Loading

Ubytování v Jankově (okres České Budějovice)

(1 objekt + 26 objektů v okolí 25 km)

Selský dvůr Holašovice

Jankov (okres České Budějovice), v obci / ve městě
Originální ubytování na statku

Chaloupka U sv. Dyndy

Nová Ves (okres Český Krumlov) (Jankov (okres České Budějovi...
Čarokrásné prostředí na samotě u lesa

Ubytování a občerstvení u cyklostezky

Břehov (Jankov (okres České Budějovice) 6,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Ubytování u cyklostezky, s občerstvením

Penzion Horváth

Křemže (Jankov (okres České Budějovice) 7,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, u les...
Klid pod lesem, dobrý spánek, relaxace

Penzion Jižní Dvůr

Pištín (Jankov (okres České Budějovice) 9,1 km vzdušně), na okraji obce / města
v blízkosti zámku, cenově výhodný

Rekreační dům U Růži

Holubov (Jankov (okres České Budějovice) 9,3 km vzdušně), na okraji obce / města
Odpočinek v sauně, vířivce, bazénu

Penzion U lesa

České Budějovice (Jankov (okres České Budějovice) 9,8 km vzd...
To pravé místo pro klidné ubytování

Hotel Pod Stráží

Lhenice (Jankov (okres České Budějovice) 11,3 km vzdušně), v obci / ve městě
Pohodlný hotel vhodný pro velké skupiny

Apartmány Radost

Kamenný Újezd (okres České Budějovice) (Jankov (okres České...
Dům se dvěma apartmány

Ubytování v Českých Budějovicích

České Budějovice (Jankov (okres České Budějovice) 12,7 km vzdušně), v obci / ve měs...
Výhodné ubytování v historickém centru!
1 - 27 / 27

Jankov (okres České Budějovice)

Obec proslulá budovami tzv. selského baroka

Jihočeském kraji, v okrese České Budějovice se nachází obec Jankov. Leží asi 15 km západně od Českých Budějovic, při severním úpatí Chráněné krajinné oblasti Blanský les pod zalesněnými vrchy Skalka, Švehlán a Vysoká. Součástí Jankova je i známá obec Holašovice.

Jankov (okres České Budějovice) 1

Poprvé se Jankov písemně zmiňuje v roku 1379. Do roku 1850 patřila ves k schwarzenberskému panství Český Krumlov, do roku 1956 k obci Čakov a od roku 1957 je samostatnou obcí. Místní část Holašovice byla k Jankovu přičleněna v roku 1964. Zatímco Jankov byl do poloviny 20. století zcela český, Holašovice naopak čistě německé.

Prosluly souborem budov ve stylu tzv. selského baroka ze sedmdesátých let 19. století. Od roku 1995 jsou vesnickou památkovou rezervací a jsou dokonce i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Co je důležité, Holašovice nejsou zakonzervovaným skanzenem, sami se přesvědčíte, že to tu naopak žije. Současné stavby se nacházejí na okraji obce mimo historické jádro, které tvoří 23 památkové chráněných usedlostí s návesní kapličkou, kovárnou a hostincem.

Na návsi a v nejbližším okolí Jankova najdete několik křížů a kapliček. Nejvýznamnější drobnou sakrální stavbou je návesní kaple sv. Víta z roku 1882. O mnoho starší jsou pozůstatky mohylového pohřebiště na kraji lesa, z nichž se dochovaly dvě mohyly. Dodnes se každoročně v červenci pořádají v obci Selské slavnosti s ukázkami tradičních lidových řemesel s bohatým doprovodným kulturním programem. Místní si ctí bohaté jihočeské tradice, na které jsou patřičně hrdi.

Vydejte se za výlety do překrásné jihočeské krajiny v okolí Jankova

Oblast leží při jižním okraji významné kulturně historické oblasti jihočeských Blat, pro kterou je typické vesnické prostředí s hodnotnými návesními prostory, takže kromě malebné přírody je zde k vidění i šikovnost lidských rukou a kulturní dědictví po předcích. Okolní terén Jankova je místy poměrně členitý, proto je vhodný jak pro pěší turistiku, tak i pro cyklistiku a různé sporty. V přilehlých lesích potkáte příznivce houbaření, ve skalách horolezectví.

O krásách jihočeské krajiny se přesvědčíte na vlastní oči při výletech do okolí Jankova, které je překrásné. Vyšlápněte si např. na horu Kluk, která je i pěkným vyhlídkovým místem. Takovým místem je i zřícenina hradu Dívčí kámen, jež je i rozsáhlou pravěkou archeologickou lokalitou u obce Holubov. Podobnou lokalitou je i katastr obce Netolice, v kterém se nachází Archeopark Netolice, zrekonstruované hradiště z konce 10. století.

