Loading

Ubytování v Kostelci nad Černými lesy

(1 objekt + 6 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Svatbín

Kostelec nad Černými lesy, v obci / ve městě, v centru města
Komfortní chalupa nedaleko Prahy!

Ubytování Sokol Úvaly

Úvaly (Kostelec nad Černými lesy 12,9 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Útulné ubytování za nízkou cenu

Usedlost Nouzov

Zásmuky (Kostelec nad Černými lesy 14,1 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji...
Prostředí uprostřed přírody na samotě!

Zámeček Kaliště

Kaliště (okres Praha-východ) (Kostelec nad Černými lesy 15,0 km vzdušně), v obci...
Pohádkové místo, kde je vše

Penzion V Roklích

Říčany (okres Praha-východ) (Kostelec nad Černými lesy 16,9...
Nadstandardně vybavené apartmány u Prahy

Penzion u Pinců

Rataje nad Sázavou (Kostelec nad Černými lesy 18,3 km vzdušn...
Útulný rodinný penzion s restaurací

Hotel Modrá hvězda Sadská

Sadská (Kostelec nad Černými lesy 18,9 km vzdušně), na okraj...
Klidný hotýlek v Hrabalově kraji
1 - 7 / 7

Kostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy 1

Kostelec nad Černými lesy

Plánujete dovolenou na území ČR, během které byste si chtěli prohlédnout Prahu a zároveň nechcete trávit dovolenou v centru města? Potom je Kostelec nad Černými lesy ideální destinací pro Vás. Poloha ve Středočeském kraji, v okrese Praha – Východ dělá z Kostelce vynikající a atraktivní lokalitu.

Do Prahy je to odtud 30 km a autobus jezdí každou hodinu. Na druhé straně, jak přívlastek v názvu města napovídá, Kostelec leží uprostřed lesů a bývá označován jako plíce Středočeského kraje. Pojďme se tedy stručně podívat na historii Kostelce, obsáhleji na to co najdete ve městě, kam by se dalo vyrazit do okolí a jaké jsou možnosti ubytování.

Minulost a současnost v Kostelci nad Černými lesy

Městečko má za sebou dlouhou minulost - sahá do dob knížat z rodů Přemyslovců, kdy na místě stála osada. První písemný záznam o Kostelci se datuje do roku 1344. Z původní osady, či sídliště se oficiálně stalo město v roce 1489. V Pobělohorském období město přešlo do vlády rodu Lichtenštejnů, kteří nad městem drželi ruku až do roku 1930. Dnes se jedná o obec, kterou obývá asi 3700 obyvatel, kteří nejčastěji za práci dojíždějí do okolních měst, protože v Kostelci historicky není vybudován těžký průmysl, což dopomáhá zdejšímu čistému prostředí.

Tradici zde má výroba keramiky a hrnčířství, kterému je v centru věnované muzeum Hrnčířství se stálou expozicí a měnícími se výstavami. Pokud jsme pomyslnou prohlídku města začali muzeem, tak pokračujme v nastoleném trendu. Pivovarské muzeum je součástí místního pivovaru. Pivovar v Kostelci totiž stál už v 15. století a kromě několikaleté pauzy v posledním desetiletí minulého století se zde pivo vaří bez přestání dodnes. Dnes kromě prohlídky muzea a pivovaru máte možnost ochutnat zdejší produkci. Pivovar je jednou z dominant města a prohlídku by si neměli nechat ujít nejen pivaři!

Asi největší dominantou Kostelce je zdejší renesanční zámek vystavěný na místě původního hradu dle návrhu italských architektů v 16. století. Dnes zámek není pro turisty běžně přístupný, takže se můžete kochat pouze nebližším okolím a stavbou zvenčí. Zámek sousedí s kostelem sv. Vojtěcha a domem Marie Terezie. Všechny tyto stavby, oba muzea a hlavní náměstí Smiřických tvoří centrum Kostelce, které je městskou památkovou zónou. V centru najdete množství služeb jako restaurace, kavárny nebo cukrárny. Také galerii, jejíž součástí je menší rozhledna.

Jestli jste si město již dost dobře prošli, vydajte se i mimo města na vycházky nebo vyjížďky do přírody. Městem vedou dvě cyklotrasy a z náměstí Smiřických vedou dvě turistické trasy. Po těchto trasách je možné vyrazit do okolních lesů, kde se nadýcháte čerstvého vzduchu a užijete si klidu od městského ruchu. V zimě se do lesů dá také vyrazit po značených cestách na běžkách.

