Loading

Ubytování na Šumpersku

(23 objektů)

Penzion Iluze

Staré Město pod Sněžníkem, v obci / ve městě, u potoka
V klidné oblasti, blízko atrakcí

Hotel Červenohorské sedlo

Loučná nad Desnou, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Hotel s wellness v lyžařském středisku

Apartmán Dahepo Červenohorské sedlo

Loučná nad Desnou, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Výhodný apartmán pro skvělou dovolenou

Chata Nová Seninka

Staré Město pod Sněžníkem, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Penzionového chata s restaurací v horách

Chalupa pod strání

Ruda nad Moravou, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Útulná chalupa v krásném prostředí...

Chata Junior

Staré Město pod Sněžníkem - Kunčice, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Horská chata u lyžařského střediska

Kunčice ubytování

Staré Město pod Sněžníkem, v rekreační oblasti, na horách
Útulné apartmány, vnitřní bazén, hřiště

Chata 7 dvorů

Vernířovice, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Stylová chata v prostředí Jeseníků

Chata JIDAIMA

Loučná nad Desnou, v rekreační oblasti, na horách
Útulná wellness chata pro rodinky

Penzion Eva

Sobotín, v obci / ve městě
Útulně zařízené ubytování na Moravě
1 - 23 / 23

Šumpersko

Šumpersko 1

Šumpersko je poměrně velká oblast v Olomouckém kraji, která v sobě skrývá přírodní i kulturní skvosty. Díky své pozici je také skvělým výchozím místem pro Váš pobyt v okolí. Šumpersko je region, který začíná asi 25 kilometrů severozápadně od města Olomouc. Na jihu sousedí s Drahanskou vrchovinou. Západ regionu tvoří Zábřežská vrchovina a severozápadně leží Králický Sněžník. Na severu sousedí s Rychlebskými horami a severovýchod tvoří Hrubý Jeseník. Východním sousedem je Nízký Jeseník a středem Šumperska se rozprostírá Hanušovická vrchovina.

Šumpersko – region bohatý na přírodní krásy i méně známé zajímavosti

Jedním z turistických přírodních lákadel je bezpochyby národní přírodní rezervace Praděd okolo stejnojmenné hory (1 491 m n. m.). Hora Praděd je nejvyšší horou Hrubého Jeseníku. Na vrcholu hory stojí vysílač, který slouží jako rozhledna. Ta se pyšní titulem nejvyšší umělý bod České republiky. Vysílač spolu s výškou hory měří 1 637,5 m n. m., což je více, než má naše nejvyšší hora.

Nedaleko obce Sobotín po červené turistické trase uvidíte přírodní památku Smrčina a dojdete po ní až k národní přírodní rezervaci Rašeliniště Skřítek. Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády jsou vodopády řeky Huntavy a nacházejí se nedaleko zříceniny hradu Rešov. Krásná příroda je také na vrcholech Keprník a Šerák. Už od roku 1904 se zde nacházela první rezervace, dnes je na tomto místě rozlehlá národní přírodní rezervace Šerák-Keprník.

Při poznávání části CHKO Jeseníky se vydejte například k nejvýše položené vodní nádrži České republiky, a to k nádrži Dlouhé Stráně. Ta leží v nadmořské výšce 1 348 metrů. Dolní nádrž Divoká Desná je zase nejvýkonnější vodní elektrárnou u nás. Elektrárnu si můžete prohlédnout v rámci prohlídky. K ní se dostanete například po červené turistické trase z Koutů nad Desnou. Na této trase je také rozhledna u Tetřeví chaty, ke které vede z Koutů i lanovka. Z rozhledny se Vám naskytne krásný výhled na okolní vrcholky hor.

Toulkami přírodního parku Králický Sněžník byste neměli vynechat oblíbenou rozhlednu stezku v oblacích Dolní Morava. Unikátem této stezky je jak nádherný výhled do okolí, tak i nejdelší suchý tobogán – skluzavka, která měří 100 metrů a vede středem celé stavby.

Historie, gastronomie, kultura i lázně

Šumpersko, stejně jako Olomoucko, je regionem proslaveným olomouckými tvarůžky. Ty se paradoxně nevyrábějí v Olomouci, ale na Šumpersku, konkrétně v Lošticích. Zde se také nachází muzeum olomouckých tvarůžků. Interaktivní muzeum přibližuje historii firmy i proces výroby této regionální potraviny. Milovníci tvarůžků jistě nepohrdnou ani nějakým slaným či sladko-slaným „zákuskem“ v tvarůžkové cukrárně.

Šumpersko 2

Zajímavé je také muzeum gramofonů, ve kterém najdete více než 300 kousků různých značek. V době adventu se pravidelně veřejnosti otevírá dřevěný loštický betlém Jana Beneše s asi 300 pohyblivými figurkami.

Na pomezí Šumperska a Olomoucka také najdete známý pohádkový hrad Bouzov, na kterém se točila nejedna pohádka. Nejznámější je asi O princezně Jasněnce a létajícím Ševci.

Za dávnou historií se vydejte do Postřelmova, kde najdete nejstarší mumii v Česku. Jedná se o mumii šlechtického rodu Bukůvků. Tu najdete v renesanční hrobce u kostela sv. Matouše.

