Loading

Ubytování v Nové Pláni

(1 objekt + 24 objektů v okolí 25 km)

Chata u Slezské harty

Nová Pláň, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Moderně zařízená chata u přehrady

Chata Max Volárna (Slezská Harta)

Roudno - Volárna (Nová Pláň 3,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na ok...
Nadstandardní chata u Slezské Harty

Statek Tylov

Lomnice (okres Bruntál) (Nová Pláň 4,4 km vzdušně), na okraj...
Ubytování na statku se zahradou

Chalupa u Jirky

Dlouhá Stráň (Nová Pláň 5,1 km vzdušně), na okraji obce / mě...
Krásná chalupa s bazénem - pro rodinky

Domek Smetánek

Bruntál (Nová Pláň 7,7 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Skvělý domek v centru pro rodiny s dětmi

Chalupa Kopečková

Rudná pod Pradědem (Nová Pláň 12,7 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na...
Family friendly chata - ráj pro rodiny

Chaty pod Pradědem

Dolní Moravice (Nová Pláň 13,1 km vzdušně), v rekreační obla...
Komfortní chaty u lyžařských vleků

Apartmány Divoký Anděl

Dolní Moravice (Nová Pláň 13,1 km vzdušně), v rekreační obla...
Luxusní ubytování v Jesenikách

Chalupa U nás doma

Dolní Moravice (Nová Pláň 14,0 km vzdušně), v obci / ve měst...
Klid a pohoda uprostřed přírody Jeseníků

Apartmány U Potoka

Dolní Moravice (Nová Pláň 14,0 km vzdušně), na okraji obce / města, u potoka
Rodinné ubytování s venkovním bazénem
1 - 25 / 25

Nová Pláň

Vyrazte za krásami Bruntálska

Plánování rodinné, ale občas i partnerské dovolené nebývá nic snadného. Každý totiž od cílové destinace očekává něco trochu jiného. Zatímco někdo si neumí dovolenkový pobyt představit bez dlouhých lesních túr, jiní lidé se raději zdržují někde u vody.

Nová Pláň 1

Je proto velkým štěstím, když se Vám podaří najít místo, kde si každý přijde na své. Právě to je případ obce Nová Pláň, která leží v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Nová Pláň je situovaná do velmi rozmanité krajiny, která nadchne všechny milovníky otevřené přírody.

Je obklopená loukami, hustými lesy a nekonečnou vodní hladinou přehrady Slezská Harta. Téměř na dohled od ní je i vrchol Velký Roudný, jehož základ tvoří prastarý vulkán. Nová Pláň má taky dobré napojení na jeden z hlavních silničních tahů, které tudy prochází. Ten Vám umožní rychlý přesun do Lomnice, Moravského Berouna a Bruntálu.

Nová pláň dělnická osada u léčivého pramene

Nová Pláň byla založena v 2. polovině 17. století. Už od počátku byla menší osadou, ve které se usadili pracanti od blízkého hamru. Z této informace je jasně patrné, že hlavním zdrojem obživy místních bylo zpracování kovů. Případně také výroba některých drobnějších výrobků, které se prodávaly jako již hotové někam dál.

S rozvojem společnosti však bylo potřeba lid nakrmit, takže se někteří rozhodli pro zemědělství a pro chov dobytka. Výnosné bylo i činění kůže a zpracování dřeva. Dnes je Nová Pláň známá díky svému léčivému minerálnímu prameni, u kterého byla vybudována profesionální plnírna.

Co může podniknout v Nové Pláni a jejím okolí?

Když už v Nové Pláni budete, pořádně si prohlédněte budovu, ve které dnes sídlí penzion. Nejspíš Vás to překvapí, ale jedná se o dřívější kostel. Ten byl jednoho dne přestavěn na chudobinec a poté už to byl jen krok k jeho transformaci pro podnikatelské účely. I přes jeho netradiční osud se jedná o nekrásnější historickou stavbu na území obce.

Nová Pláň 2

Zajímavou zastávku ale představuje i bývalá vápenná pec Slezská Harta, která stojí na druhém břehu. Neprohloupíte ani v případě, že se během výletu vydáte do nejužšího místa nádrže, ve kterém se řeka Moravice vlévá do vodní nádrže Kružberk.

V tomto bodě jsou od sebe téměř na dohled dvě hradní zříceniny, z nichž každá střeží řeku z opačného směru. Jednou z nich je zřícenina hradu Medlice. Tou druhou pak zřícenina hradu Šternek.

Určitě Vám ale doporučíme i návštěvu zámku Bruntál. Jen pár minut od něj je také tajuplný hrad Sovinec, který si oblíbili téměř všichni příznivci záhad a tajemna. Romantika dávných časů na Vás dýchne i v případě, že si zajedete k celkem zachované zřícenině hradu Fulštejn. Asi půl hodiny Vás také dělí od hradu Šternberk a od zámku Hradec nad Moravicí.

Tipy pro aktivní sportovce

Jestli milujete sport, v Nové Pláni se budete cítit doslova jako ryba ve vodě. Kromě jízdy na kole je zdejší prostředí vhodné pro pěší turistiku, běh a také pro plavbu na lodi. Tu si užijete buď na některém z parníků, nebo si na několik hodin půjčíte svou vlastní. Na některých místech přehrady je dovoleno i koupání.

Až Vás omrzí, zahrajete si u ní tenis, fotbal nebo volejbal. V Bruntále využijete některou z tělocvičen a posiloven, ve kterých si utužíte svoji kondici. Pro koupání v parných dnech se hodí i areál venkovního koupaliště. Pokud se ale nechcete omezovat jen na letní sezónou, zajeďte si do Termálů Velké Losiny nebo do aquaparku Bohuňovice.

Nová Pláň 3

Pokud z Nové Pláně vyjedete ven, budete moci běžkovat. Brzy ale stanete i na lyžařském svahu Ski Areálu Kopřivná či ve Ski Karlov. V Bruntálu je Vám plně k dispozici i zimní stadion, který je určen všem milovníkům hokeje, ale i rekreačního ledního bruslení. Na samotné nádrži bruslete jen v případě, že to povolí lokální bezpečnostní složky, které situaci na přehradě pravidelně sledují.

Ubytování v Nové Pláni

V Nové Pláni se ubytujete v apartmánech nebo rodinně orientovaných penzionech. Nejen v blízkosti přehrady jsou také chalupy a rekreační chaty. Jestli cestujete hodně na lehko, zvolte si k přespání některý z dobře vybavených kempů.

Naopak, větší rodiny a skupiny přátel jistě ocení dostatečně prostorné a cenově dostupné priváty a prázdninové domy. Nová Pláň je poklidné místo k odpočinku, které Vám umožní provoz spousty různých aktivit. Kdyby Vám to ale nestačilo, během chvíle se dostanete do některého z větších měst. Troufáme si proto říct, že zábavu si v Nové Pláni najde opravdu každý.

Názory a doporučení

Eva Čurlejová (skupina - návštěvník) 2.9.2019
-