Loading

Ubytování v Prachovských skalách

(26 objektů)

Roubenka Vyskeř

Vyskeř, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Romantické ubytování v krásném prostředí

Ubytování v Českém ráji

Holín, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Klidná dovolená v Prachovských skalách

Chalupa Tábůrek

Rovensko pod Troskami, v rekreační oblasti
Prostorná chalupa v srdci Českého ráje

Chalupa Žernovka

Žernov (okres Semily), na okraji obce / města, u lesa / na o...
Klasická venkovská chalupa pro rodiny

Chalupa u lesa Kovač

Kovač, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Chalupa u lesa v blízkosti Českého ráje

Penzion Láska

Vyskeř, v obci / ve městě
Nově zrekonstruované moderní apartmány

Chalupa Alexandra

Vyskeř - Mladostov, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Pohoda na chalupě v centru Českého ráje

Apartmány Libuň

Libuň, na okraji obce / města, u řeky
Ubytování s bazénem, hřištěm a altánkem

Chata Tužín

Radim (okres Jičín), na okraji obce / města, u lesa / na okr...
Dřevěná chata na polosamotě u lesa

Penzion v Žernově

Žernov (okres Semily), na okraji obce / města, u potoka
V Českém ráji, s bazénem i posezením
1 - 26 / 26

Prachovské skály

Prachovské skály jsou srdcem Českého ráje

Chráněná krajinná oblast Geopark Český ráj je rozdělená na tři části. V té, která se nachází nejblíže k městu Jičín, v Královéhradeckém kraji, se uprostřed lesů tyčí pískovcové skály známé jako Prachovské skály. Soubor těchto skal tvoří skalní město, které je oblíbeným cílem turistů v každé roční době a zároveň tak dobrým tipem na krátkodobý pobyt nebo i delší dovolenou. Prachovské skály mají bohatou historii a byly osídleny již v době kamenné. Archeologické nálezy také dokládají, že například na Starém hrádku, kde byla osada z doby bronzové, se našly i bronzové spony.

Prachovské skály 1

Spletité uličky skalního města mají různé názvy. Skalní město navštívil i císař František I., který zde byl proveden na nosítkách. Je tak prvním známým a zaznamenaným turistou a je po něm pojmenovaná i Císařská chodba. V roce 1933 se skály staly přírodní rezervací.

Prachovské skalní město má tři základní okruhy

Ne příliš rozsáhlé skalní město má několik okruhů různých délek a náročností, a tak si krásy skal může prohlédnout opravdu kdokoliv. Na každé trase jsou také vyhlídky, ze kterých uvidíte vrcholky skal z jiného úhlu, takže je na Vás, kterou cestou se vydáte. Tak i tak do Prachovských skal jsou dva vstupy.

Jeden vstup je u vesnice Prachov, druhý pak u turistické chaty nedaleko parkhotelu Skalní město. Malý okruh je o délce 1,5 kilometru a provede Vás jím žlutá turistická trasa. Tato trasa je spíš ukázkou a seznámením se se skalami. Tento okruh vede středem skalního města a protáhne Vás například nejužším místem Prachovských skal – Myší dírou – k Vyhlídce Českého ráje a také k Vyhlídce míru. Slavnou Císařskou chodbou sestoupáte dolů a po 45 minutách klidné procházky uvidíte vše z centra Prachovských skal.

Je ale velmi pravděpodobné, že Vás tento malý okruh akorát navnadí a budete chtít vidět více. K tomu slouží velký okruh, který je označen zelenou turistickou značkou. Okruh dlouhý 3,5 km si projdete pomalou klidnou chůzí asi za 2 hodiny. Na trase je celkem osm vyhlídek, ze kterých uvidíte jak širší okolí, tak prakticky celé Prachovské skály. Navštívíte tak mimo jiné Pechovu vyhlídku, Šikmou věž, Hakenovu vyhlídku nebo Všetečkovu vyhlídku. Okruh prochází nejzajímavější částí skalního města a určitě stojí za návštěvu, i za cenu, že budete muset zdolat několik desítek schodů.

Prachovské skály 2

Na své si přijdou rodiče s kočárky

Výhodou Prachovských skal je, že existuje také trasa určená pro kočárky. Je však vhodné mít sportovní kočárek, který se umí přizpůsobit lesním cestám. Takže maminky či tatínkové nepřijdou o procházku mezi známými skalami.

