Loading

Ubytování v Krásné Hoře nad Vltavou

(1 objekt + 12 objektů v okolí 25 km)

Statek Vletice

Krásná Hora nad Vltavou, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Moderní ubytování pro skupinku

Apartmány Orlík - Loužek

Milešov (Krásná Hora nad Vltavou 7,4 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na...
Výhled na vodu z lodžie apartmánů

Penzion U Radešínka

Počepice (Krásná Hora nad Vltavou 7,6 km vzdušně), na okraji obce / města
Ubytování v areálu s adventure golfem

Rekreační středisko Líchovy

Dublovice (Krásná Hora nad Vltavou 9,4 km vzdušně), na samot...
Bezbariérové rekreační středisko

Chaloupka za potůčkem

Županovice (okres Příbram) (Krásná Hora nad Vltavou 11,5 km...
Ideální chaloupka u vody, pro rodinky

Ubytování v Ouklidu

Nedrahovice (Krásná Hora nad Vltavou 11,7 km vzdušně), na okraji obce / města
Zázračné a vzácné ticho, klid a pohoda

Ubytování a Tréninkové centrum Slapy

Drevníky (Krásná Hora nad Vltavou 13,0 km vzdušně), na okraj...
Vnitřní vyhřívaný bazén a finská sauna

Ubytování Orlík nad Vltavou

Orlík nad Vltavou (Krásná Hora nad Vltavou 13,7 km vzdušně),...
Hezké apartmány v chalupě - u přehrady

Penzion Strnadovský mlýn

Jesenice (okres Příbram) (Krásná Hora nad Vltavou 16,5 km vzdušně), na samotě, u le...
Na svatby, oslavy, školní výlety, akce!

Penzion Folbr

Dlouhá Lhota (okres Příbram) (Krásná Hora nad Vltavou 17,0 km vzdušně), na okraji o...
Ideál pro turisty, možnost snídaně
1 - 13 / 13

Krásná Hora nad Vltavou

Krásná Hora nad Vltavou 1

Z historie a současnosti Krásné Hory nad Vltavou

Krásná Hora nad Vltavou je město, které na mapě ČR najdete ve Středočeském kraji, mezi městem Sedlčany na severovýchodě a vodní nádrží Orlík na jihozápadě. Patří do okresu Příbram, okresní město je odsud vzdáleno 25 km severozápadním směrem. Do Sedlčan je to 15 km na severovýchod a do Prahy 65 km na sever.

První dochovaná písemná zmínka o obci pochází z r. 1341, ale jak dokládají archeologické průzkumy, osídlení tu existovalo už mnohem dříve. Největšího rozmachu dosáhlo město ve 14. století za panství Rožmberků, kdy se zde doloval antimon a zlatá ruda. Od této činnosti byl odvozen i název obce, později města (zlato = Krásná, v původní slovanštině důl = Hora). Přívlastek „Nad Vltavou“ byl přidán až začátkem 20. století, aby se předešlo k záměně s dvěma dalšími českými obcemi. Dolování s menšími či většími přestávkami trvalo do 90. let 20. století, kdy byla důlní činnost zastavena a šachty zavezeny.

Charakteristickou dominantou krásnohorského náměstí je budova radnice s hodinami na radniční věži. V parku na náměstí si nelze nevšimnout barokního mariánského sloupu z r. 1772 a poblíž stojícího kamenného korce (objemová míra) na měření obilí. Tato unikátní technická památka z r. 1822 je spolu se starou sýpkou zapsána do seznamu kulturních památek ČR.

Nedaleko náměstí najdete nejvýznamnější sakrální památku města – kostel sv. Mikuláše z poloviny 19. století, který byl postaven na místě původního gotického kostela ze 14. století. U kostela si povšimněte kamenného pomníku obětem vojenské letecké tragédie z r. 1929 u Předního Chlumu. O něco dál přijdete k dalšímu pomníku, který je zasvěcen padlým v 1. světové válce.

V rámci agroturistiky se zastavte v Čapí letceMokřicích, což je místní část Krásné Hory nad Vltavou. Čapí letka je ekologická farma zaměřená na chov huculských koní a českých koz. Uvidíte zde širokou škálu domácích zvířat a můžete dokonce absolvovat vyjížďky na koních či rovnou Koňské víkendy. Vyjížďky na koních si můžete užít i na zámku v Radíči, vzdáleném odsud 20 km na severovýchod.

Užijte si poznávání Krásné Hory a jejího okolí

Pro město a jeho bezprostřední okolí je typická vysoká zalesněnost území a členitý povrch Středočeské pahorkatiny. Krajině dodává kouzlo i řeka Vltava se svými hlubokými údolími a přehradami, které jsou vhodné k využití pro letní rekreaci a vodní sporty. I zimní období zde má své kouzlo. Členitý okolní terén je vhodný k běhu na lyžích, jestliže nelyžujete, i procházka zimní přírodou po svých je fajn.

