Loading

Ubytování na Frýdecko-Místecku

(22 objektů)

Pension Timeout

Hnojník, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Komfortní chalupa se saunou

Chalupa Zlatník

Pražmo, v rekreační oblasti, u vleku
Chalupa v lyžařském středisku Zlatník

Penzion Flora

Soběšovice, v rekreační oblasti, u vody
Kvalitní ubytování za přijatelné ceny

Chata Nýdek

Nýdek, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chata v tichém prostředí, s bazénem

Penzion Merlin

Frýdlant nad Ostravicí, v obci / ve městě, v centru města
Penzion s restaurací v podhůří Beskyd

Chata pod Stolovou

Kunčice pod Ondřejníkem, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Chata, kde se budete cítit jako doma.

Luxusní Srub

Frýdlant nad Ostravicí, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Sauna, vířivka, krb - na jednom místě

Chata Felicita

Ostravice, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Chata pro 26 osob v Beskydech

Chata Ostravice

Ostravice, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Útulná dřevěná chata s krbem - fajn ceny

Chata Ptačí Budka

Písek (okres Frýdek-Místek), v obci / ve městě, u potoka
Útulná chata v údolí Těšínských Beskyd
1 - 22 / 22

 1

Nejseverovýchodnější region v České republice

Frýdecko-Místecko je nejseverovýchodnějším regionem v České republice a díky tomu má společné hranice jak s Polskem na severu, tak se Slovenskem na východě. Frýdecko-Místecko leží na hranici Moravy a Slezska a patří do Moravskoslezského kraje. Jeho největší část zabírá pohoří Moravskoslezské Beskydy a díky své poloze se často stává turistickým cílem.

Frýdecko-Místecko přímo vyzývá turisty k prozkoumávání Beskyd. Chráněná krajinná oblast Beskydy je největší chráněnou oblastí a přímo na Frýdecko-Místecku se nachází její nejvyšší hora – Lysá hora (1 323 m n. m.).

Ať už se na ni vydáte z jakékoliv strany, mile Vás překvapí okolní příroda plná přírodních památek. Pokud se vydáte od vodní nádrže Šance po žluté, budete procházet přírodní rezervací Mazácký Grúnik a okolo pralesovité národní přírodní rezervace Mazák.

Pokud Vaším startovním bodem bude například Ostravice, pak Vás červená turistická trasa a naučná stezka Lysá hora zavedou na Lysou horu okolo přírodní památky Ondrášovy díry a lanového centra Opičárna. Z Malenovic se lze vydat po žluté okolo přírodní památky Vodopády Satiny, nebo po modré skrz přírodní rezervaci Malenovický kotel.

Cestu na Lysou horu můžete vzít i skrz Beskydy, například po červené z Visalaje, kde je lyžařský vlek. Na cestě uvidíte rašelinovou louku chráněnou jako přírodní památka Obidová nebo přírodní rezervaci Lysá hora. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, odměnou za výšlap bude v každém případě nádherný výhled do okolí.

U vodní nádrže Šance ve Starých Hamrech si zase vychutnáte nádherné vyhlídky na noční oblohu. Nachází se zde totiž Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) a jedná se o druhý mezinárodní park tmavé oblohy na světě. Ke Starým Hamrům se váže také smutný příběh Maryčky Magdónové od Petra Bezruče. U místního hřbitova tak najdete pomník Maryčky Magdónové. Možná právě zde je to místo, připomenout si stejnojmennou Bezručovu báseň.

Pokud Vás nohy zavedou do Ostravice, ať už jako startovní bod pro výšlap na Lysou horu, nebo zkrátka jen tak, nebojte se zde strávit pár chvil. Nejen děti ocení místní expozici Ráj dřevěných soch, ale Liščí turistická stezka Vás zavede až ke srubu Petra Bezruče, ve kterém se dozvíte více informací o Bezručově kraji. Koryto řeky Ostravice je tvořeno peřejemi a v některých částech je označeno za přírodní památku. Liščí stezka vede až na Vrchy, kde je golfový a lyžařský resort Ostravice.

Největším městem Frýdecka-Místecka je samozřejmě Frýdek-Místek. Historické centrum je označeno za městskou památkovou zónu a díky tomu zde uvidíte zbytky hradeb, kostel sv. Jana Křtitele i zámek.

Na frýdeckém zámku si přiblížíte historii původně dvou měst – Frýdku a Místku i něco zajímavého o Beskydech. Při té příležitosti si prohlédnete Rytířský sál, ledovnu i zámecký park.

V ulici Hluboká najdete repliky kupeckých polodřevěných domů z druhé poloviny 18. století. Kostelní věž sv. Jana Křtitele je přístupná veřejnosti a po zdolání více než 200 schodů se Vám naskytne výhled na město. Součástí věže je také galerie umění. Do řeky Ostravice se vlévá Morávka, jejíž část tvoří přírodní památka Profil Morávky a Niva Morávky. Je to tedy hezké místo k procházkám.

Nová auta, stará auta i Tatra

 2

Ti, kteří mají rádi auta, se na Frýdecko-Místecku nudit nebudou. V Nošovicích nedaleko Frýdku-Místku se zase ve druhé největší automobilce České republiky dozvíte o výrobě aut značky Hyundai. Exkurzi je však nutné objednat předem, protože je o ně velký zájem i několik týdnů či měsíců dopředu.

