Loading

Ubytování v Hnojníku

(1 objekt + 26 objektů v okolí 25 km)

Pension Timeout

Hnojník, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Komfortní chalupa se saunou

Chata u Jasanu

Komorní Lhotka (Hnojník 3,8 km vzdušně), v rekreační oblasti
Chata pro skupinu v Beskydech

Penzion Zátiší Komorní Lhotka

Komorní Lhotka (Hnojník 4,8 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji...
Penzion uprostřed přírody Beskyd

Hotel Řeka

Řeka (Hnojník 5,1 km vzdušně), v obci / ve městě, u potoka
Zrekonstruovaný hotel v centru obce!

Areál Přístav Juhász

Soběšovice (Hnojník 7,5 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
Rekreační areál přímo u přehrady!

Rezidence Ropička

Morávka (Hnojník 7,6 km vzdušně), na samotě, v lese
Úchvatná rezidence na samotě u lesa!

Apartmán Venkovská Jizba - Tyra

Třinec (Hnojník 10,4 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Jedinečný apartmán s tenisovým kurtem

Chata Javor

Třinec (Hnojník 10,8 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okr...
Chata v tichém prostředí na polosamotě

Chalupy Krásná

Krásná (okres Frýdek-Místek) (Hnojník 12,3 km vzdušně), mimo...
Chalupy v lese - dokonalý klid pro Vás!

Penzion U Pacošů

Malenovice (Hnojník 14,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Bezkonkurenční luxusní výhledy do okolí.
1 - 27 / 27

Hnojník

Hnojník 1

Kde se vzal takový název pro obec?

Název Hnojník je možná trochu úsměvný a může evokovat ledacos, ale buďte bez obav. Okouzlí Vás jeho krajina, okolí i příroda, kterou se pyšní. Jedná se o turisticky velmi atraktivní „podbeskydskou oblast“.

Rozprostírá se v okrese Frýdek-Místek, v Moravskoslezském kraji v povodí řeky Stonávky. Z přibližně 1500 obyvatel tvoří poměrně vysoké procento polská menšina. Je největší obcí mikroregionu a její původ sahá k přelomu 13. a 14. století.

Avšak první zmínka o obci je již z roku 1305. Její historie je spojena s řadou významných šlechtických rodů, kterým hnojnické panství náleželo. Rodák Rudolf Bytlošek začal na sklonku života sepisovat paměti a dějiny obce, které jsou dnes velmi cenným materiálem. Kde se tedy vzal takový název pro obec? Rozhodně tento název, nesouvisí s kvalitou ubytovacích a stravovacích služeb, které jsou v této oblasti na vysoké úrovni.

Podle starých spisů byl původní název obce Hnoynik, později pak Gnoynik. Hnojník znamená lidově jáma na hnůj (hnojiště) nebo vůz k jeho přepravě. Stejný název nese i bedlovitá houba nebo brouk Scarabacidae. Může to však znamenat i nadávku. V severní části obce stále najdeme rašeliniště, po nichž se zvláště v době dešťů šlape jako po hnoji.

Dříve nebylo slovo rašelina známé a pro obyvatele to byl zkrátka „hnoj“. Toto slovo je i dnes používané v některých částech republiky místo spisovného hnůj. V této oblasti a podél toku Stonávky rostly některé druhy zmíněné houby. Jedna z verzí tvrdí, že kupci obchodující se solí se domlouvali, že se sejdou tam, kde roste houba Hnojník. Mysleli tím právě toto místo. Těžko říci, kde je však pravda.

Hnojník 2

Památky, výlety i sportovní vyžití v Hnojníku

Beessové z Chrostiny zde v 18. století postavili barokní zámek Hnojník, který byl v první polovině 19. století přebudován ve stylu slezského empíru. Obklopoval ho park s četnými plastikami a sochami. V současnosti je zámek s celým areálem veden v seznamu ohrožených nemovitých památek a je ve špatném stavu. Stejně tak socha sv. Jana Nepomuckého tvoří výraznou dominantu obce.

Najdete zde i jednolodní, původně dřevěný empírový kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jeho ohradní zeď s výklenkovými kaplemi je památkově chráněná. Evangelická kaple, jejíž součástí je hřbitov, se nachází na okraji obce. Tady je k vidění rodová hrobka Beessů z Chrostiny. Sever obce má spíše obchodní a průmyslový charakter. Na druhé straně jižní část obce si zachovává vesnický podhorský ráz a je výchozím bodem pro oblíbené pěší túry a cyklistické výlety do Beskyd. Milovníci turistiky vyhledávají tuto oblast zejména na jaře nebo na podzim.

Poblíž vede řada cyklostezek. Tou nejznámější je asi Radegast cyklo trek. Rovinatým terénem dojedete třeba až k Žermanické přehradě. Trasu zvládnou i Vaše děti nebo méně zdatní jedinci. Pro zkušenější je tu pak trasa na Javorový Vrch (převýšení přes 600 metrů) nebo Lysou Horu (převýšením přes 1000 metrů).

Milovníkům lyžování nabízí svoje služby Ski areál Javorový vrch, Ski areál Třanovice či Ski areál Řeka. V okolí se lze věnovat také wellness aktivitám a odpočinout si tak po výletě či dnu stráveném na kopci. Najdete zde různé typy saun i bylinné lázničky. Ke koupání můžete využít vodní nádrž Žermanice, vodní nádrž Těrlicko či koupaliště STARS Třinec. V nepříznivém počasí pak třeba Plavecký bazén Třinec.

Hnojník 3

Pohostinství a možnosti ubytování v Hnojníku

Hostince a restaurace v Hnojníku a okolí nabízejí tradiční českou kuchyni, hotová jídla i místní speciality. Najdete zde i příjemné kavárny. Ubytovat se můžete zejména v soukromí, chatách nebo chalupách.

Pokud Vám však nabídka obce nebude k Vaší rekreaci stačit, není nic jednoduššího, než se ubytovat v nedalekých obcích či větších městech. Vybrat si tak můžete kromě zmíněných typů ubytování i z hotelů, rekreačních areálů, luxusních srubů, motelů, kempů nebo ubytoven.

Pokud si k Vaší dovolené vyberete obec Hnojník, ověříte si, že kvalita služeb a krásy obce i okolí s jejím názvem rozhodně nesouvisí. Budete překvapeni přírodou, okolím, množstvím aktivit i ubytováním, které nabízí. Pro Vaši dovolenou je Hnojník skvělou volbou. Až budete svým známým vyprávět o svých zážitcích z dovolené, kterou jste zde trávili, na jméno obce si zaručeně vzpomenete i po delší časové odluce.

Názory a doporučení

Patrik Fober (ubytovatel) 2.7.2020
Bylinné lázničky, které Vám nabízí harmonii těla i duše. Jezdecký klub Moncheri.