Loading

Ubytování v Štítarech

(2 objekty + 17 objektů v okolí 25 km)

Apartmány Sandra

Štítary, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Ubytovanie s bazénom, v blízkosti vody

Chata Vranovská přehrada

Štítary, v rekreační oblasti, v lese
Chata v lese u Vranovské přehrady

Penzion Dagmar

Vranov nad Dyjí (Štítary 4,6 km vzdušně), v obci / ve městě,...
Blízko přehrady, skvělá cena, pro páry

BabyHotel Karolínka

Vranov nad Dyjí (Štítary 5,0 km vzdušně), v obci / ve městě, u řeky
Vše pro děti, na co si jen vzpomenete

Hotel Pod Zámkem - Moravský Jadran

Vranov nad Dyjí (Štítary 5,1 km vzdušně), v obci / ve městě,...
Výborná poloha u Vranovské přehrady

Chata Na Louce

Lančov (Štítary 5,3 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Větší chata 200 m od Lančovské zátoky

Apartmány U Zámku

Vranov nad Dyjí (Štítary 5,4 km vzdušně), v rekreační oblasti
Apartmány s bazénem s mořskou vodou

Ubytování Na samotě U Včelína

Lančov (Štítary 5,8 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okra...
Vhodné také na retreaty, oslavy, svatby!

Chata U Rybáře

Bítov (okres Znojmo) (Štítary 8,4 km vzdušně), v rekreační oblasti, v lese
Komfortné ubytování u přehrady v Podyjí

Wellness srub na Vranovské přehradě

Starý Petřín (Štítary 9,2 km vzdušně), mimo obce / města, v lese
U přehrady, se saunou a koupací kádí
1 - 19 / 19

Štítary

Štítary 1

Dokonalé prázdniny u Vranovské přehrady

Sníte o příjemné letní či zimní dovolené ve společnosti přátel či rodiny? Pak určitě přemýšlíte o tom, které místo by bylo pro její trávení úplně to nejlepší. Hory jsou sice krásné, ale krom sportovního vyžití nemusí nabízet žádnou z dalších volnočasových aktivit.

Možná tedy přišel čas na to, abyste místo horských štítů začali prozkoumávat přírodu Jihomoravského kraje. Zvlášť ta v okrese Znojmo Vám toho má hodně co ukázat. Do ní je zasazená i obec nesoucí jméno Štítary.

Štítary leží uprostřed úrodné krajiny, kterou protínají hluboké lesy a stráně, které přiléhají na státní hranici s Rakouskem. Kousek od centra obce se můžete projít okolo Horního štítarského rybníka a také kolem romantické zátoky Štítarského potoka. Za lesem je pak cestovateli oblíbená vodní nádrž Vranov. Dobře dostupný je i Národní park Podyjí. Přejete-li si cestovat i za památkami a kulturou, během několika málo minut dojedete do Vranova nad Dyjí. Chvilka je to také do Bítova, Znojma či Moravských Budějovic.

Smolná historie obce

Poprvé se o Štítarech hovoří ve 14. století. Historikové se nicméně domnívají, že první obyvatelé se tu usadili už o čtyři století dříve. To by znamenalo, že se jedná o jednu z nejstarších obcí na jihu Moravy. Od 14. století získala obec status městyse a měla také právo pořádat pravidelné trhy. Kromě jiného se místní zabývali i zemědělstvím a chovem dobytka.

Ačkoliv měly Štítary velmi dobře našlápnuto na hospodářský růst, stíhala je jedna katastrofa za druhou. Městečkem prošlo několik vojenských tažení a bylo poničeno řadou požárů. Některé z nich byly tak ničivé, že obec téměř lehla popelem. Když už se toto neštěstí opakovalo poněkolikáté, v obci vznikl sbor dobrovolných hasičů. V současné době se však místních smůla nedrží a čerpají z výhod, které jim přináší rozvoj cestovního ruchu.

Zajímavé tipy na výlet

Štítary toho i přes svou velikost skýtají poměrně hodně k vidění. Hlavní dominantou obce je kostel sv. Jiří ze 13. století. Pro toto území jsou typické i výklenkové kaple, se kterými je možné se setkat přímo v ulicích obce. Ty mimo jiné zdobí i několik dobových usedlostí, které byly ušetřeny požárem. Obdivovat můžete i krucifix a sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého.

