Loading

Ubytování ve Frahelži

(2 objekty + 24 objektů v okolí 25 km)

Ubytování Naděje

Frahelž, v obci / ve městě, u vody
Moderní apartmány, blízko rybníků

Chata Frahelž

Frahelž, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Romantická chatka na klidném míste

Ubytování Mahon

Val (okres Tábor) (Frahelž 3,5 km vzdušně), v obci / ve městě
Krásné útulné chatky s velkou zahradou

Ubytování Vlkov

Vlkov (okres Tábor) (Frahelž 4,1 km vzdušně), v obci / ve městě
Komfortné apartmány na Třeboňsku

Ubytování u Bláhů

Lužnice (Frahelž 5,9 km vzdušně), v obci / ve městě, v lese
Útulné ubytování v klidném prostředí

Ubytování Na Statku

Lužnice (Frahelž 6,2 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Ubytování na pravém jihočeském statku

Chalupa Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí (Frahelž 8,2 km vzdušně), v obci / ve městě, u potoka
4-místná útulná chaloupka v centru města

Ubytování na samotě

Veselí nad Lužnicí (Frahelž 8,5 km vzdušně), na samotě, v lese
Plně vybavený apartmán na samotě, v lese

Chalupa Nítovice

Kardašova Řečice (Frahelž 8,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Chalupa s bazénem v CHKO Třeboňsko

Selské stavení Dunajovice

Dunajovice (Frahelž 9,6 km vzdušně), na okraji obce / města
Pro skupiny, rybáře, milovníky přírody!
1 - 26 / 26

Frahelž

Frahelž 1

Frahelž – oblíbený cíl turistů i vodáků

Malebná vesnička Frahelž je obklopená systémem rybníků typických pro jižní Čechy. Obec najdete nedaleko Třeboně. Díky rovinaté krajině a okolním hlubokým lesům je velmi vyhledávaná mezi pěšími i cykloturisty. Vodáci si jí oblíbili kvůli blízkosti řeky Lužnice, která je velmi dobře sjízdná na kanoích a kajacích. Celá řada chovných rybníků dělá z Frahelže ráj pro rybáře. V obci je také typicky jihočeská barokní usedlost.

Frahelž – historie a současnost

Obec Frahelž s necelými 150 obyvateli se nachází v Jihočeském krajiokrese Jindřichův Hradec, na železniční trati mezi Třeboní a Veselím nad Lužnicí. V obecní kronice z poloviny 16. století se vznik obce datuje do 14. století. Je zde také vysvětlený původ netradičního názvu obce. Místní mlynář neměl povinnost chodit do roboty, a tudíž měl takzvané „svobodné hrdlo“, německy „freihalz“. Když kolem mlýna na levém břehu Lužnice začala vznikat osada, dostala jméno Frahelž. Její název je zároveň ekvivalent k českému jménu mnoha obcí Lhota. Frahelž je sice malá víska, ale svou cestu si našla i do české literatury. V románu Proti všem ji zmiňuje Alois Jirásek, podle kterého se v místním mlýně zotavoval Jan Žižka. Jeho přítomnost údajně připomíná i letopočet MCDXXIV vytesaný na ztraceném kameni v řece Lužnici. V roce 1424 totiž Jan Žižka zemřel. Osudy obce byly v průběhu dějin poměrně pohnuté a vesnice byla během husitských válek i po nich několikrát vypálena. Frahelž má v Jihočeském kraji poměrně úsměvné prvenství. Jedná se o první obec okolo Třeboně, kde se začaly pěstovat brambory. Mezi místní pamětihodnosti patří kaple na návsi, typický jihočeský statek a malé venkovské nádraží. Obec je velmi dobře dostupná vlakem i autobusem.

Frahelž 2

Rybníky, lesy a CHKO

Frahelž se nachází v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a je součástí třeboňské pánve. Díky rovinatému a plochému terénu je území ideální pro lehkou turistiku a cykloturistiku. Krajina je protkaná malebnou a důmyslnou sítí umělých rybníků a stok. Díky takovému rázu krajiny je Třeboňsko považováno za centrum českého rybníkářství. V okolí Frahelže je řada rybníků, například Rod, Víra, Naděje, Láska a další, které jsou součástí Nadějské rybniční soustavy. Na své si zde přijdou amatérští i profesionální ornitologové, protože se zde nachází mnoho vodního ptactva, včetně vzácných a chráněných druhů. Frahelž obklopují hluboké lesy, které jsou vhodné k výletům, a nedaleká Lužnice přitahuje vodáky.

Frahelž 3

Frahelž je optimálním výchozím bodem na výlety po okolí. Zhruba 6 kilometrů od obce se nacházejí Veselské pískovny, kterou jsou ideální pro letní rekreaci a koupání. Soustavu tvoří pět oddělených rybníků, které vznikly po těžbě štěrkopísku. Díky tomu jsou na březích krásné písčité pláže. V dojezdové vzdálenosti je například Zámek Hluboká nad Vltavou, akvárium v Třeboni, Zřícenina hradu Kozí Hrádek, Rozhledna Rýdův kopec, Chýnovská jeskyně a mnoho dalších přírodních i kulturních památek.

Ubytování v soukromých chalupách

Ve Frahelži a v okolí je možné si pronajmout různě velké a vybavené soukromé chaty a chalupy nebo apartmány a priváty pro různé počty osob. Několik z nich se nachází na březích přilehlých rybníků. Hotel se v obci nenachází, ale je zde pohostinství. Hlavní sezóna probíhá ve Frahelži přes léto a mimo ni můžete počítat s nižšími cenami za ubytování.

Frahelž je díky své poloze v jižních Čechách vynikajícím místem pro letní rekreaci. Rovinatý terén je ideální pro pěší turistiku a cyklisty. Mnoho rybníků je vhodných ke koupání, rybaření a pro vodní sporty. Nedaleko obce protéká řeka Lužnice, která je oblíbená mezi vodáky. V okolních městech, jako je Třeboň, Jindřichův Hradec nebo Veselí nad Lužnicí je mnoho památek a dalších atrakcí.