Šumperku se nachází nejstarší manufaktura na výrobu manšestru, která byla založena v roce 1785 a tím se také stala nejstarší manufakturou tohoto typu ve střední Evropě. Tuto historickou budovu sice není možné navštívit a z venku chátrá, nicméně je to taková zajímavost, ke které se můžete zastavit při toulání městem. V Šumperku je vlastivědné muzeum, ale zajímavé je také muzeum čarodějnických procesů. Zajisté si všimnete také zachovaných městských hradeb a dominantou je bývalý dominikánský klášter s kostelem Zvěstování Panně Marii.

Ozdobou Šumperska je obec Velké Losiny. Zde najdete ruční papírnu, která funguje od roku 1596. Jedná se o nejstarší dosud fungující papírnu v Evropě. Součástí papírny je muzeum papíru, kde se dozvíte vše o jeho výrobě. Druhou turistickou atrakcí obce je původní vodní tvrz z roku 1531, která byla později upravena na renesanční zámek. V zámku uvidíte rytířský sál, kasetový strop a také si připomenete Kaplického Kladivo na čarodějnice, který se tímto místem inspiroval. No a po náročném dni se nechte opečovávat v lázních. K dispozici jsou termální sirné prameny, dokonce jeden z nich má teplotu 36 °C a tím je nejteplejším moravským sirným pramenem. Lázně nabízejí relaxační pobyty, víkendové pobyty, ale i možnost užít si třeba jen jeden den lázeňského luxusu. Od lázní kousek po modré se u lesa nachází obora nazývaná Eco park. Obora je veřejnosti přístupná, ale návštěvu je třeba domluvit si předem. Při cestě k oboře lze i odbočit k minipivovaru Zlosin, ve kterém se dozvíte něco málo o výrobě místního piva – nefiltrované IPY či polotmavého ležáku.

Bohaté sportovní využití

Kromě pěší turistiky a aktivní cykloturistiky či různých bikeparků a singletrailů se můžete proletět nad jesenickými lesy formou paraglidingu nebo zdolat nějaký adrenalinový lanový park. Pokud preferujete pevnou půdu pod nohama, pak to jistí discgolf, bobové a horské dráhy. S dětmi si pohyb užijete také v různých zábavních parcích. Plachetní sporty si nejlépe vyzkoušíte na jezeře u obce Mohelnice, v přírodní památce Zátrže. Ta spadá do CHKO Litovelské Pomoraví a součástí této památky je Moravičanské jezero, které se užívá také k rekreačním účelům.

Šumpersko 3

Zimní sportovní radovánky zažijete na běžkách, sněžnicích nebo při projížďkách sněžnou rolbou. Vyzkoušet také můžete veřejné večerní sáňkování nebo zimní bobovou dráhu. Šumpersko je místem, kde je skiareálů a lyžařských vleků i lyžařských běžeckých tras. Přivítá Vás napríklad Skipark Hraběšice, X-Park Františkov, Ski areál Červenohorské sedlo alebo Lyžařský areál Zborov. V létě, ani v zimě se zde rozhodně nudit nebudete.

Možnosti ubytování na Šumpersku

Šumpersko je velký region, který nabízí různorodé varianty ubytování. Levné ubytování najdete v kempech, ale i v ubytovnách nebo ubytování v soukromí. Chcete-li se ubytovat někde, kde budete mít úplne soukromí, vyzkoušejte chaty a chalupy. Rodiny s dětmi si užijí pohodlí v apartmánech. Luxusní ubytování nabízejí hotely, wellness hotely. Romantický pobyt, relaxační pobyt a ozdravné wellness nejlépe strávíte ve Velkých Losinách, které nabízejí lázeňské ubytování. U lyžařských center jsou k dispozici také penziony a horské chaty. Možnosti ubytování jsou opravdu bohaté a tak záleží na Vás, zda si vyberete ubytování spíš v přírodě nebo poblíž měst.

Šumpersko je oblast plná lesů, hor a krásné přírody a přírodních památek. Kromě toho nabízí krásné historické kulturní památky i místní hanáckou gastronomii. Je to místo, kde si vychutnáte svoji dovolenou i svůj krátkodobý pobyt plnými doušky. Tak kdy vyrážíte?

Názory a doporučení

Marek Vrána (ubytovatel) 16.7.2019
Vzhled k poloze Starého Města 600 m nad mořem v letních měsících mírnější klima(např. neexistují tropické noci)
Ivana (rodina s malými dětmi - návštěvník) 15.7.2019
Je možno navštívit termální lázně, papírnu - muzeum, zámek.
Blanka Vašíčková (skupina - návštěvník) 8.7.2019
Na náš krátký pobyt určitě dostačující.
Kateřina Tarkotová (mladý pár - návštěvník) 26.6.2019
Možnost vyžití ve všech směrech...
Pavla Antesová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 26.6.2019
Z důvodu kratšího pobytu nemohu hodnotit region
Irina Avilova (rodina s malými dětmi - návštěvník) 17.6.2019
Termaly.
VÁCLAV KLUSÁK +2 (starší pár - návštěvník) 29.5.2019
JE NĚCO LEPŠÍHO NEŽ VELKÉ LOSINY - NENÍ !!!!!
KLUSÁK+2 KLUSÁK (rodina s malými dětmi - návštěvník) 26.5.2019
JESENÍKY, CO DODAT, TO MLUVÍ SAMO ZA SEBE !!!!
Zuzana Fialová (rodina s malými dětmi - návštěvník) 9.3.2019
Hodně možností k rekreaci v zimě i v létě.