Krásná Hora nad Vltavou 2

Jinak je okolí Krásné Hory vhodné a hojně využívané k pěší turistice a cykloturistice, orientaci Vám usnadní značené turistické cesty a cyklostezky. Město obklopují vrchy Strážník, Bukovec, Bor a Zajícův vrch, na kterých určitě najdete pěkné vyhlídky do okolí.

Při toulkách okolím směrem na východ od Krásné Hory před Vámi vyvstane nádherná scenérie – hrad jako z pohádky na vysokém lesnatém kopci pod ním. Hrad Vysoký Chlumec, pravděpodobně z 13. století je pomyslnou korunou stejnojmenné obce a dominantou Sedlčanska. Je jen škoda, že je v současnosti nepřístupný a v blízké budoucnosti se ani neuvažuje o jeho zpřístupnění. Aspoň částečně si to vynahradíte ve Skanzenu Vysoký Chlumec, což je muzeum vesnických staveb středního Povltaví v údolí potoka pod hradem.

Směrem na jihovýchod se nachází zámek Orlík nad Vltavou. Tato monumentální historická stavba z 13. století se vypíná nad vodní nádrží stejného jména. V polovině 14. století byl přestavěn na gotický hrad, v první polovině 20. století na novogotický zámek. Další perlu české středověké architektury najdete 30 km na jih – hrad Zvíkov, královský hrad z 13. století, později byl renesančně upraven.

Další výlet můžete podniknout do města Dobříš. Jeho dominantou je rozsáhlá rokoková stavba zámku Dobříš, obklopená nádherným anglickým a francouzským parkem. V zámku mimo klasické prohlídky můžete vidět Muzeum motocyklů. Kromě historického jádra je město známé jako výchozí místo do neporušené přírody Chráněné krajinné oblasti Brdy. Chráněna je i národní přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály, nacházející se nedaleko obce Nalžovice, pouhých 15 km na sever od Krásné Hory.

Jestliže jste příznivci cykloturistiky, zajeďte si do 24 km vzdáleného města Sedlec-Prčice. Je to cílová stanice nejznámějšího organizovaného turistického Pochodu Praha – Prčice. Při Vašich výletech nevynechejte ani okresní město, kde zajímavé je především Hornické muzeum Příbram s expozicí hornictví a získávání zlata a stříbra, které zde má značnou tradici.

Aktivní v zimě i v létě

Soustava přehrad na Vltavě nabízí také velké možnosti rekreace. Kromě možností koupání a vodních sportů najdete i množství ubytovacích kapacit u vodní nádrže Slapy a vodní nádrže Orlík. Dobře se vykoupat se dá i na nedaleké přehradě Kamýk nad Vltavou nebo u rybníka Papež blízko Dobříše. Za nepříznivého počasí nebo během zimních měsíců můžete využít nabídku Aquaparku Příbram a Aquaparku Hořovice.

Pouhých 11 km na jih to budete mít do malebné jihočeské vísky, která má stejné jméno jako Ski areál Záluží. Jeho sjezdovka je sice vhodnější pro začátečníky či rodiny s dětmi, ale i zkušenější sjezdaři a snowboardisti si za příznivých sněhových podmínek přijdou na své.

Krásná Hora nad Vltavou 3

Další ski areály nedaleko Krásné Hory jsou Ski areál Kvasejovice a Ski areál Monínec, kde už jsou sjezdovky i pro ty náročnější lyžaře. Co se týká běhu na lyžích, blízké okolí města má značně členitý terén, takže běžeckých tras zde najdete jistě víc než dost.

Jaké jsou možnosti ubytování v Krásné Hoře nad Vltavou?

Během dovolené v Krásné Hoře nad Vltavou si můžete vybrat z celé řady ubytovacích zařízení. Levné ubytování nabízejí například ubytovny a kempy. Další variantou je ubytování v soukromí, díky němuž poznáte pohostinnost místních obyvatel.

Pokud si během dovolené chcete dopřát větší komfort, tak si můžete vybrat některý z hotelů či penzionů, které nabízejí pokoje či apartmány. Ticho a soukromí si můžete vychutnat, ubytujete-li se v chatách či chalupách, případně na statcích či farmách, které poskytují ubytování typu penzionu či privátu.

Určitě bude i ubytování pro Vás zážitkem, ostatně stejně jako prohlídka města a jeho blízkého okolí. Stačí už jen jediné, naplánovat a rozhodnout se, kdy do Krásné Hory nad Vltavou vyrazíte.