Loading

Ubytování na Dolní Vltavě

(12 objektů)

Vila Barbora

Praha - Praha 4, v obci / ve městě, u vody
Apartmány v Praze poblíž centra a Vltavy

MeetMe23

Praha, v obci / ve městě, v centru města
Jedinečný designový hotel v srdci Prahy!

Katolický domov studujících

Praha - Praha - Staré Město (okres Praha 1, CZ), v obci / ve městě, u řeky
Pěkné pokoje v centru Prahy u Vltavy...

Hotel Alexander

Praha - Praha - Břevnov, na okraji obce / města, u letiště
Levné, útulné ubytování nedaleko centra

Pension Orbis

Praha - Praha - Chodov, v obci / ve městě, v centru města
Krásný rodinný penzion, možnost snídaně

K + K Hotel Fenix

Praha, v obci / ve městě, v centru města
Luxusní hotel s wellness v srdci Prahy..

Radisson Blu Hotel Prague

Praha, v obci / ve městě, v centru města
V srdci Prahy, luxusně a kvalitně...

Residence Bologna

Praha, v obci / ve městě, u řeky
Krásná residence v srdci Prahy...

Motel a ubytovna Adam

Kralupy nad Vltavou, na okraji obce / města
Pohodlné pokoje různých kategorií

Hotel Archibald At The Charles Bridge

Praha - Praha - Malá Strana, v obci / ve městě, u řeky
Stylový hotel u Vltavy a Karlova mostu!
1 - 12 / 12

Dolní Vltava

Dolní Vltava 1

Dolní Vltava: Tak blízko Prahy a přitom v přírodě

Dolní Vltava je region v okolí řeky dolního toku řeky Vltavy. Její začátek můžeme brát například od vodní nádrže Slapy a její konec pak ve městě Mělník, kde se Vltava vlévá do Labe. Okolí dolního toku Vltavy se pyšní jak hezkou přírodou, tak i zajímavými kulturními památkami a významnými historickými místy, stejně tak jak místy vhodnými pro rekreaci a třeba víkendový pobyt. Dolní Vltava je tak jistě dobrými tipem, kam vyrazit třeba na dovolenou na kolech či rodinnou dovolenou.

Okolí Dolní Vltavy je plné přírodních památek

Výhledem na vodní nádrží Slapy se kochejte třeba z přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály. Těmito místy vede naučná stezka, která nabízí hned několik zastávek s vyhlídkovými místy. Stezka je trochu náročnější, protože vede úzkými cestičkami, po schůdcích i po skalních římsách s řetězy. Proto je vhodná pouze pro pěší, na kolo i kočárek zapomeňte, ale stojí za to. Na protějším břehu se dále po proudu nachází přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina. O ní se dozvíte více na naučné stezce, na které také poznáte rostliny, které zde rostou, živočichy a jejich stopy. Stezka začíná pod Veselým vrchem, na kterém je rozhledna, a její délka jsou asi 4 kilometry, takže ji bez problému zvládnou i děti.

Mezi Slapskou přehradou a vodní nádrží Štěchovice si projděte třeba po naučné stezce Svatojánské proudy, která vede po břehu řeky Vltavy a informuje o geologii kaňonu, který zde řeka vytváří, ale také o historii českého trampingu a vede zapomenutými trampskými osadami, jako je například Ztracenka, jež vznikla v roce 1919. Ze stezky uvidíte na protějším břehu také skalnatý svah, jenž je přírodní rezervací Kobylí draha, která je součástí přírodního parku Střed Čech. V tomto parku, také na břehu Vltavy, najdete přírodní rezervaci Zvolská homole, kterou prochází naučná stezka. Rezervace se nachází v okolí vrchu Homole a jsou z ní výhledy na Vltavu či Jarovské údolí.

Dále po proudu v přírodním parku Modřanská rokle-Cholupice, uvidíte například přírodní rezervaci Šance a přírodní památku U Závisti. Na protějším břehu pak také přírodní památku Krňák. Do Vltavy se vlévá řeka Berounka a právě v této oblasti se nachází přírodní památka Komořanské a modřanské tůně s modřanskými lagunami. Hezká procházka je i přírodní památkou Modřanská rokle, kterou prochází naučná stezka i cyklostezka.

Kousek od Prahy se pak nachází přírodní park Radotínsko – Chuchelský háj, ve kterém lze projít přírodní rezervací Chuchelský háj, Homolka nebo přírodní památkou Barrandovské skály. Na protějším břehu se zase tyčí přírodní památka Branické skály.

