Loading

Ubytování ve Zruči nad Sázavou

(0 objektů + 3 objekty v okolí 25 km)

Apartmány Veleta

Bohdaneč (Zruč nad Sázavou 9,3 km vzdušně), na okraji obce...
Apartmány na Kutnohorsku

Penzion u Pinců

Rataje nad Sázavou (Zruč nad Sázavou 15,6 km vzdušně), v obc...
Útulný rodinný penzion s restaurací

Hotel Kouty

Ledeč nad Sázavou (Zruč nad Sázavou 18,6 km vzdušně), na sam...
Místo klidu a rovnováhy, u rybníka!
1 - 3 / 3

Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou 1

Rozhodnete-li se navštívit město Zruč nad Sázavou, pojedete do okresu Kutná HoraStředočeském kraji. Jak už sám název města napovídá, protéká jím malebná řeka Sázava. Severovýchodně od Zruče, asi 31 km se dostanete do Kutné Hory, 20 km jihozápadně do Vlašimi. Hlavní město Praha se nachází okolo 55 km na severozápad. Přírodní ráz okolní krajiny je typický pro okraj Českomoravské vrchoviny - málo úrodná půda, kamenitý, kopcovitý terén, v údolích Sázavy dlouho se držící mlhy. I toto ale dodává městu jeho kouzlo.

Z historie a současnosti Zruče nad Sázavou

První zachovaná písemná zmínka o Zruči je z roku 1328, předpokládá se ale, že původní osada vznikla mnohem dříve, snad i o dvě století, při osídlování Posázaví. V minulosti zdejší obyvatelstvo živilo drobné zemědělství a práce na panském, průmysl zde rozvinut nebyl. Od první poloviny 20. století se ve městě vzmáhala obuvnická výroba, která však v r. 1997 byla ukončena.

V současnosti prochází Zruč pozitivními změnami, byl zrekonstruován zámek a jeho okolí, vybudovává se sportovní zázemí města, investuje se do opravy komunikací a cestovního ruchu.

Přirozenou dominantou města a centrem turistického i společenského dění je bezesporu zámek Zruč nad Sázavou. Od středověkého hradu, přes pevnost, renesanční zámek, barokní panství známých rodů Kolowratů a Schebků a sídlo několika institucí přešel zámek dlouhou historii až ke své současné novogotické podobě.

Dnes je sídlem radnice, zámecké galerie, jižní křídlo si můžete projít ve dvou prohlídkových okruzích. Jedním z pozůstatků hradního opevnění je Kolowratská věž, z které se Vám skýtá pěkný výhled nejen na město, ale i do širého okolí. V hradním příkopu je vybudována zábavně naučná stezka a letní kino. V bývalé sýpce zhlédněte zajímavou interaktivní expozici Příběh řeky Sázavy. V bývalém hospodářském stavení, dnes známém pod názvem Zručský dvůr najdete zas Vodácké muzeum. K nejzajímavějším místnostem zámku patří Zelená jídelna s hracím orchestrionem, Dámský salonek, Zrcadlový sál a Maurská knihovna. Čím se potěší nejen děti, je prohlídka expozice Království panenek. K příjemné procházce se nechte zlákat malebným zámeckým parkem vysoké botanické hodnoty.

V blízkosti zámku si nenechte ujít ani další zajímavou památku – starobylý gotický kostel Povýšení sv. Kříže s náhrobními kameny zručských pánů. K dalším sakrálním památkám patří např. kaple sv. Josefa, pohřební kaple a kostnice.

Po prohlídce města se vydejte do malebného okolí Zruče nad Sázavou

Zruč nad Sázavou 2

Město se rozkládá v údolí vytvořeném nádherným meandrem řeky Sázavy, která si musela po milióny let razit cestu masivem Chabeřických skal, který nádherným přírodním úkazem. I tudy mohou vést Vaše výlety za poznáváním malebné krajiny v okolí Zruče.