Štítary 2

Jestli cestujete s dětmi, určitě budete nadšení z množství hradů a zámků, které Vám tato lokalita nabízí. Úplně nejblíž je zámek Vranov nad Dyjí, který se tyčí nad stejnojmennou obcí. Rozhodně se vyplatí ho vidět, jelikož patří mezi nejkrásnější zámky u nás. Na druhé straně přehrady je hrad Bítov. Jeho majitel měl velkou slabost pro chování zvířat. Proto je v něm rozsáhlá expozice vycpanin. Trojlístek atraktivních míst nad řekou Dyjí uzavírá romantická zřícenina hradu Cornštejn.

Za zážitky se vydejte i do okresního Znojma. To má velmi hezké historické centrum města. Ze zbytků opevnění je naopak krásný výhled do okolní krajiny. Trochu kultury si užijete na Znojemském hradě, v Domě umění či v unikátní rotundě sv. Kateřiny. Všechny tyto objekty jsou pod správnou Jihomoravského muzea ve Znojmě. Drtivá většina z nich pořádá velké množství zajímavých výstav.

V blízkosti obce je k vidění ještě několik dalších zámků a hradních zřícenin. Za Váš čas určitě stojí zámek Uherčice nebo zámek Jevišovice. Spolu s Novým Hrádkem u Lukova se jedná o velmi významná útočiště běžných i vzácnějších druhů netopýrů.

Co dalšího v Štítarech podniknout?

Štítary jsou téměř u břehu Vranovské přehrady. To znamená, že největší možnosti pro provozování sportovních aktivit najdete právě tam. Přehrada slouží k rekreačnímu koupání a k plavbě na loďkách a šlapadlech. V přehradě se jde i potápět, nebo se na ní učit windsurfing. Na souši je několik sportovišť, bazén s tobogánem, sauna nebo třeba závěsná houpačka. Vstup na ni si ale dobře rozmyslete. Jedná se totiž o silně adrenalinový zážitek nad vodní hladinou. Kdo se nebojí, toho určitě zabaví i lanový park. Za horších klimatických podmínek Vám doporučíme koupání v Aquaparku Třebíč.

Z hlediska zimních sportů je tento kout Moravy lehce nepřívětivý. A to nejen kvůli chybějícím kopcům, které by byly vhodné k lyžování, ale také proto, že tu bývá celoročně docela teplo. Když už ale udeří dlouhé a vytrvalé mrazy, jde si zabruslit na zamrzlé hladině přehrady. Stav ledu si ale ověřte u příslušných orgánů, které mají v tomto ohledu hlavní rozhodovací pravomoc.

Štítary 3

Po stránce lyžování Vám nejlépe poslouží přejezd do kraje Vysočina, ve kterém je Ski areál Mrákotín a Ski areál Jalovec.

Bohatá nabídka ubytování v Štítarech

Že jste v Štítarech správně Vám napoví i velké množství ubytovacích kapacit, které v obci najdete. Přímo v centru je Vám k dispozici ubytování v cenově dostupném penzionu, apartmánech či kempu.

Kousek od břehů přehrady je v provozu několik chatových osad, hotelů, penzionů a levnějších kempů. Nutno podotknout, že ubytování přímo v centru obce bývá cenově výhodnější než ubytování v zařízeních bezprostředně u vody.

Jestli chcete ze své dovolené vytěžit naprosté maximum, Štítary by měly být Vaší volbou číslo jedna. Díky pestrosti zážitků se tu bude líbit i rodinám s menšími dětmi. Ty si z dovolené odvezou spoustu neopakovatelných zážitků.

Názory a doporučení

Pavla Havelková (skupina - návštěvník) 3.9.2019
Vranovská přehrada je nádherná,moc se nám tam líbilo. Určitě opět přijedeme.
Marie Adamusova (rodina s malými dětmi - návštěvník) 22.7.2019
Obchúdky kde se dá sehnat téměř vßechno co by se hodilo na chalupu.