Dalším přírodním i historickým dějištěm je přírodní park Prokopské údolí a Dalejské údolí, který je propleten turistickými trasami i naučnou stezkou. V něm projdete přírodní rezervací Prokopské údolí či přírodní památkou Ctirad.

přírodní památky Podhoří, Bohnické údolí či přírodní památky Sedlecké skály se Vám zase naskytnou vyhlídky na Prahu z jiného úhlu pohledu. V přírodním parku Dolní Povltaví v okolí Velkého vrchu se podél řeky line červená turistická trasa. Ta prochází i přírodní rezervací Větrušické rokle či přírodní rezervací Máslovická stráň. Vltava nakonec končí v Labi u města Mělník. Poloostrůvek u jejich soutoku je přírodní rezervací Úpor-Černínovsko, kolem které vede několik cyklostezek.

V okolí Dolní Vltavy je mnoho historických a kulturních památek

Součástí hlavního města Prahy je mnoho menších památkových zón, které tvoří městské části, v každé z nich ale najdete nějaké zajímavé místo, které je třeba navštívit. Právě tato místa jistě ocení i ti, kteří znají naše hlavní město dokonale. Mezi tato místa patří například městská památková zóna Zbraslav. Zde se nachází třeba vila Vladislava Vančury, která je kulturní památkou. Mezi cenná místa Zbraslavi patří kostel sv. Jakuba Staršího s přiléhajícím bývalým klášterem a zámkem. Ty jsou sice veřejnosti nepřístupné, ale jeho architektura je stále zachovaná. Ve Velké Chuchli poznáte vše o hasičském povolání. Nachází se zde totiž První pražské hasičské muzeum. Odtud se po naučné stezce Chuchelský háj dostanete až do Malé Chuchle, kde se třeba i s dětmi seznámíte se zvířaty našich lesů v malém zookoutku. Městská památková zóna Barrandov zahrnuje jedny z největších filmových ateliérů v Evropě i komplex funkcionalistických vil.

Dolní Vltava 2

městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice se nachází například budova Českého rozhlasu, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, rodinný dům bratří Čapků, slavné Olšanské hřbitovy, Riegrovy sady, které slouží k relaxaci a odpočinku, ale i novorenesanční vila Grébovka v Havlíčkových sadech s umělou jeskyní a vodopádem či národní památník na Vítkově. Nejen tuto oblast si nelépe prohlédnete ze žižkovské televizní věže. V městské památkové zóně Dejvice, Bubeneč, horní Holešovice se nacházejí zase tak trochu netradiční muzea, třeba jako Muzeum kávy, Muzeum her, ale i Národní galerie Praha, Lapidárium Národního muzea a Mořský svět či Maroldovo panorama Bitvy u Lipan, které je národní kulturní památkou. Panorama bitvy je vysoké 11 metrů a dlouhé 95 metrů. Městskou památkovou zónu Karlín zdobí novorománská bazilika sv. Cyrila a Metoděje i židovská synagoga z roku 1861, která kombinuje maurský a novorománský sloh. Jednou ze zajímavých a historických míst je hradiště, hrad a pevnost Vyšehrad. Pevnost má zachovalé hradby, několik vstupních hradebních brán, rotundu sv. Martina z 11. století, zbytky hradu, ale i nádherný pseudogotický kostel sv. Petra a Pavla a Slavín – hřbitov, na kterém jsou pohřbeny významné osobnosti, jako například symbolické hroby Milady Horákové a Josefa Čapka, dále Karel Čapek, František Palacký, Antonín Dvořák, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová, Mikoláš Aleš, Jan Neruda a mnoho dalších. Centrum města Prahy tvoří městská památková zóna, která se nachází v okolí Malé Stranyrozhlednou a přírodní památkou Petřín, s klášterem na Strahově a strahovskou knihovnou, HradčanPražským hradem a v okolí Starého města. Není divu, že je součástí UNESCA.

Mezi další významné kulturní památky regionu Dolní Vltava patří například renesanční zámek Roztoky u Prahy, ve kterých si prohlédnete historické expozice Středočeského muzea. Interiéry zámku Troja ve stylu klasicizujícího baroka zdobí díla českých malířů i plastiky antických bohů. V areálu zámku si projdete také francouzské zahrady, zahradní bludiště nebo uvidíte protější vinice sv. Kláry. A když už budete v Troje, o celodenní program se postará zoologická zahrada či botanická zahrada.

