Loading

Ubytování v Oslavanech

(0 objektů + 15 objektů v okolí 25 km)

Hotel Vinum Coeli

Dolní Kounice (Oslavany 11,1 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Komfortní pokoje za přijatelné ceny

GRID Hotel

Brno - Žebětín (Oslavany 12,1 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okra...
Stylové ubytování na Masarykově okruhu!

Penzion Jaroš

Popůvky (okres Brno-venkov) (Oslavany 12,7 km vzdušně), na okraji obce / města
Rodinná atmosféra, restaurace, bazén ...

Penzion U Osady

Veverské Knínice (Oslavany 13,4 km vzdušně), v obci / ve městě
Pokoje s vlastní koupelnou

Penzion Zlatý Lev

Veverské Knínice (Oslavany 13,5 km vzdušně), v obci / ve měs...
Penzion s hostincem na Jižní Moravě!

Penzion Kovárna

Brno - Bosonohy (Oslavany 15,0 km vzdušně), v obci / ve městě
Stylové ubytování blízko centra

Chata Roubenka

Kramolín (okres Třebíč) (Oslavany 15,4 km vzdušně), v rekrea...
Útulná roubenka u lesa v blízkosti vody

Chata Anička

Kramolín (okres Třebíč) (Oslavany 15,4 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / n...
Prostorná chata v blízkosti vody

Chata Kramolín

Kramolín (okres Třebíč) (Oslavany 15,5 km vzdušně), v rekrea...
Útulná chata, 250m od Dalešické přehrady

Chata Rodinka

Kramolín (okres Třebíč) (Oslavany 15,5 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / n...
Chata v krásném prostředí u přehrady
1 - 15 / 15

Oslavany

Oslavany 1

Z historie a současnosti Oslavan

Oslavany najdete na mapě 25 km na jihozápad od Brna. Patří do okresu Brno-venkovJihomoravském kraji. Nedaleko, asi 4 km jihovýchodním směrem se nachází město Ivančice, 12 km na sever jsou to Rosice. Oslavany leží na rozhraní Dyjsko-svrateckého úvalu a Českomoravské vrchoviny, v údolí řeky Oslavy a potoků Balinky a Ketkovského.

První písemná zmínka o Oslavanech pochází z r. 1104. Původně to byla zemědělská a vinařská obec, která získala na významu ke konci 18. století po otevření uhelných dolů. Těžba černého uhlí tu trvala až do r. 1973. Ještě dnes najdete na severovýchodním okraji města technickou a kulturní památku - areál bývalého dolu Kukla, pod ním ústí do řeky Oslavy dědičná štola, která slouží k odvádění důlních vod. Na místním hřbitově se nachází památník obětem důlních neštěstí z r. 1860 a 1921. V první polovině 20. století se stalo ohniskem hornických stávek a jedním z center revolučního hnutí. Městskou částí Oslavan je i Padochov, který kdysi býval samostatnou hornickou obcí. V r. 1994 získaly Oslavany status města.

Vyberte si Oslavany za místo své dovolené

K tradičním oslavanským kulturním akcím patří Karmelská pouť konaná každoročně v druhé polovině července a Oslavanské historické slavnosti vždy druhý zářijový víkend.

Dominantou města už z dálky dobře viditelnou je barokní kostel sv. Mikuláše stojící na kopečku nad náměstím. Poprvé byl písemně zmíněn v r. 1320, v druhé polovině 18. století získal dnešní barokní podobu. Náměstí a sídliště, kde žije většina obyvatel města, tvoří jeho přirozené centrum.

Nedaleko náměstí se nachází významná kulturní památka z 13. století – rozsáhlý areál zámku Oslavany, který vznikl na místě nejstaršího kláštera cisterciaček na Moravě. Nazýval se Vallis sanctae Mariae, zanikl s odchodem sesterského řádu a noví majitelé přestavěli klášterní budovy v druhé polovině 16. století na renesanční zámek. Architektonicky zajímavé a atraktivní jsou zejména arkády západního křídla s hřebínkovou klenbou. V interiéru zámku je umístěna expozice „Historie hornictví a energetiky“. Krásnou promenádu za zámkem tvoří stromová alej na nábřeží řeky Oslavy.

Zachoval se i bývalý klášterní kostel Matky Boží, původně románská bazilika upravená barokně na počátku 18. století. V r. 1547 se objevuje první zmínka o zámeckém pivovaru, který tu působil do r. 1863. V r. 2003 byla pivovarnická tradice na zámku obnovena.

