Loading

Ubytování na Novojičínsku

(19 objektů)

Mariane 2

Příbor, v obci / ve městě, u vody
Luxusní apartmány v historickém centru!

Chalupa Tranovka

Trojanovice, na samotě, u lesa / na okraji lesa
UBYTUJ SE A ZÍSKEJ DOVOLENOU NA TENERIFE

Penzion Planiska

Frenštát pod Radhoštěm, na okraji obce / města
Vysoký standard, nízké ceny

Chata Hukvaldy

Hukvaldy, v rekreační oblasti, v chatové osadě
Komfortná chata v klidném prostředí

Penzion Babička

Trojanovice, v rekreační oblasti, na horách
Útulní penzion, vířivka k dispozici!

Chata s výhledem

Trojanovice, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Wellness chata s výhledem na Beskydy!

Penzion Freudův sen

Příbor, v obci / ve městě, v centru města
V centru města, pro obchodní cestující

Hotel Vagónka

Studénka, v obci / ve městě, u vody
Zrekonstruovaný rodinný hotel!

Penzion a restaurant U námořníka

Hukvaldy, v obci / ve městě, v centru města
Útulný penzion s vynikající kuchyní!

Chalupa pod Hůrkou

Lichnov (okres Nový Jičín), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Chalupa v Moravskoslezských Beskydech!
1 - 19 / 19

Novojičínsko

Novojičínsko 1

Novojičínsko skrývá mnoho pozoruhodných míst

Novojičínsko je malý region, který leží v Moravskoslezkém kraji na obou stranách dálnice D1 mezi Přerovem a Ostravou. Regionem protéká řeka Odra a její okolí je chráněnou krajinnou oblastí. Jih regionu lemují Moravskoslezské Beskydy. Na jihozápadě sousedí s Olomouckem a Přerovskem, na severozápadě s Opavskem a na severu s Ostravskem a na východě s Frýdeckomísteckem. Novojičínsko je centrem průmyslu, ale najdete zde i zajímavé památky a krásnou přírodu.

Přírodu Novojičínska lze rozdělit na několik důležitých oblastí a každá z nich nabízí mnoho zajímavého. Přírodní park Oderské vrchy a chráněná krajinná oblast Poodří je místo v užším i širším okolí řeky Odry. Z přírodního parku je zajímavá například přírodní památka Vrásový soubor u Klokočůvku, pod kterým prochází zelená turistická trasa. Cestu si zpříjemníte procházkou podél řeky Odry. Zajímavý vrásový útvar má rozlohu něco přes hektar. CHKO Poodří se vyznačuje neregulovanou řekou, která vytváří meandry a tím i krásná zákoutí. U přírodní památky Meandry Staré Odry začíná naučná stezka Krajinou povodní, která lemuje řeku Odru. Přírodní památkou Bartošovický luh prochází jak cyklostezka, tak i Zámecká naučná stezka Bartošovice. Ta Vás provede mezi Bartošovickými rybníky až do Bartošovic, kde se o místní přírodě dozvíte v Domě přírody Poodří. Naučná stezka Kotvice zase prochází stejnojmennou přírodní rezervací. Na ní se dozvíte o přirozeném toku řeky Odry, ale také o místních živočiších. Z dřevěné ptačí pozorovatelny můžete také pozorovat ptactvo na rybníku Kotvice.

Přírodní park Podbeskydí je území rozkládající se v podhůří Beskyd. Nejvýznamnější je národní přírodní památka Šipka, která je významným archeologickým nalezištěm. Nalezly se zde například zkamenělé korály a další zkameněliny. O tom se dozvíte i na naučné stezce, která místem prochází. Dalšími památkami jsou přírodní památka Pod Požahou, Polštářové lávy ve Straníku a přírodní rezervace Svinec. Okolo těchto zmíněných prochází naučná stezka Františka Palackého.

Chráněná krajinná oblast Beskydy leží na jihu Novojičínska na území Moravskoslezských Beskyd. Novojičínskou částí CHKO Beskydy prochází naučná stezka Veřovické vrchy, která vede z Valašského Meziříčí až na Velký Javorník a odtud začíná naučná stezka Velký Javorník a vede až do Frenštátu pod Radhoštěm. Cestou prochází přírodní památkou Trojačka a přírodní rezervací Huštýn. Na Velkém Javorníku stojí devítipatrová rozhledna, ze které se Vám naskytne dechberoucí výhled na Beskydy, ale i Jeseníky či Malou Fatru. Avšak nejznámější a turisticky nejoblíbenější je národní přírodní rezervace Radhošť, která se nachází okolo vrcholu Radhošť, hora Radegast se sochou boha Radegasta a národní kulturní památka Pustevny. Touto oblastí Vás zase provede naučná stezka Radegast. Zajímavostí Novojičínska je největší kamenolom v České republice. Tím je lom Jakubčovice, který vyprodukuje ročně okolo 1 milionu tun kameniva.