Posledním úsekem Dolní Vltavy je Mělnicko. Zde jsou památkami například zámek Nelahozeves, který je jednou z nejvýznamnějších pozdně renesančních sídel v Čechách. Nelahozeves je také rodištěm Antonína Dvořáka. Dalším klenotem Dolní Vltavy je zámecký areál Veltrusy, který je zároveň přírodní památkou. Barokní zámek představuje jak šlechtické interiéry přibližující život na zámku, tak i „bramborovou válku“ s velitelem Laudonem, který pobýval právě v prostorách zámku. Město Mělník se pyšní historickým centrem, ve kterém najdete například městské hradby a hradební bránu, podzemí města i renesanční zámek a kostel sv. Petra a Pavla s třetí největší kostnicí v České republice.

Další netradiční muzea Dolní Vltavy, která můžete navštívit, jsou třeba Muzeum máslaMáslovicích, kde se dozvíte vše o výrobě másla. Ve Filmovém muzeuBraníku si připomenete filmy točené v ateliérech na Barrandově. V návštěvnickém centru pivovaru Staropramen v Praze na Smíchově si přiblížíte výrobu piva. Praha je v okolí Vltavy hodně bohatá na muzea, a tak si stačí vybrat: Muzeum Kampa, Muzeum českého granátu, Muzeum Karla Zemana a mnoho dalších. Tento region totiž nabízí vše, aby to byla skvělá dovolená.

Dolní Vltava je místem mnoha možností

V regionu Dolní Vltavy najdete snad všechny možnosti sportovního vyžití, které doplní Vaše aktivity během dovolené či zpříjemní Váš víkendový pobyt na Dolní Vltavě. Díky mnoha přírodním parkům, památkám a rezervacím je mnoho míst, kam Vás zavedou naučné stezky, turistické trasy i cyklostezky. Některá místa jsou vhodná pouze pro pěší turistiku, jinde se v klidu vydáte i s kočárky či na kole. V okolí dolního toku Vltavy jsou i místa vhodná pro bikery, jako například Cyklopark Stromovka, pumptrack Modřany, Ledařská apod. V okolí řeky jsou také cyklostezky vhodné i pro inline bruslení.

Vodní nádrž Slapy je vhodná jak pro přírodní koupání, rekreaci i vodní a plachetní sporty. K rekreačním účelům slouží také vodní nádrž Štěchovice, Vrané i samotná řeka Vltava. V jejím okolí však najdete i další možnosti rekreace a wellness, jako například wellness centrum Měřín u vodní nádrže Slapy nebo mnoho bazénů v Praze či v Mělníku.

Mezi další sporty a aktivity patří lanová centra, minigolf, halové sporty, golf a discgolf apod. Mnoho aktivit nabízejí také kempy, které jsou vhodné pro levné ubytování na Dolní Vltavě.

Zábavu pro celou rodinu najdete třeba i v různých zábavních parcích, jako třeba DinoPark Praha, v únikových místnostech, na motokárách, v Juniorparku v Praze apod.

Dolní Vltava není příliš vhodná pro lyžování. Zimní sporty jako třeba bruslení, hokej apod. si užijete v halách a zimních stadionech. Nejbližší lyžařské středisko je v Sedlčanech na Šiberném vrchu či ve skiareálu Chotouň.

Dolní Vltava 3

Jak se ubytovat na Dolní Vltavě

Ubytování na Dolní Vltavě je různorodé. V létě využijete mnoho možností v kempech, a to od stanování, pobytu v bungalovech, chatkách nebo v autokempech. Nejen za nepřízně počasí využijete i turistické ubytovny a hostely. Blízko přírody, ale ne přímo u řeky, jsou často k dispozici například chaty a chalupy. Ty Vám dají pocit úniku z městského života. Vyšší kvalitu ubytování nabízejí penziony a apartmány různých kategorií. Luxusní ubytování je také v hotelech vyšší kvality či ve wellness hotelech. Okolí Dolní Vltavy je také plné nabídek ubytování v soukromí.

Dovolená na Dolní Vltavě je taková dovolená, která zabaví jak dospělé, tak i děti. Stačí ji jen naplánovat. Je zde mnoho možností strávit pobyt v přírodě, prohlédnout si kulturní památky, zámky i zajímavá muzea. Dolní Vltava je místem pro Vaši dovolenou.

Názory a doporučení

MUDr.Vlasta Pšeničková (starší pár - návštěvník) 30.6.2020
10 hvězdiček,líbilo se nám vše
Šárka Klírová (sólo host - návštěvník) 1.6.2020
Krásná příroda,výborné spojení s hlavním městem.
Rostislav Blažek (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 27.5.2020
Nevím