Oslavany 2

K turistickým atrakcím Oslavan patří i zábavný park Oslavanské Permonium nacházející se v areálu Strojíren Oslavany. Najdete tu různé atrakce - největší nadzemní bludiště v ČR, které imituje na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, lanové centrum, prales, důlní štoly a jiné atrakce, které se postarají o zábavu dětí i dospělých.

Možnosti výletů do okolí města Oslavany

Okolí Oslavan má výborné podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku. Je to především nádherná příroda a mírně zvlněný okolitý terén, dobře značené turistické trasy a cyklostezky Vás zavedou na mnohá pěkná místa, která stojí za to vidět. Cyklostezky jsou různě tematicky zaměřené, vypovídají o tom jejich názvy - Energetická, Templářská, Pivovarská a Hornická cyklostezka.

Přírodní památka Rybičková skála je rozsáhlý skalní útvar na levém břehu Neslovického potoka, vzdálený 1 km od obce Neslovice. K lokalitě vede turistická cesta z Oslavan do Neslovic. Jde o skalní útvar, který je díky nalezeným otiskům prvohorních rostlin a ryb významnou paleontologickou lokalitou.

Jihozápadním směrem od Oslavan, na vysokém ostrohu obce Jamolice se vypíná zřícenina kdysi mohutného hradu Templštejn z konce 13. století. Dodnes se dochovalo zdivo paláce a dalších objektů, štítová zeď, brána a zbytky studny. Z kopce vzdáleného 12 km na sever od Oslavan zhlíží do okolí kulturní památka ČR, renesanční zámek Rosice.

Ve znojemském okrese, jen 14 km na jih od Oslavan, můžete vidět další historickou památku jižní Moravy, zámek Moravský Krumlov z konce 13. století. Na jihovýchod Vás už čeká další, hrad a zámek Dolní Kounice. Je to rozlehlý klášterní hrad kastelového typu přestavěný na zámek.

Další zastávku při putování po hradech a zámcích si udělejte u hradu Veveří. Nachází se asi 17 km na sever od Oslavan nedaleko Veverské Bítýšky a patří k nejrozsáhlejším hradním areálům v ČR.

Netradiční zážitky budete mít z návštěvy Jízdárny Otradice, 20 km na severovýchod od Oslavan, která Vám nabídne příjemnou projížďku na koni za přítomnosti zkušeného instruktora.

Ani jeden celý den Vám nebude stačit na to, abyste zhlédli vše, co Vám nabízí k vidění město Brno. Najdete tu mnoho historických i technických pamětihodností, ubytovacích a stravovacích zařízení, město Vám nabízí širokou škálu sportovního a kulturního vyžití.

Na půdorysu barokní zámecké zahrady vzniklo v létě r. 2019 biologicky čištěné koupací jezero, zahradní rostliny tady rostou v koších přímo ve vodě, takže čistí vodu v zámeckém biotopu. K rekreaci, vodním sportům a rybolovům využijte vody Brněnské přehrady. V chladném počasí můžete využít služby a nabídku Aquaparku Kohoutovice ve stejnojmenné brněnské městské části a Aquaparku Kuřim.

Oslavany 3

Během zimní dovolené se v okolí Oslavan můžete věnovat běžeckému lyžování. Za sjezdovým lyžováním se vydejte např. 17 km na sever do Ski areálu Zbraslav u Brna. Dvě sjezdovky s mírným převýšením jsou vhodné spíš pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi – kromě lyžařské sjezdovky tu máte k dispozici i svah na bobování a sáňkování. Severozápadním směrem, u města Velké Meziříčí, se nachází moderní a plně vybavený Ski areál Fajtův kopec.

A co ubytování v Oslavanech?

Přímo v Oslavanech Vám ubytování poskytnou hotely anebo ubytování v soukromí. Hotely mají svá restaurační zařízení, ve kterých můžete ochutnat speciality tradiční české nebo světové gastronomie. Při ubytování v soukromí ke stravování využijte některou z restaurací nebo pizzerií, nebudete muset chodit daleko.

V blízkém okolí města potom budete mít možnost ubytovat se v některém kempu či chatách a chalupách, hodně jich najdete v okolí Dalešické přehrady. Obce a města v okolí Oslavan nabízejí také pokoje v penzionech nebo kompletně zařízené apartmány.

Tak jestli ještě nemáte jasno v tom, kde strávíte svou nadcházející dovolenou, tu máte dobrý tip. Oslavany Vám nabízejí vše, co patří ke klidné a příjemné dovolené.