Loading

Ubytování na Rychnovsku

(22 objektů)

Horská chata Orlice

Deštné v Orlických horách, v obci / ve městě, u vleku
Útulné pokoje, dobrá restaurace

Dům Olešnice v Orlických horách

Olešnice v Orlických horách, v obci / ve městě, v centru města
Útulné a cenově velmi výhodné ubytování

Chata LUNA

Orlické Záhoří - Bedřichovka, mimo obce / města, u lesa / na okraji lesa
Horská chata v Orlických horách

Apartmán Věrka

Deštné v Orlických horách, v obci / ve městě, u vleku
Apartmán v blízkosti lyžařského areálu

ŽPSV Čertův důl

Zdobnice, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Velká chata v Orlických horách

Hospoda na Hradě

Liberk, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Penzion v blízkosti Orlických hor

Apartmán Na Záplotí

Týniště nad Orlicí, v obci / ve městě, v centru města
Hezké ubytovaní za slušnou cenu

Domeček

Deštné v Orlických horách, v obci / ve městě
Domeček až pro 8 osob v Orlických horách

Chatky u potoka - hlavní budova

Olešnice v Orlických horách, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Prostorná chata v Orlických horách

CHATA HANA

Zdobnice, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chata s bazénem,krb,bar, spol. místnost
1 - 22 / 22

Rychnovsko

Rychnovsko 1

Rychnovsko je oblíbenou turistickou destinací, která láká k aktivní pěší turistice, procházkám po vrcholcích Orlických hor i objevování krás údolí řeky Orlice. Tento region se nachází v Královéhradeckém kraji a lemuje státní hranici s Polskem. Severovýchod Rychnovska pokrývají Orlické hory, jihozápad zase Orlická tabule. Mezi největší města v okolí patří Hradec Králové a Pardubice. Centrem regionu je město Rychnov nad Kněžnou.

Nejen pro nádherné vyhlídky mnoho lidí zamíří do chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Těmi nejhezčími vyhlídkami provází naučná stezka Po hřebeni Orlických hor, která začíná pod horou Šerlich (1 024 m n. m.). Tato trasa je oblíbená v každé roční době, a to jak v létě pro pěší i cyklisty, tak v zimě pro lyžaře. Stezka vede okolo přírodní rezervace Jelení lázeň, jež je vrchovištním rašeliništěm, k největšímu vrcholu Orlických hor – Velká Deštná (1 115 m n. m.). Dále cestou uvidíte další rašeliniště – přírodní památku U Kunštátské kaple a horskou bučinu v podobě přírodní rezervace Komáří vrch, kde tato naučná stezka končí.

Po stopách pěchotních srubů a rozhleden

V okolí přírodního parku Údolí Rokytenky a Hvězdné bylo za války vybudováno mnoho pěchotních srubů. Orlické hory totiž byly součástí československého opevnění a se stavbou těchto bunkrů se začalo už v roce 1936. Touto dobou a místem provází naučná stezka Opevnění Rokytnicka, která začíná u Panského pole, vede přes dělostřeleckou tvrz Hanička a končí u rozhledny Anna na Anenském vrchu. Nejzachovalejším bunkrem je Průsek, uvnitř se pak nacházejí například originální zbraně. Nejnavštěvovanějším objektem je však tvrz Hanička. Jakmile tvrz posloužila svému účelu a toto využití již nebylo třeba, byla přestavěna na protiatomový kryt. Od roku 1995 je přístupná veřejnosti a návštěvníci mohou spatřit jak tank, tak výzbroj československých vojáků. Kromě Haničky je na cestě nebo v bezprostřední blízkosti mnoho dalších bunkrů. Některé bunkry jsou dokonce přístupné veřejnosti, ale převážně v letní sezóně nebo po předchozí domluvě.

Kromě rozhledny Anna, která má asi 17 metrů a vede na ni 65 schodů je však na Rychnovsku mnoho dalších rozhleden, ze kterých se přímo nabízí daleký výhled do okolí. Za zmínku stojí například rozhledna Vrbice, ze které po zdolání více než stovky schodů uvidíte Kralický Sněžník, Vamberk, Kunětickou horu i Rychnov nad Kněžnou. Zato rozhledna Osičina u Vojenic je telekomunikační věž, na kterou vede asi 160 schodů. Při dobrém počasí uvidíte i Železné hory, Krkonoše nebo Stolovou horu v Polsku.