I díky vybudovaným dobře značeným turistickým stezkám a cyklotrasám je okolí vhodné zejména pro pěší turistiku a cykloturistiku, členitý terén je příznivý i pro provozování různých druhů sportů. Přilehlé lesy přejí houbaření a vodní plochy včetně Sázavy zas rybaření a v létě koupání.

Severně od Zruče leží nejvyšší bod v jeho nejbližším okolí, vrch Babka se svými 440 metry n. m. Po zdolání kopce a dřevěné rozhledny Babky, se Vám z její plošiny naskytne výhled na město a okolí, současně Vám pomůže rozhodnout se, kterým směrem se vydáte dál. Na jihovýchodě máte možnost vidět vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Blaník u Vlašimi na západě vrch Jordán u Chabeřic. Na plošině rozhledny najdete i informace o okolité krajině a kopcích. Další rozhlednaPetrovice II., tentokrát celá železná, se nachází asi 10 km na sever od Zruče u obce Petrovice II.

Jihovýchodním směrem od Zruče přijdete do města Ledeč nad Sázavou, kde stojí za to navštívit především hrad a zámek Ledeč nad Sázavou. Tento majestátný komplex středověkého hradu přebudovaný a upravený na zámek, dominuje okolní krajině z vysokého vápencového ostrohu nad Sázavou.

Další hrad na Vás už čeká opačným směrem, na severozápad. Je to majestátný středověký hrad Český Šternberk vypínající se na úzkém skalním ostrohu nad levým břehem řeky Sázavy.

K dalším historickým a architektonickým skvostům, které najdete v okolí Zruče, patří i rotunda sv. Jana Křtitele Pravoníně, rotunda sv. Václava v Libouni, zřícenina hradu Šelmberk u obce Běleč či zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem.

Když už budete v Zruči nad Sázavou, určitě si nenechte ujít a určitě si vyčleňte aspoň jeden celý den na výlet do Kutné Hory. Vždyť toto město, nacházející se asi 30 km na severovýchodě od Zruče, je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Severozápadním směrem od Zruče nad Sázavou, okolo 50 km, zavítejte do Aquapalace Praha Čestlice - největšího aquaparku v Čechách. Je rozdělen na vodní, saunový a wellness svět, takže na své si zde přijde skutečně každý. O něco blíž to budete mít do Kolína do aquaparku Vodní svět Kolín.

Jestliže zavítáte do Zruče nad Sázavou v zimním období, okolí města má příznivé podmínky především pro pěší turistiku a lyžování na běžkách. Za sjezdovým lyžováním si budete muset zajet směrem na Prahu do Lyžařského areálu Šibeniční vrch, kde jsou Vám k dispozici 4 sjezdovky různé náročnosti s atrakcemi jako fun-park s tunelem, vlnami a figurínami.

Zruč nad Sázavou 3

O něco blíž je do Ski areálu Chotouň, jehož mírné sjezdové tratě jsou vhodné zejména pro začínající a mírně pokročilé sjezdaře. Opačným směrem, na jihovýchod, máte možnost zalyžovat si v Ski areálu Kadlečák u města Světlá nad Sázavou. Necelých 30 km jižním směrem od Zruče najdete sjezdovku a lyžařský vlek Křešín.

Ubytovat se ve Zruči nad Sázavou nebude jistě problém

Vhodné ubytování pro aktivní dovolenou plnou sportu, rodinnou dovolenou s dětmi, relaxaci o samotě či s přáteli Vám nabízejí stylové či běžné penziony a ubytování v soukromí. Upřednostňujete-li kombinaci ubytování se stravovacími a doplňkovými službami, zvolíte si pravděpodobně nabídku hotelů. Skutečně levné a přitom pohodlné ubytování Vám poskytnou místní ubytovny s celoročním provozem. Tu si můžete dojednat výhodnější ceny v závislosti od délky pobytu a počtu ubytovaných osob. Jistou dávku romantiky najdete i v chatách, chalupách či dřevěnicích a sezónních kempech.

Takže jste se snad rozhodli využít nabídku strávení své dovolené v Zruči nad Sázavou. Určitě to neolitujete, protože zde najdete vše, co k správné dovolené patří.