Mnoho zajímavých osobností pochází z Novojičínska

Nový Jičín je centrálním městem Novojičínska. Nejvýznamnější památkou městské památkové zóny je Žerotínský zámek. Jeho interiéry si prohlédnete spolu s expozicí kloboučnické módy v Muzeu Novojičínska. Za zmínku stojí také šestiboká bašta městského opevnění z roku 1613 či pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Nejstarší automobilkou ve střední Evropě je Tatra Kopřivnice, která město Kopřivnice proslavila i v zahraničí. Ta svoji výrobu započala v roce 1897 a dnes se pod názvem Tatra Trucks specializuje na nákladní vozy. Není proto divu, že zde najdete Technické muzeum Tatra, ve kterém se seznámíte s historií této značky, ale uvidíte také více než 60 automobilů, dále také první automobil i další vynálezy. Kromě toho se před budovou nachází národní kulturní památka – Slovenská strelaželezniční motorový vůz. V technickém muzeu zhlédnete také expozici Emila a Dany Zátopkových, která připomíná legendární příběh českého maratonce a nejen to. Nedaleko se nachází také AutoMoto muzeum, které je muzeem automobilových a motocyklových veteránů různých značek. Naproti vlakovému nádraží v Šustalově vile se dnes nachází Lašské muzeum, které se věnuje jak historii místní továrny na hliněné zboží, tak známým kopřivnickým rodákům a především malíři Zdeňku Burianovi, který se věnoval tzv. paleoartu. Nejstarší dochovanou budovou Kopřivnice je budova Muzea Fojtství. V něm se ponoříte do historie cestování kočáry a bryčkami. Kromě toho uvidíte, jak lidé žili v dřívějších dobách, jaké zde byly tradice apod.

Novojičínsko 2

Město Štramberk má jak zajímavé historické památky, tak i krásnou okolní krajinu. Menší horské městečko si zachovalo svoji zástavbu z 18. a 19. století, což ho zapsalo do památkové rezervace. Ve městě najdete jak původní roubené chaloupky v různě klikatých úzkých uličkách, ale také barevné barokní domky v centru města nebo kostel sv. Jana Nepomuckého. Dominantou města je však středověký hrad Štramberkrozhlednou Štramberskou Trúbou. Vylézt nahoru dá sice trochu zabrat, ale výhledy jsou krásné. Uvidíte centrum města jako na dlani, ale také okolní vrcholky Beskyd. Město má také nevšední muzea. Najdete zde například Muzeum Šipka, které se věnuje etnografii a historii města, stejně jako geologii a paleontologii, dále třeba Muzeum Zdeňka Buriana nebo Muzeum loutek a Panoptikum. Naučná stezka Lašská–Štramberk vede okolo celého města. Cestou Vás zavede například k botanické zahradě, která se nachází v bývalém lomu Dolní Kamenárka, provede Vás národní přírodní památkou Šipka a Národním sadem, okolo hradu i na rozhlednu na Bílé hoře.

Z dalších měst a jejich zajímavostí zmíníme město Fulnek, ve kterém se nachází Památník J. A. Komenského, město Odry se zachovanými městskými hradbami a muzeem městské práva – Katovna či Příbor. Město Příbor je rodným městem S. Freuda, kterého si připomenete v jeho rodném domě. Domem provází přímo Freudův hlas. O něco větší je pak Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda.

Pokud jste již na Novojičínsku, hned za humny najdete zříceninu hradu Hukvaldy. Tato zřícenina je největší v České republice a areál má přes 2 hektary. Hrad pochází z poloviny 13. století a z hradní věže je krásný výhled na blízké Beskydy. Areál včetně blízkého okolí je také přírodní památkou, o které se dozvíte i na okružní naučné stezce Hradní vrch, stejně tak jako o rodákovi Leoši Janáčkovi a jeho dílu.