Z přírody do měst a za kulturou

Při návštěvě Rychnovska byste neměli vynechat městskou památkovou zónu města Rychnov nad Kněžnou. Dominantou historického jádra je Kolowratský zámek a nedaleký kostel Nejsvětější Trojice i zvonice. Interiéry zámku zdobí jedna z největších obrazových galerií u nás, ale také stylový nábytek a zbraně. Součástí zámku je také Muzeum a galerie Orlických hor. V zámeckém parku je jízdárna a dětské hřiště s moderními prolézačkami. S dětmi se pak můžete vydat do Muzea hraček na Starém náměstí nebo si v místní synagoze připomenout Karla Poláčka, židovského autora knihy Bylo nás pět. Chráněnou zónu pak dotváří gotický kostel sv. Havla se zvonicí, domky řemeslníků, pivovar i kaple Proměnění Páně.

Rychnovsko 2

Opravdovým skvostem je také městská památková zóna v Opočně. Do ní patří kostel Narození Páně nebo kostel Nejsvětější Trojice. Avšak nepřehlédnutelný je renesanční zámek. Ve vkusně zařízených interiérech kromě obrazů najdete expozici zbroje a zbraní používaných pro různé účely – jako například muškety, kordy, popravčí meče i zbraně ze vzdálených koutů světa. Součástí prohlídky zámku je také expozice indiánských a afrických kmenů. Pod zámkem začíná obora, v níž se chovají mufloni, daňci a jeleni. Součástí obory je přírodní památka Opočno. Vstup do obory je možný pouze hlavní branou v Opočně nebo branou v Malé Záhornici a návštěvníci jsou povinni se pohybovat pouze po asfaltové cestě, kterou provází zelená turistická značka.

Dalším neméně zajímavým místem je obec Potštejn, která je součástí přírodního parku Orlice. Za návštěvu stojí zámek anglickým parkem a růžovou zahradou. Mramorový sál, jenž je snad největším pokladem zámku, si můžete prohlédnout i při některé z netradičních prohlídek. Do okolí obce vede několik turistických tras. Například zelená turistická trasa prochází Anenským údolím podél řeky Divoká Orlice a zavede Vás až k přírodní rezervaci Modlivý důl. Modrá trasa zase vede ke zřícenině hradu Potštejn. Při prohlídce hradu uvidíte jak sklepení, tak zbytky kostela i hradby. Prohlídka s průvodcem trvá necelou hodinku a dozvíte se při ní i legendu o ukrytém pokladu.

Takovou kuriozitou regionu je druhý největší pohyblivý dřevěný betlém v České republice, který se nachází v Třebechovicích pod Orebem. Betlém je sestaven z více než 350 figurek a přes 200 z nich je pohyblivých. Ten největší betlém se pak nachází v Jindřichově Hradci.

O historii a současnosti skibobu nebo historii starých řemesel se dozvíte v Muzeu zimních sportů, turistiky a řemesel Deštném v Orlických horách. A nakonec něco z dávné historie. Mezi Deštným a Rychnovem nad Kněžnou je malá obec Uhřínov pod Deštnou, ve které se nachází archeologické muzeum v přírodě Villa Nova. Muzeum poukazuje na život ve středověké vesnici z období kolem 13. - 14. století.

Celé území Rychnovska je propleteno turistickými a cyklistickými stezkami, které vybízejí k objevování okolí pěšky nebo na kole. Ti, kteří rádi vyrážejí na vodu, si zde také přijdou na své. Sjízdné jsou řeky Tichá Orlice, Divoká Orlice i Orlice. Adrenalinové sporty i zábavu najdete v lanových parcích nebo při zdolávání pumptracku. Pro letní koupání jsou na Rychnovsku jak venkovní koupaliště, jako například Včelné, Vamberk, Dobruška, tak i kryté bazény. Zahrát si můžete i minigolf či discgolf.

Rychnovsko 3

Díky kopcovitosti Orlických hor je Rychnovsko oblíbené i mezi lyžaři. Orlické hory nabízejí mnoho lyžařských běžeckých tras, na kterých se před Vámi otevřou zasněžené vrcholky hor i výhled na sněhem pocukrované okolní lesy a také desítky skiareálů, zamiřte třeba do Ski centra ŘíčkySki areálu Farský kopec, Ski centra Deštné v Orlických horách nebo Lyžařského areálu Na Špičáku.

Kde složit hlavu na Rychnovsku

Rychnovsko je oblíbenou turistickou destinací v každé roční době. A díky tomu je poměrně snadné najít to správné ubytování právě pro Vás. Vzhledem k charakteru okolí jsou nejoblíbenějším typem ubytování chaty a chalupy, popřípadě horské chaty. Ty jsou ve většině případů plně vybavené a jsou vhodné jak pro skupinu přátel, tak i pro rodiny s dětmi. K dispozici je také levné ubytovánípenzionech, apartmánech nebo v soukromí. Luxusní a zároveň trochu netradiční je ubytování přímo na zámku Potštejn.

