Loading

Ubytování v Boršově nad Vltavou

(1 objekt + 28 objektů v okolí 25 km)

Ubytování na Cukrmandlu

Boršov nad Vltavou, v obci / ve městě, u vody
Útulný historií dýchající domek

Apartmány Radost

Kamenný Újezd (okres České Budějovice) (Boršov nad Vltavou 5...
Dům se dvěma apartmány

Suites & Apartments U Tří hrušek

České Budějovice (Boršov nad Vltavou 6,7 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Moderní, v srdci historického centra

Penzion Centrum

České Budějovice (Boršov nad Vltavou 6,8 km vzdušně), v obci...
Penzion s ideální polohou v centru města

Apartmány Nová 27

České Budějovice (Boršov nad Vltavou 7,1 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru m...
Apartmány v centru města v klidné ulici

Apartmán - Penzion Smetanka

České Budějovice (Boršov nad Vltavou 7,3 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru m...
Apartmány v centru Českým Budějovic

Penzion U lesa

České Budějovice (Boršov nad Vltavou 7,4 km vzdušně), na okr...
To pravé místo pro klidné ubytování

Rekreační dům U Růži

Holubov (Boršov nad Vltavou 9,8 km vzdušně), na okraji obce / města
Odpočinek v sauně, vířivce, bazénu

Chalupa Budinka

Mojné (Boršov nad Vltavou 10,0 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okr...
Příjemné ubytování se saunou a vířivkou

Penzion Horváth

Křemže (Boršov nad Vltavou 10,4 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraj...
Klid pod lesem, dobrý spánek, relaxace
1 - 29 / 29

Boršov nad Vltavou

Boršov nad Vltavou 1

Království těstovin v podhůři Blanského lesa

Jestliže budete hledat Boršov nad Vltavou na mapě, zjistíte, že je to obec nacházející se v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji, asi 8 km jihozápadně od Českých Budějovic. Leží v Budějovické pánvi na březích řeky Vltavy. Spadají pod ní i obce Jamné, Poříčí a Záhorčice a spolu tvoří součást mikroregionu Blanský les - podhůří. Nad okrajem vsi se vypíná vrch Mnichovce.

Poprvé se obec Boršov písemně zmiňuje v r. 1261, kdy patřil Vyšebrodskému klášteru, samostatnou obcí se stal v r. 1850. V r. 1950 byla k Boršovu připojena ves Poříčí a nově vzniknuté obci byl úředně stanoven název Boršov nad Vltavou.

K nejvýznamnějším historickým památkám obce patří farní kostel sv. Jakuba Většího postavený v pozdně gotickém slohu. Jihozápadním směrem od vsi na zalesněném vrchu nad levým břehem řeky Vltavy se nachází pozůstatky hradu Boršov z poloviny 13. století - dnes kulturní památka ČR. Ve vesnici mají svou tradici Staročeské jihočeské dožínky a Slavnosti těstovin. Navštívit zde můžete inspirativní Farskou zahradu s netradičními herními prvky, Habermannův sad, který mimo jiné slouží jako tělocvična v přírodě nebo Cestu hlaholice v pěkném prostředí parku.

K zajímavým místům, která si zaslouží Vaší pozornost, patří též velký průmyslový areál na pravém břehu Vltavy, takzvaný Zátkův mlýn. Pochází z 2. poloviny 18. století, od konce 19. století byla u mlýna postavena největší továrna na výrobu těstovin v tehdejším Rakousko-Uhersku. V současnosti opět slouží jako výrobna mlýnských produktů. Dnešní firma je třetím největším výrobcem těstovin na světě. U mlýna je v provozu malá vodní elektrárna.

Užijte si přírodu v okolí Boršova nad Vltavou

Když se dnes řekne Boršov nad Vltavou, většině lidí se tento pojem hned spojí s vodáctvím. Obec je známá jako cílová stanice vodáků sjíždějících Vltavu a populární místo cykloturistů, kteří si tradičně dávají sraz v místním kempu.

Obec obklopuje překrásná jihočeská krajina, kterou se vine řeka Vltava. Z nevysokého návrší se Vám naskytne pohled na budějovickou nížinu posetou obcemi, na nedalekou horu Kleť, Dívčí Kámen a krásné Povltaví. O procházky pěší ani na kole zde určitě nebudete mít nouzi. Nejvíce je využívána cyklostezka podél Vltavy vedoucí na Hlubokou nad Vltavou a dále směrem na Týn nad Vltavou. Příležitosti, které tato oblast nabízí, ocení také příznivci vodáctví a lezení po skalách. Řeka Vltava je v této oblasti součástí vyhlášeného pstruhového revíru, takže na své si přijdou i vyznavači rybaření.