Pro vstup s kočárkem začněte u pokladny u vesnice Prachov a asi po 200 metrech sejdete z turisticky značené cesty na lesní svážnici, která přes léto nebývá používaná. Měla by být označena modrou turistickou trasou.

Po pravé straně se začnou objevovat skalní útvary a touto cestou dojdete až na rozcestí U Buku. Odtud se můžete dostat na některé skalní vyhlídky, jako například Vyhlídka Míru, Vyhlídka Českého ráje nebo Pechova vyhlídka. Cesta je poměrně dobře udržovaná a široká, jen u vyhlídek je cesta po skalním povrchu.

Do Prachovských skal nejen za turistikou

Turistika v Prachovských skalách je oblíbená hlavně pro pěší túry a horolezectví, ale oblíbená je i cyklistika. V okolí je mnoho cyklostezek. Co se týče wellness a relaxace, tak přímo u Prachovských skal je parkhotel Skalní město, který nabízí široké možnosti masáží, zábalů, tak i saunu a vířivku. Kromě toho si zde lze zahrát nohejbal, volejbal, badminton či si zapůjčit elektrokola. Další sportovní vyžití je pak v nedalekém Jičíně, a to golf, tenis, squash nebo plavání v místním aquacentru.

Avšak návštěva skal je zajímavá v každé roční době. Dokonce v zimě uvidíte zasněžené vrcholky skal a ten pohled je zase úplně jiný, než v létě. Výhodou zimní návštěvy je vstupné zdarma a mnohem méně turistů. A tak se snadno může stát, že v celém areálu budete klidně i sami. Jen Vy, příroda a nádherné skalní město. Lyžování přímo v Prachovských skalách není možné, ale v blízkosti je například Ski areál Máchovka Nová Paka, lyžařský areál Struhy nebo například Ski areál Kozákov.

Prachovské skály 3

Ubytování přímo v areálu Prachovských skal spojte s návštěvou muzea

U vstupu do skal u vesnice Prachov navštivte také Muzeum přírody Český ráj. Stálá expozice přibližuje přírodu Prachovských skal, Českého ráje a Jičínska. Kromě toho je zde malá botanická zahrada, venkovní terária a stanoviště pro volně žijící zvířata. Muzeum také nabízí ubytování v turistické ubytovně.

Prachovské skály a jeho okolí je klenotem Českého ráje a nabízí různé možnosti ubytování, aby Váš pobyt v blízkosti skal byl co nejlepší. Přímo u Prachovských skal je již zmíněný parkhotel a turistická ubytovna. Za dolní pokladnou (ne u obce Prachov) je také turistická chata, ve které je také možné se ubytovat.

A tak v centru Prachovských skal najdete varianty jak levného ubytování, tak i vyšší standard v podobě hotelů. Mezi oblíbené ubytování v okolí patří penziony, ale časté jsou také chalupy a chaty k pronájmu. V posledních letech se také rozvíjí ubytování v soukromí. Prachovské skály je malý region, který okouzlí jak děti, tak dospělé. Ať už je pískovcové skalní město cílem Vašeho byť jen krátkodobého pobytu nebo jedním z výletů na Vaší dovolené, je to místo, které byste určitě měli navštívit.