Nošovicích si také vychutnáte dobré pivo, a to přímo v pivovaru Radegast, ve kterém se dozvíte vše o výrobě tohoto bohudík hořkého piva. V nedaleké Kopřivnici se nachází naše nejstarší automobilka, známá Tatra. Historii této značky včetně rozsáhlé expozice jednotlivých aut poznáte v technickém muzeu Tatra.

Před muzeem také stojí národní kulturní památka, slavná Slovenská strela – železniční motorový vůz. Součástí muzea je také expozice Emila a Dany Zátopkových. A v Kopřivnici také najdete muzeum veteránů zaměřené na krásná dnes již historická vozidla. V sousedním Štramberku uvidíte také řadu přírodních památek, hrad Štramberk a jeho slavnou štramberskou Trúbu, jež jsou součástí městské památkové rezervace Štramberk.

A pokud zavítáte na Frýdecko-Místecko, určitě musíte zajet do Hukvald. Obec Hukvaldy proslavil Leoš Janáček, který se zde narodil. Díky tomu si můžete připomenout jeho život a dílo v jeho památníku. Blízko něj najdete také tropickou botanickou zahradu, ve které uvidíte nejrůznější květiny a rostliny nejen z dálného východu.

Po naučné stezce Lišky Bystroušky zjistíte informace o místní oboře, která je celoročně přístupná a také o poměrně rozsáhlé a zachovalé zřícenině hradu Hukvaldy. Oborou a přírodní památkou Hukvaldy Vás také provede naučná stezka Janáčkův chodníček.

Bohaté sportovní vyžití

Letní koupání vyzkoušejte v Ostravě, což je od Frýdku-Místku asi necelých třicet kilometrů. Zde se v městské části Ostrava-Poruba nachází koupaliště Vřesina. Jedná se o největší koupaliště ve střední Evropě. Rozloha vodní plochy je přes 40 hektarů a kromě skluzavek a tobogánu si zde zahrajete volejbal, nohejbal, minigolf, pétanque či si zapůjčíte lodičku nebo budete chodit po vodě v aquazorbu.

Vodní sporty i letní koupání a opalování si také užijete ve vodní nádrži Olešná. Díky kopcovitému rázu Beskyd je oblíbený také paragliding. Tyto kopce také svádí k vysokohorské akční cyklistice, a proto zde najdete nejeden singletrail a bikeparky.

Kromě toho je Frýdecko-Místecko propleteno trasami jak pro pěší turistiku, tak pro cykloturistiku. V zimních měsících se Frýdecko-Místecko stává lyžařským rájem. Sjezdové lyžování si tak užijete v některém z mnoha lyžařských center, jako například ve skiareálu Gruň, v Malenovicích, v Kopřivnici nebo v Bílé.

Oblast je také bohatě propletená lyžařskými trasami pro běžkaře. Po náročných dnech si zasloužíte relaxaci a odpočinek. Ten najdete například v Beskydském rehabilitačním centru u Čeladné, kde si užijete lázeňské procedury, wellness i masáže a vodoléčbu. Podobný, ale přece jiný relax vyzkoušejte i v pivních lázních ve Frýdlantu nad Ostravicí. Kromě specializovaných center nabízejí wellness aktivity i některé hotely.

Ubytování Frýdecko-Místecko

 3

A když tedy budete vybírat ubytování, musíte si nejprve stanovit své požadavky. Jestliže se chcete nechat hýčkat a opečovávat a tak si užít romantický wellness pobyt, zvolte ubytování ve wellness hotelech nebo ubytování lázeňského typu.

Ne každý hotel má k dispozici saunu a wellness procedury, ale zato nabízí ve většině případů poměrně slušný a vysoký standard. Čtyř či pětihvězdičkové hotely zaručují luxusní ubytování.

Ubytování pro rodiny s dětmi s možností vlastního stravování je doporučováno v apartmánech. Penziony jsou ve většině případů poměrně malé a útulné ubytování, proto pokud máte vytipovaný určitý penzion, udělejte si rezervaci s předstihem. Levné ubytování nabízejí hostely, letní kempy, ubytovny i ubytování v soukromí. Vzhledem k tomu, že Frýdecko-Místecko je místě plném lesů, jsou oblíbené jak kempy, tak rekreační střediska a ubytování v chatách a vysokohorských chatách. V zimě jsou pak velmi vyhledávaná ubytování v blízkosti lyžařských center.

Frýdecko-Místecko je region, který je plný přírodních památek a krás, které spolu tvoří chráněnou krajinnou oblast Beskydy. Kromě přírody tam ale uvidíte i kulturní památky, zajímavá muzea i bohaté možnosti sportovního a relaxačního využití. V okolí pak můžete navštívit i Valašsko, zajet si na pravé polské pirohy nebo ochutnat slovenské halušky. Je to krásné místo jak na dovolenou, tak i výchozím místem pro poznávání širšího okolí.

Názory a doporučení

Jarmila Kubečková (ubytovatel) 6.6.2019
Blízkost Beskyd i Ostravy s oblastí Dolních Vítkovic.
Patrik Fober (ubytovatel) 30.5.2019
Krásné prostředí v srdci Beskyd je ideální pro aktivní i relaxační dovolenou.
Svatopluk Mechel (ubytovatel) 23.5.2019
Beskydy jsou ideální pro horskou turistiku a cykloturistiku. Samozřejmě i pro další sporty např. golf či vyjížďky na motorce.
Jiří Juhász (ubytovatel) 5.4.2019
Rekreační oblast přímo u přehrady s čistou vodou v blízkosti Beskyd a s dostupností k výjezdům do Polska.