Nedaleko Holubova leží i nejvyšší hora Blanského lesa Kleť, na jejímž vrcholu najdete nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách zvanou Josefova věž nebo Kleť a Tereziinu chatu. Je to roubená horská chata s restaurací, která je chráněnou kulturní památkou. Cisterciácký Klášter Zlatá Koruna ležící nedaleko stejnojmenné obce, je jedním z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě z 13. století.

Jankov (okres České Budějovice) 2

Zhruba 16 km severovýchodně od Jankova, nedaleko Hluboké nad Vltavou, se nachází barokní lovecký zámeček Ohrada. V něm bylo založeno v roku 1842 jedno z nejstarších muzeí v ČR – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Odsud to nebudete mít daleko do Zoologické zahrady Hluboká. Město je známo zejména jedním z nejkrásnějších českých zámků.

Původně gotický hrad z druhé poloviny 13. století byl později přestavěn na renesanční, poté barokní a nakonec romantický zámek ve stylu anglického Windsoru. Zámek Hluboká nad Vltavou je sídlem i Alšovy jihočeské galerie, jednoho z největších uměleckohistorických muzeí v ČR. Obklopuje ho nádherný park s cizokrajnými dřevinami.

Jižně od Jankova leží Český Krumlov. Majestátní dominantu historického města, jednoho z nejkrásnějších a architektonicky nejhodnotnějších sídel Čech, zapsaného na seznam památek UNESCO, tvoří areál hradu a zámku. Zámek Český Krumlov je obklopen rozlehlou barokní zahradou z 2. poloviny 17. století s rybníkem, hudebním pavilonem a rokokovým letohrádkem.

Nedaleko od zámecké zahrady, si na své přijdou milovníci bylinek v naučné bylinkové zahradě, s příznačným názvem Kouzelné bylinky. V pěší zóně historického centra města navštivte Muzeum loutek v Pohádkovém domě, Regionální muzeum a Muzeum voskových figurín, kde můžete rozeznat podoby osobností z českých i světových dějin.

Samozřejmě, byl by hřích trávit zde dovolenou a nenavštívit metropoli Jižních Čech – město České Budějovice. Najdete tu mnoho kulturních památek, ať už je to historické náměstí Přemysla Otakara II., kterému dominuje krásná Samsonova kašna, neopomeňte ani barokový kostel sv. Mikuláše z poloviny 17. století, starobylou radnici, vyhlídku Černá věž nedaleko náměstí.

Více o historii města se dozvíte v Muzeu koněspřežky a Jihočeském muzeu, které se zaměřuje na historii, kulturu, tradice a přírodu jihočeského regionu. Jedním z nejrozsáhlejších muzeí svého druhu v ČR, které zaujme zejména mužské návštěvníky, je Jihočeské motocyklové muzeum. Technickou památkou, která má i historický význam je Vodárenská věž z 18. století, zajímavá bude i návštěva hvězdárny a planetária. Město disponuje i četnými sportovišti, v létě se můžete vykoupat na letním koupališti, v zimě v krytém bazénu.

Jankov (okres České Budějovice) 3

Asi 30 km východně od Jankova, se u obce Libín nachází jeden z největších lanových parků v Čechách. Den plný zábavy můžete zakončit výletem na nedalekou rozhlednu Libín.

V okolí Jankova, patřícího do „kraje rybníků“, najdete mnoho možností letní rekreace, především ke koupání. Budete-li zde trávit zimní dovolenou, příležitosti k lyžování na běžkách máte i v bezprostředním okolí obce, za sjezdovkami si zajeďte do šumavských středisek – Ski areálu Kozí Pláň, Ski areálu Lipno-Kramolín a Skiareálu Kubova Huť.

Kde složit hlavu v Jankově?

Jankov je typická jihočeská vesnička, která si Vás získá svou jedinečností. Pohodlné a romantické ubytování zde najdete v chalupách stylu selského baroka. Ideálním místem podobného typu jsou i penziony přímo na návsi. V jejich restauracích ochutnejte speciality zejména jihočeské kuchyně, které můžete zapít i výborným pivem z českobudějovického pivovaru. 

Jankově je krásně, určitě nebudete mít potřebu hledat ubytování jinde. Zdržíte-li se však při Vašich výletech do okolí, ubytovat se můžete v dalších ubytovacích zařízeních, jako jsou např. apartmány, priváty či chaty. Ve městech je potom dostatek hotelů či turistických ubytoven, při dopravních komunikacích to zkuste v kempech či motelech. Určitě se však rádi vrátíte zpět do Jankova, oázy pohody, ideálního místa pro Vaši dovolenou.