Loading

Ubytování v Jílovém u Prahy

(0 objektů + 16 objektů v okolí 25 km)

Ubytování v Roští

Radějovice (okres Praha-východ) (Jílové u Prahy 6,5 km vzdušně), na okraji obce / m...
Karavan v útulné zahradě s bazénem!

Hotel Valnovka

Kamenice (okres Praha-východ) (Jílové u Prahy 7,9 km vzdušně...
Rodinný hotel s restaurací

Penzion Kaskáda

Vrané nad Vltavou (Jílové u Prahy 9,5 km vzdušně), v rekreač...
Rodinný penzion, skvělá restaurace

Penzion Pod Lipou

Rabyně (Jílové u Prahy 12,6 km vzdušně), v obci / ve městě,...
V klidném prostředí s výhledem na jezero

Penzion V Roklích

Říčany (okres Praha-východ) (Jílové u Prahy 13,9 km vzdušně)...
Nadstandardně vybavené apartmány u Prahy

Ubytování na Farmě Heroutice

Neveklov (Jílové u Prahy 14,2 km vzdušně), na samotě, u vody
Jízda na koni, fantastická restaurace

Apartmány Vránek

Praha - Chodov (Jílové u Prahy 15,5 km vzdušně), v obci / ve...
Hezké a levné ubytování v Praze!

Farma Ztracenka

Mrač (Jílové u Prahy 15,6 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji l...
Rodinná idylka s bazénem na venkově

Penzion u Kašných

Mníšek pod Brdy (Jílové u Prahy 15,8 km vzdušně), v obci / v...
Rodinný penzion se saunou a restaurací

Hotel Chateau St. Havel

Praha - Krč (Jílové u Prahy 15,9 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Hotel v Praze v bývalém hradním areálu!
1 - 16 / 16

Jílové u Prahy

Malebné místo plné historie v krásné kopcovité krajině, která mu už po staletí dává romantickou a zasněnou atmosféru. I tak se dá popsat Jílové u Prahy, nacházející se asi 20 km od našeho hlavního města. Spadá do okresu Praha-západ. V jeho blízkosti protéká řeka Sázava.

Jílové u Prahy 1

Víme, že ve středověku město zářilo hlavně kvůli těžbě zlata, které se údajně těžilo už za dob Keltů. Také Svatováclavská koruna krále Karla IV. pochází z tohoto "zlatého" místa. Dokonce se Jílové u Prahy stalo královským městem.

Přibližně 11 tun zlata z této lokality tvoří celou jednu čtvrtinu tohoto kovu u nás v Čechách. Těžba zde skončila kolem roku 1970, avšak v lesích se rozprostírají zarostlé staré šachty a rýžoviště. Jejich návštěva vytváří pocit, jako byste se nějakým kouzlem vrátili v čase.

Historie, výlety a památky v Jílovém u Prahy

Zmínky o městě začínají už v době středověké. Domnělá písemná zmínka z roku 1045 byla padělek. Skutečná první zpráva je zástavní listina Oldřicha Zajíce z Valdeka. Později se stává královským zlatým městem. Král Jan Lucemburský zde nechává razit první zlaté dukáty. V roce 1422 město vypálili husité, což ho poznamenalo na dlouhé časy. Po delší době se těžba ve větším měřítku obnovila až v 17. století. Poslední důl byl uzavřen roku 1968. Ministerstvo kultury ČR roku 1992 vyhlásilo Jílové u Prahy jako městskou památkovou zónu.

K dominantám patří především zmiňované doly, šachty a rýžoviště. Krásná a velmi oblíbená procházka vede po žluté trase, která začíná přímo na náměstí. Vede směrem do lesa, kolem chatové oblasti Na Zlatých dolech. Název taktéž převzal Zlatý potok, v němž se můžete po cestě v letních dnech zchladit. Dokonce v něm teče i pitná voda. Výletníci si pochvalují její nezaměnitelnou lahodou chuť.

Jílové u Prahy 2

Za návštěvu rozhodně stojí Jílovské muzeum, sídlící v areálu domu Mince. Dům dokonce na krátkou dobu vlastnil alchymista Edvard Kelley, původem z Anglie. Jsou zde expozice historie těžby a zpracování zlata, kde se dozvíte o vzácnosti, zpracování a kráse tohoto kovu.

Věděli jste, že klasická zlatá cihla váží přes 19 kg? Ale více už Vás čeká v muzeu. Další zajímavá expozice nese název „Ora et labora“, což v překladu znamená „Modli se a pracuj“. Můžete se zde seznámit s rekonstrukcemi pokojů či starého nádobí.

Kdo má raději hrady, kostely či kaple, bude z této lokality doslova nadšený. V blízkosti do 20 km najdete například hrad Týnec nad Sázavou. Je to vlastně románská rotunda sv. Václava se zbytkem královského hradu. Zámek Průhonice je vzdálen jen 13 km a je součástí světového dědictví UNESCO. Velmi zajímavé místo je také Japonská zahrada Oleško, kde se v klidu a tichosti můžete projít a obdivovat krásu stromů a květin.

A co v zimě?

Pro milovníky zimy se v blízkosti nachází Ski areál Chotouň, který je oblíbený zejména u rodin. Jeho nadmořská výška je kolem 350 m, takže je ideální třeba na první dětské lyžování. Stejně tak Aquapalace Praha Čestlice, který je vzdálen 14 km vzdušnou čarou od Jílového u Prahy, může být skvělou volbou v zimě či nepříznivém počasí.

Jílové u Prahy 3

Možnosti ubytování v Jílovém u Prahy

Veškeré ubytování je většinou v dostupnosti 5 km od města. Někteří lidé zde nabízejí malé soukromé chatičky u lesa, pro páry či rodinu, ale také velké chalupy pro velké skupiny. Můžete se dokonce ubytovat i v zámcích předělaných na penziony a cítit se tak doslova královsky.

Najdete zde i dost hotelů a penzionů. Některé nabízejí dokonce i wellness nebo vnitřní bazény. Kempy, chatky a rekreační zařízení v přírodě ocení ti z Vás, kteří upřednostňují levné ubytování. Stejně tak lze v tomto případě využít nabídku ubytoven. Pokud nenajdete nic vhodného přímo ve městě nebo jeho nejbližším okolí, zkuste zabrousit do okolních větších měst.

Tato lokalita zkrátka potěší turisty, cyklisty, milovníky sportu i ty z Vás, kteří rádi vyrazí za klidem a přírodou. Dovolenou v Jílovém u Prahy můžete spojit i s návštěvou samotné Prahy.