Názory a doporučení

Lucie (mladý pár - návštěvník) 1.6.2020
Prachovské skály, Hruboskalsko, Trosky a další hrady, zámky a přírodní skvosty.
Jitka Žižková (ubytovatel) 30.5.2020
Navštěvu Prachovských skal, filmařské atraktivní lokality a nespočetné množství kulturních a přírodních památek v celém CHKO. Nádherné cyklostezky.
Jakub Mečíř (mladý pár - návštěvník) 24.5.2020
Český ráj, není potřeba více říkat
Daniel Kozák (ubytovatel) 23.5.2020
Vila Český ráj v Podhradí u Jičína spadá do nejkrásnějšího regionu v čechách a tím je ČESKÝ RÁJ, který patří mezi TOP neužasnější a nejkrásnější krajinu, kde najdete spoustu skalisek, rybníků, kempů, cyklotras, turistických tras, vyhlídkových letů a hustotou zámků, hradů, zřícenin patříme mezi další TOP v republice. Přijdte nás navštívit a sami poznáte jaké krásné místa zde ještě objevíte.
Stanislav Kočí (ubytovatel) 10.5.2020
Český ráj = hrady, zámky, rybníky, skalní města, lidová architektura...........
Luděk Láska (ubytovatel) 7.5.2020
Turistický region nabízí relativně na malém území veliké množství kulturních památek (hradů, zámků) a krásné přírody a malebná údolí a dobře značenými turistickýni stezkani a trasami, nejen pro pěší.
Milada Fohlerová (ubytovatel) 27.4.2020
Region se vyznačuje skalními městy-Prachovské skály, Drábské světničky, Hruboskalsko-Pantheon, velké množství hradů a zámků na malém území-hrad Kost, Valdštejn, Trosky, Valečov, zámek Hrubá skála, Mnichovo Hradiště, Sychrov, pro milovníky piva-mnoho pivovarů-pivovar Svijany s podnikovou prodejnou-unikátní druhy piva, které jinde nekoupíte, pivovar Klášter-neobvyklá unikátní restaurace vytesaná ve Skále ve 13 století-kvalitní gastronomie
Petra Kadded (skupina - návštěvník) 15.3.2020
Procházka z Hrubé Skály na Valdštejn
Anastasiya Stetsiy (skupina - návštěvník) 9.3.2020
Překrásná přírodní, doporučujeme vidět skály.
Jan Kölbl (ubytovatel) 21.2.2020
Skalní města Českého ráje, hrady a zámky - Trosky, Valečov, Valdštejn, Kost, Frýdštejn, Hrubá Skála, Hrubý Rohozec, Sychrov, Mnichovo Hradiště a přírodní zajímavosti - Kozákov, Tábor, Podtrosecká údolí, rybníky
Luděk Láska (ubytovatel) 27.1.2020
Turistický region Český ráj se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj, který je zapsaný na seznam památek UNESCO, jako přírodní památka. Naleznete zde na relativně malém území množství hradů a zámků, ale i krásnou přírodu a úchvatná údolí. V Českém ráji je hustá síť dobře značených turistických set, tras i cyklotras.
Martina Filipova (starší pár - návštěvník) 7.11.2019
Je toho tolik k vidění, že nestačí podlouzeny víkend.Byla jsem již po druhé v obci Tužín a zvažují že zas projedu.
Otakar Buda (skupina - návštěvník) 16.10.2019
V okolí - Rovensko, Kozákov, Trosky, Hrubá Skála
Miroslav Smejkal (rodina s malými dětmi - návštěvník) 16.10.2019
Stezkav korunách stromů
Otakar Buda (skupina - návštěvník) 15.10.2019
V okolí Kozákov, Trosky, Rovensko p. Troskami, Hrubá Skála
Iveta Káranská (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 3.9.2019
Český ráj je pro mě a mou rodinu jedním z nejkrásnějších míst a určitě toto nebyla poslední návštěva regionu.
Silvie Malíková (mladý pár - návštěvník) 31.8.2019
Úžasný kraj
Iveta Hlůšková (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 27.8.2019
Super
Lucie Mikulová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 22.8.2019
skoro v každé vesnici skalní město - něco nádherného, hradů a zámků nespočet....
Marcela Rosová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 19.8.2019
Českým rájem jsme nadšený.
Richard Šmíd (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 16.8.2019
Krásný a klidný, super lidičky
Jaroslava Čečrdlová (skupina - návštěvník) 7.8.2019
V okolí je hodně co prohlížet zámky,hrady, pro rodiny s dětmi též
J. (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 7.8.2019
Nádhera. Český ráj je prostě ráj, spousta míst k výletům, turistice a potěšení oka. Dovolená zde - výborná volba. Ani jsme za ten týden nestihli navštívit vše, co bylo v plánu.
Jiří Palounek (rodina s malými dětmi - návštěvník) 5.8.2019
Český ráj spousta zámku, hradů, zřícenin a skal, skalních měst..
Hana Holečková (starší pár - návštěvník) 26.7.2019
Prachovské skály úžasné
Zuzana Ledecká (mladý pár - návštěvník) 25.7.2019
Český ráj je nádherný!
Miroslava Šlapová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 1.7.2019
Český ráj je sám o sobě rájem...
Hana Sedlářová (skupina - návštěvník) 19.6.2019
Krásná příroda.
Šárka (skupina - návštěvník) 26.5.2019
Český ráj je nádherný
Jitka D. (rodina s malými dětmi - návštěvník) 9.5.2019
Hruboskalsko, hrad Kost