Novojičínsko nabízí mnoho zajímavých sportovních aktivit

Krásnou přírodu nejlépe prozkoumáte pěšky nebo na kole. Pěší turistika je v této oblasti velmi oblíbená, protože díky bohaté síti turistických tras a naučných stezek nejlépe prozkoumáte tato místa. Cyklisté si však také přijdou na své. Na celém území Novojičínska jsou různé cyklostezky, které jsou často vedeny po méně frekventovaných silnicích či po břehu řeky Odry. Beskydské traily je okružní singletrail v okolí vrchu Horečky nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Kromě cyklostezek zde najdete i inlinové dráhy, které vedou například okolo Odry.

Ve sportovním areálu HEIpark si prolezete lanový park, zahrajete discgolf nebo se svezete na bobové nebo tubingové dráze. Horský lanový park Tarzanie zase najdete v Trojanovicích. Oblíbený je také paragliding. Startoviště paraglidingu najdete na Velkém Javorníku, na Červeném Kameni či ve Vlčovicích.

V horkých letních měsících se ochladíte na koupalištiKopřivnici, v Mořkově či v Příboru, na koupališti Libotín, v městském koupališti Odry nebo v bazénu Sportovního centra Studénka. Ve Studénce najdete i krytý bazén a Frenštát pod Radhoštěm nabízí aquapark.

V zimních měsících je oblíbené lyžování. Na Novojičínsku je si zimní radovánky užijete v lyžařském areálu HEIpark Tošovice, kde na Vás čekají dvě sjezdovky, dětská sjezdovka, snowtubing a snowpark. Dalším skiareálem je Svinec u Starého Jičína, Rybské sjezdovkyRybí u Štramberku, skiareál Červený Kámen u Kopřivnice a samozřejmě skiareál Pustevny nebo skokanský areál Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm. V CHKO Beskydy je také mnoho kilometrů běžeckých lyžařských tras, takže i ti, co preferují běžky, si zde užijí.

Wellness, relaxaci a odpočinek je vítán v každé roční době. V Kopřivnici najdete relaxační centrum Therápon Aqua, kde si vyzkoušíte kromě bazénu a vířivky také parní či finskou saunu, solnou jeskyni nebo vyzkoušíte různé masáže. Ve wellness Santa FéBílově najdete privátní vířivku, whirpool i relaxační vanu nebo finskou saunu. Trochu jiné wellness zažijete ve Štramberku, kde si vyzkoušíte Lašské pivní kúpele.

Novojičínsko 3

Na Novojičínsku se Vám nabízí různé ubytování

Pokud dáváte přednost spíš wellness pobytu, pak vyzkoušejte některý z wellness hotelů. Na Novojičínsku však kromě tohoto typu hotelů najdete i jak standardní hotelové ubytování, tak i luxusní pobyt. Kromě široké nabídky hotelů jsou k dispozici i penziony a apartmány. Ty najdete jak ve městech, tak i mimo ně. Oblíbené je ubytování také v chatách a chalupách, které jsou zase především blízko přírody. V nich zase oceníte tak trochu venkovský styl a třeba i možnost strávit svoji dovolenouroubené chalupě či horské chatě. Levné ubytování nabízejí kempy a autokempy. Oblíbenou letní variantou jsou také rekreační střediska. A pokud byste si nevybrali, je k dispozici také ubytování v soukromí.

Novojičínsko je malý region, který je však známý nejen svým průmyslem, ale také slavnými rodáky, kulturními a přírodními památkami. Je to také vstupní brána do často navštěvovaných Moravskoslezských Beskyd. Tak neváhejte, ať je zima nebo léto, ať už jedete jen na víkendový pobyt nebo delší dovolenou, určitě najdete mnoho způsobů, jak se na Novojičínsku zabavit.

Názory a doporučení

Radka Hunarova (rodina s malými dětmi - návštěvník) 24.2.2020
Zoo ostrava
Kateřina Eliášová (ubytovatel) 18.2.2020
V Beskydech se člověk nikdy nenudí. Je tu krásně - příroda, památky, aktivity.
Pavlína Himlarová (ubytovatel) 6.1.2020
Hory, lesy, přírodní a kulturní památky.
Miroslav Vacek (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 12.8.2019
Nádherná příroda, spousta zajímavostí a památek.
Jaroslav Hrubý (ubytovatel) 1.4.2019
Lašská brána, Žerotínský zámek Nový Jičín, zámek Kunín.