Rychnovsko je možná trochu opomíjená oblast, která však v sobě skrývá krásnou přírodu, nabízí procházky po vrcholcích hor, připomíná válečnou historii i kulturní památky v chráněných památkových zónách. Je to místo, kde jste vítání v každé roční době a určitě byste ho neměli při svých toulkách naší republikou vynechat.

Názory a doporučení

Hana Kmetíková (ubytovatel) 16.7.2019
Na výlet se můžete vydat na kole, autem nebo pěšky do oblíbené pevnosti „Hanička“ nebo na Šerlich, zámky, hrady, koupaliště, lanoparky, muzeum hraček a pod. Možnosti koupání: přehrada Pastviny, bazén Deštné v Orlických horách, koupaliště Dobré, koupaliště Rokytnice v Orlických horách, Rychnov nad Kněžnou, Hroška, Bystré, Kunvald, Vamperk, Dobruška, Kostelec nad Orlicí, aquapark Žamberk, rybník Broumar a bazén Mezilesí. Blízká lyžařská střediska: Ski centrum Zdobnice, Říčky v O.h., Orlické Záhoří - Jadrná, Orlické Záhoří - Černá Voda, Orlické Záhoří - Bedřichovka, Start - Deštné v Orlických horách, Deštné v Orlických horách, Deštné - Na Špičáku, pod Masarykovou chatou, Šerlišský mlýn, Zieleniec, Rokytnice v O.h. - Farák. Turistické cíle v okolí: Anenský vrch. V zimě odporúčame lyžařská střediska Ski Kostelec, Snowpark Kamenec, Skicentrum Deštné v Orlických horách, Ski centrum Zdobnice, které disponuje 4 lyžařskými vleky, občerstvením, lyžařskou školičkou a půjčovnou lyžařského vybavení.
Marta Jakubská (ubytovatel) 14.7.2019
Rychnovský region je jedním z regionů patřících do euroregionu Glacencis. Je zde opravdu velké množství kulturních a historických památek, které opravdu stojí za návštěvu.
Miroslav Žáček (starší pár - návštěvník) 11.7.2019
Zámek Kostelec,Častolovice
Petra Knapiková (ubytovatel) 10.7.2019
Orlické hory, Deštné - lyžování, turistika, cykloturistika, Zámek Častolovice, Nové Město n. O., Kostelec n. O., krytý bazén v Rychnově n.Kn. a mnoho dalšího. Závod Škoda Auto Kvasiny.
Eva Procházková (ubytovatel) 5.7.2019
Region nabízí spousty možností návštěv kulturních a historických památek, hrady a zámky v okolí do 30 km (Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Doudleby nad Orlicí, Častolovice, Nové Město nad Metují, hrad Potštejn, Litice. Orlické hory jako turistické centrum pro celoroční vyžití sportovní (cykloturistika, lyžování, turistika). Vodní nádrž Rozkoš (15 km) možnost koupání a rybaření.
Dominik Štark (ubytovatel) 5.7.2019
Okres Rychnov nad Kněžnou je bohatý na kulturní památky, sportovní a turistické destinace. Dominantou je příroda a zároveň snadno dostupná síť měst s velkou nabídkou sociálních služeb.
Josef Hendl (ubytovatel) 2.7.2019
Přilepšujeme vám 50% slevou do našeho největšího Evropského soukromého muzea v Náchodě, loni jsme dokonce v Pelhřimovské knize rekordů a kuriozit, a v knize od toulavá kamera č.26, podpořili bychom vaši návštěvu v Polsku v aquaparku 20% slevou kde je celoročně otevřeno a hlavně v případě nepříznivého počasi jste za pár korun jak v termálech,vířivky ,řeka , masážní trysky,sauny ,90 m tobogán a hlavně slaná mořská voda velmi příznivě působí a to opravdu doporučujeme vynikajicí i pro astmatiky. Další muzea , zámky a pevnosti jsou v našem blízkém okolí.
Štěpán Tomašík (ubytovatel) 28.6.2019
Podhůří Orlických hor. V okolí zámky - Častolovice, Opočno, Kostelec nad Orlicí, Doudleby, Potštejn atd.. Pro vodáky a rybáře řeka Orlice. Hradec Králové 20 km.
Vlasta Králová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 20.3.2019
Orlické hory - kratší sjezdovky, ale výborné upravené tratě pro běžky po celých Orlických horách.
Luboš Dejmek (skupina - návštěvník) 9.3.2019
Výborné výchozí bod pro pěší i cyklistické výlety.