit čerstvého vzduchu, tak si nezapomeňte vzít lyže. V blízkosti jsou dva ski areály, a to Chotouň a Šibeniční vrch. Ski areál Chotouň je menší a je výborný pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. Naopak ski areál Šibeniční vrch je pro ty, kteří si chtějí užít hodně zábavy. Samozřejmě na obou místech najdete ski servis, půjčovnu, občerstvení nebo parkoviště. Jak vidno v Kostelci ani okolí není nuda a byla by škoda sedět doma. Teď už jen zbývá najít si nějaký dočasný domov na Vaši zimní dovolené.

Ubytování v Kostelci

Co se ubytování týče, tak na výběr je z několika variant. Místní obyvatelé poskytují ubytování v soukromí nebo nabízejí k pronájmu několik chat a chalup. Samozřejmostí je přítomnost několika hotelů a penzionů, kde si můžete pronajmout pokoj či apartmán v různých cenových kategoriích, které záleží na požadovaných službách a také na lokalitě, kdy ubytovací zařízení v centru města jsou zákonitě dražší, ale nabízejí hezké scenérie a stylové ubytování.

Celkově Váš pobyt v Kostelci nad Černými lesy bude určitě moc hezký a pokud si chcete na dovolené především odpočinout a vyčistit hlavu i plíce, tak je to město přesně pro Vás.

Názory a doporučení

Michal Beňo (mladý pár - návštěvník) 30.9.2019
Super