Loading

Ubytování v Sázavě (okres Benešov)

(1 objekt + 6 objektů v okolí 25 km)

Ubytování Vilekula Sázava

Sázava (okres Benešov), v obci / ve městě, v centru města
Dovolená, kde se můžete cítit jako doma

Penzion u Pinců

Rataje nad Sázavou (Sázava (okres Benešov) 5,4 km vzdušně), v obci / ve městě, v ce...
Útulný rodinný penzion s restaurací

Zámeček Kaliště

Kaliště (okres Praha-východ) (Sázava (okres Benešov) 9,4 km vzdušně), v obci / ve m...
Pohádkové místo, kde je vše

Chalupa Svatbín

Kostelec nad Černými lesy (Sázava (okres Benešov) 13,3 km vz...
Komfortní chalupa nedaleko Prahy!

Farma Ztracenka

Mrač (Sázava (okres Benešov) 14,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Rodinná idylka s bazénem na venkově

Hostel Dvůr Pecínov

Struhařov (okres Benešov) (Sázava (okres Benešov) 17,8 km vzdušně), na okraji obce...
Wellness, koně, restaurace, bazén...

Pension Konopiště

Benešov (okres Benešov) (Sázava (okres Benešov) 19,8 km vzdušně), na okraji obce...
Stylový pension v podzámčí Konopiště
1 - 7 / 7

Sázava

Sázava 1

Město Sázava – zahrádka na březích řeky Sázavy

Znáte Sázavu? Řeku pravděpodobně ano, ale co město? To se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Benešov. Sázava leží zhruba 50 kilometrů na jihovýchod od centra Prahy a cca 25 kilometrů na severovýchod od okresního města Benešov. Součástí města jsou také vesnice Čeřenice, Dojetřice, Bělokozly a Černé Budy.

Historie osídlení oblasti dnešní Sázavy sahá až do dalekého pravěku. Na zdejším území se v oněch dobách těžil krystalický vápenec, ze kterého se pak vyráběly ozdoby v podobě náramků a korálků. Z těchto časů pochází také dochované zbytky dvou pravěkých hradišť a jednoho slovanského (to je datováno do 8. až 9. století).

Ještě před existencí města byl na jeho budoucím území vystavěn klášter, jedno ze středisek slovanské vzdělanosti. K založení kláštera přispěli poustevník Prokop a kníže Oldřich. Šlo a doposud jde o čtvrtý nejstarší klášter v Čechách, stojící od roku 1032. O 21 let později se historické prameny zmiňují také o Sázavě jako obci.

Moderní historii města symbolizuje především česká sklářská tradice. Některé z hutí (hutě František a Josef z konce 19. a počátku 20. století) stojí dodnes, ta nejstarší, Svatoprokopská (1837), se bohužel nedochovala. V pozdější době ve městě postupně přibývalo živností. Vyrostla tu cihelna, mlýny, pila, několik hostinců, ale také zahradnictví, stáčírna piva nebo zubní ateliér.

Okolí přímo dýchá historií

Nejvýznamnější historickou památkou Sázavy je místní klášter. Údajně ho dal na místě své poustevny postavit svatý Prokop. Klášter (od roku 1962 národní kulturní památka) se více než devět staletí vypíná nad řekou Sázavou a svého času byl významným centrem slovanské liturgie. Podle pověsti se na třech stranách zvonice nachází jedna cihlička s vytesanou hvězdou. Kdo je najde, tomu se má splnit, co si bude přát.

Sázava 2

Další pověst se váže k samotnému založení kláštera. Podle ní měl poutník Prokop nabídnout knížeti Oldřichovi vodu, která se proměnila ve víno. Z vděčnosti pak měl Oldřich pomoct Prokopovi se stavbou kláštera. Kromě gotických fresek patří mezi největší vzácnosti a zvláštnosti Sázavská madona. Ta je zcela unikátní, protože je vyobrazena jak trestá malého Ježíše.

K dalším sakrálním historickým památkám patří kaple a kaplička sv. Prokopa, kaple sv. Anny, kostel sv. Martina a zbytky kostela sv. Kříže v areálu Kláštera. Na sklářskou tradici odkazuje muzeum ve sklářské huti František nebo lom Bílý kámen.

V současné době nabízí město velmi dobré podmínky pro aktivní oddech a turistiku. Sázavou vede značená cyklotrasa z Havlíčkova Brodu do Davle. K dispozici je také několik turistických tras, které spojují Sázavu s okolními obcemi a městečky. Město vyhledávají také vodáci, kteří odtud vyrážejí na splav řeky Sázavy.

Známým místem je i zákruta řeky Sázavy s loukou zvanou Votočnice. Podle legendy se tu během orání Čertovy brázdy otáčel poustevník Prokop a v roce 1905 se v chalupě na okraji louky narodil Jiří Voskovec. To už ale není legenda, nýbrž prostý fakt. V Sázavě je bezpochyby krásně. Své kouzlo má ale také okolí tohoto města. Pokud zde budete ubytováni a dostanete chuť sjet na lyžích nějaký ten kopeček, můžete se vybrat do 40 kilometrů vzdáleného Ski resortu Chotouň nebo Ski areálu Šibeniční vrch. Ten je od Sázavy vzdálený necelou půlhodinku cesty autem směrem na severozápad.

Jestli si chcete užít vody v poněkud jiném skupenství a řeka Sázava Vašim potřebám nebude vyhovovat, doporučujeme návštěvu Vyžlovského rybníka poblíž Kostelce nad Černými lesy nebo Vodního světa Kolín. Jde o moderní akvapark evropských parametrů s krytými bazény i letním koupalištěm. Za dalším relativně blízkým akvaparkem se můžete vydat do Prahy. Aqvapark Praha Čestlice je největším akvaparkem u nás.

Sázava 3

Okolí Sázavy ale nabídne i řadu historických památek, zejména hradů a zámků. Zmíníme hrad Pirkenštejn, zámek Rataje nad Sázavou, zříceninu hradu Šelmberk, Komorní Hrádek nad obcí Chocerady nebo úžasný hrad Český Šternberk. Za vidění stojí také historické jádro Kutné Hory, které bylo v roce 1995 začleněno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ubytovaní s krásnými výhledy na Sázavu

Sázavě a jejím okolí se rozhodně vyplatí pobýt několik dní. Pokud budete hledat ubytování ve městě a jeho nejbližším okolí, zcela jistě natrefíte na nabídku chalup, chat, hotelů a penzionů. Některé stojí při břehu Sázavy. Z jejich oken tak budete mít krásný výhled na tuto legendární řeku.

Fungovat by měly také tábořiště pro vodáky a cykloturisty. Další možností ubytování najdete také v jiných městech a obcích ležících na břehu Sázavy: v obci Chocerady, Ledečko nebo Rataje nad Sázavou. Poznejte kousek české historie a krásné přírody, která na březích Sázavy přímo kvete!