Kostelec nad Černými lesy 2

V každém ročním období jsou v místních lesích dostupné dva cíle. Jednak je to arboretum věnované dřevinám. O něco výše je obora Přehvozdí po jejímž kraji vede právě jedna z turistických tras, takže když budete mít štěstí, můžete zahlédnout různé lesní živočichy. Obdobný výlet si naplánujte i po naučné stezce Penčický okruh. Ta začíná v jižní části Kostelce a vede až za město. Na stezce jsou jednak naučné tabule a také obora Aldašín, kde se chová černá zvěř.

Kostelec je místo vhodné především pro rekreanty a ty, kteří chtějí strávit dovolenou stranou od zástupů lidí a rušných měst. Pokud by Vám v Kostelci tyto faktory chyběly, tak stačí vyrazit do okolí na výlet. Podívejme se, kam by to mohlo být.

Výlety okolo Kostelce

Střední Čechy jsou nesmírně bohaté na zajímavá historická místa a navštěvují je tisíce turistů. Pokud budete na letní dovolené v Kostelci nad Černými lesy, měli byste se k nim přidat. A kam že se dá vlastně vyrazit? Tak například pokud je parné léto a chcete se okoupat, tak stačí sednout na kolo nebo nějaký autobus a zajet do sousední Jevan, kde mají přírodní koupaliště s travnatými plážemi a v létě jsou na místě i doprovodné služby jako občerstvení nebo vodní atrakce k pronajmutí.

Pokud se chcete koupat bez ohledu na aktuální počasí, tak je potřeba popojet jen o kousek dále, a to do Říčan, kde je kryté koupaliště, které funguje po celý rok. Kromě toho v Říčanech mají také zříceninu hradu a několik muzeí věnovaných historii Říčan a okolí, takže se v tomto městě dá projít vícero míst. Jestli byste spíše, než zříceninu chtěli vidět celý hrad, tak za návštěvu ve středních Čechách stojí určitě hrad Český Šternberk. To je jeden z nejzachovalejších hradních komplexů na území ČR. Ti, kteří se spokojí i se zámkem můžou vyrazit do Průhonic, bohužel zámek Průhonice není veřejnosti přístupný celý.

Ty, které historické památky oslovily, a chtěli by si dát pořádnou dávku prohlídek historických klenotů naší země, tak by měli vyrazit do Kutné Hory. Po hlavním tahu z Kostelce to není vůbec daleko a prohlídka chrámu sv. Barbory, hrádku Kutná Hora a celého historického centra stojí za to. Není náhoda, že toto město je součástí seznamu UNESCO.

V neposlední řadě nemůžeme opomenout ani matičku stověžatou, do které je to z Kostelce co by kamenem dohodil. Je to ideální vzdálenost, abyste vyrazili na celodenní výlet po Praze a asi není potřeba moc připomínat, co všechno najdete v Praze. Prostě všechno, od ZOO, přes Hradčany, Petřínskou rozhlednu, Národní divadlo, muzeum voskových figurín, různé únikové hry nebo kulturní akce. V každém ročním období najdete v Praze turistický cíl pro každou věkovou skupinu.

Kostelec nad Černými lesy 3

Ti z Vás, kdo jste se do Kostelce vydali v zimě, kdy města trápí smog, a Vy se chcete nabažit čerstvého vzduchu, tak si nezapomeňte vzít lyže. V blízkosti jsou dva ski areály, a to Chotouň a Šibeniční vrch. Ski areál Chotouň je menší a je výborný pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. Naopak ski areál Šibeniční vrch je pro ty, kteří si chtějí užít hodně zábavy. Samozřejmě na obou místech najdete ski servis, půjčovnu, občerstvení nebo parkoviště. Jak vidno v Kostelci ani okolí není nuda a byla by škoda sedět doma. Teď už jen zbývá najít si nějaký dočasný domov na Vaši zimní dovolené.

Ubytování v Kostelci

Co se ubytování týče, tak na výběr je z několika variant. Místní obyvatelé poskytují ubytování v soukromí nebo nabízejí k pronájmu několik chat a chalup. Samozřejmostí je přítomnost několika hotelů a penzionů, kde si můžete pronajmout pokoj či apartmán v různých cenových kategoriích, které záleží na požadovaných službách a také na lokalitě, kdy ubytovací zařízení v centru města jsou zákonitě dražší, ale nabízejí hezké scenérie a stylové ubytování.

Celkově Váš pobyt v Kostelci nad Černými lesy bude určitě moc hezký a pokud si chcete na dovolené především odpočinout a vyčistit hlavu i plíce, tak je to město přesně pro Vás.

Názory a doporučení

Michal Beňo (mladý pár - návštěvník) 30.9.2019
Super