Boršov nad Vltavou 2

Celodenní výlet si naplánujte na nejvyšší horu Blanského lesa - Kleť (1083 m). Na její vrchol se vyvezte lanovkou, a patříte-li ke zdatnějším turistům, vydejte se po zelené značce a prohlédněte si Naučnou stezku kolem Kletě. Na vrcholku se nachází nejvýše položená hvězdárna a rozhledna Kleť - nejstarší kamenná rozhledna v Čechách.

V nabídce je historie i aktivity

Jeden z Vašich výletů může směřovat např. na impozantní a rozlehlou zříceninu hradu Dívčí Kámen. Nachází se asi 8 km od Boršova jihozápadním směrem v krásné přírodě bohaté z geologického, botanického i zoologického hlediska. Oblast hradu byla proto vyhlášena přírodní rezervací, která je zároveň součástí CHKO Blanský les. V současné době je hrad majetkem městyse Křemže, která jej postupně konzervuje. Charakter místa dotváří těsná blízkost keltského oppida, které se významem i velkostí řadí k evropským unikátům. K dalším hradním zříceninám patří zřícenina hradu Velešín a hradu Sokolčí nedaleko vsi Děkanské Skaliny, zřícenina hradu Pořešín u Kaplic, zřícenina Hrádku u Purkarce u Hluboké nad Vltavou a zřícenina hradu Louzek u Bujanova.

Jeden z nejhezčích a všeobecně známých českých zámků najdete 16 km severním směrem od Boršova v Hluboké nad Vltavou. Původně gotický hrad z 13. století prošel několika stavebními úpravami, dnešní podoba je romantická ve stylu anglického windsoru. Zámek je otevřen celoročně, k příjemné procházce zve i překrásný park s exotickými dřevinami. Nedaleko zámku můžete zavítat i do Zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou.

Přibližně stejně daleko ale opačným směrem, na jihozápad, měří cesta do Českého Krumlova, kde na Vás už čeká další krásný zámek. Je obklopen barokní zahradou s rybníkem, hudebním pavilonem a rokokovým letohrádkem.

Obec Holašovice, ležící 16 km na severozápad od Boršova, je zapsána na seznam památek UNESCO díky jedinečné jihočeské vesnické architektuře, zvané selské baroko. K oblíbeným aktivitám v této oblasti patří i poznávání měst - České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov či Třeboň.

V létě si můžete zaplavat i ve vodní nádrži Římov, v některém z třeboňských rybníků nebo na umělých či přírodních koupalištích. Trošku dál to budete mít na Lipenskou přehradu. Lyžování je možné v Ski areálu Libín nebo Skiareálu Lipno. Nejblíže z Boršova nad Vltavou to budete mít do Ski areálu Chmelná se dvěma nenáročnými sjezdovkami a přilehlými běžeckými tratěmi. Necelých 20 km na jih je to do Ski areálu Kozí Pláň u Stříteže.

Boršov nad Vltavou 3

Kde se můžete v Boršově nad Vltavou ubytovat?

K tomu, aby dlouho očekávaná a zasloužená dovolená probíhala podle Vašich představ, je dobré si předem zajistit Vaše ubytování během ní. Nejinak tomu je i v Boršově nad Vltavou. Záleží na tom, jaký typ ubytování Vám bude vyhovovat nejvíce. Zda si vyberete mezi ubytováním v penzionech nebo chatách a chalupách v klidné části obce. Dobrou možností je i ubytování v soukromí.

Nejen pro vodáky jsou určeny místní kempy a tábořiště, je však potřeba počítat s tím, že služby i charakter ubytování je zde skromnějšího rázu. Na druhou stranu však ceny za ubytování jsou podstatně nižší, takže menší komfort je tím zcela vyvážen. Kromě toho zde můžete zažít jedinečnou atmosféru vodáckých srazů, jestliže se „trefíte“ do správného termínu vodácké sezony.

Rozmýšlíte ještě nad tím, kam pojedete na další dovolenou? Tak už nemusíte, tu je ten správný tip. Nádherná příroda, spousta historických památek, rekreačních i sportovních možnosti, vstřícní ubytovatelé – to vše stojí za to zažít na vlastní kůži.