Loading

Ubytování na Táborsku

(15 objektů)

Kemp Fousek

Dráchov, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Kemp s pláží u rybníka, poblíž Třeboňska

Chalupa Alenka Čertovo břemeno

Jistebnice, v obci / ve městě
Prostorná chata u golfového hřiště

Ubytování Pražma

Žíšov, v obci / ve městě
Ubytování se soukromým bazénem!

Pension Luis

Jistebnice, v obci / ve městě
Rodinný penzion v blízkosti golf hřiště

Penzion Příběnice

Malšice, na okraji obce / města, v lese
Letní penzion s restaurací a bazénem

Hotel Slavia

Tábor, v obci / ve městě, v centru města
Hotel v historickém centru

Černická hájenka

Sudoměřice u Bechyně, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Úžasná dovolená v jihočeském hvozdu

Chata Luxuska

Roudná, na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Luxus a dovolená snů v Jižních Čechách!

Ubytování Vlkov

Vlkov (okres Tábor), v obci / ve městě
Komfortné apartmány na Třeboňsku

Penzion Veronica

Veselí nad Lužnicí, v obci / ve městě, u řeky
Skvělé ubytování v klidné části
1 - 15 / 15

Táborsko

Táborsko je místem středověké historie

Táborsko 1

Táborsko je relativně malý turistický region v Jihočeském kraji. Z každé strany je obklopen oblastmi plnými krásné přírody, lesů, řek a údolí. Na severu ji lemuje Vlašimská pahorkatina, na jihu Třeboňská pánev spolu s chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko. Na západě se line řeka Vltava, která prochází Táborskou pahorkatinou a na východě sousedí Táborsko s Českomoravskou vrchovinou.

Prostředkem vede dálnice D3, která je obklopena různými rybníky i řekou Lužnice, jež je dominantní řekou v této oblasti. Táborsko v sobě ukrývá mnoho přírodních památek, chráněnou přírodu i kulturní a historické památky. Je to místo jak pro aktivní dovolenou v přírodě, pro pohodové výlety v okolí zajímavých měst, tak i pro relaxační a lázeňský pobyt.

Zajímavostí regionu je, že tudy vede první elektrifikovaná železniční trať ve střední Evropě. Trať byla zahájena v roce 1903 a její úsek vede z Tábora do Bechyně.

Unikátní přírodní památky

Na Táborsku je mnoho přírodních památek a rezervací. Raritou je národní přírodní památka Chýnovská jeskyně, která je od roku 1868 zpřístupněná turistům a díky tomu je nejstarší zpřístupněnou jeskyní v České republice. Při její návštěvě projdete asi 200 metrů jeskyně při převýšení 42 metrů. Zdoláte tak příkré schody a projdete úzkými chodbami do několika sálů. Při této prohlídce si jistě všimnete barevných mramorových stěn nebo při troše štěstí i netopýrů. K jeskyni Vás zavede například Chýnovská naučná stezka, která informuje o historii Chýnova, jeskyni i přírodní rezervaci Pacova hora, která se vyznačuje nalezištěm minerálů.

Chýnova se můžete vydat například po červené, která prochází přírodním parkem Turovecký les. Ten v sobě schovává propletenec turistických tras, které vedou kolem řady rybníků. Například modrá turistická trasa Vás zavede okolo obory Smolín, ve které se chovají mufloni a daňci, až k národní přírodní památce Luční, jež zahrnuje oblast Lučního rybníka a jeho okolí. Rostou tady vzácné houby, žije zde mnoho druhů brouků i vážek. K Turoveckému lesu vede také červená trasa ze Sezimova Ústí. Jejím cílem je zřícenina hradu Kozí hrádek, na kterém pobýval Jan Hus. O historii hrádku se dozvíte pomocí komiksu na naučné interaktivní stezce.

Na jihu Táborska, pod Veselím nad Lužnicí, se v Třeboňsku vyjímá mnoho rybníků. Oblast je známá pro mokřady, rašeliniště i mnoho přírodních památek. Jednou z nich je národní přírodní památka Ruda, která leží na břehu Horusického rybníka. Okrajovou částí tohoto rašeliniště prochází žlutá turistická trasa. Zde, i ve vedlejší přírodní rezervaci Rašeliniště Hovízna, uvidíte například lekníny nebo další vzácné rostliny.

Hezká procházka je také podél řeky Lužnice, u které se často tvoří vodopády. Například Vlásenický vodopád je sice maličký a přechází v kaskádu, ale zato je součástí přírodní památky Vlásenický potok. Od Tábora po červené trase se dostanete až k lávce u Harachovky. Nedaleko ní se nachází asi třímetrový vodopád, který v zimě občas zamrzá.

Za kulturou a historií do měst

Na město Tábor si určitě udělejte celý den, protože je toho zde mnoho k vidění. Začneme u přírody. Při procházce lužnickým údolím uvidíte geologickou expozici, která se nachází u Modrého lomu. Ten je oblíbeným místem pro skalní lezení. V parku Pod Kotnovem je kostel sv. Jakuba a sv. Filipa. Od něj vedou schody až na Granátovou skálu, jež je přírodní památkou. Asi dvacetimetrová skála obsahuje krystaly granátu i českého granátu. Naproti tomu v Holečkových sadech stojí starý Housův mlýn. V něm je skanzen starých umění a řemesel, který ale také zážitkovou formou poukazuje na život, kulturu a válečnictví za doby Husitů. Uvidíte krčmu, zbrojnici, rekvizity, muzeum tortury i podkrovní sály. A protože je v mlýně také hostel, může to být Vaším startovním místem.

Táborsko 2

Tábor má zachovalé městské hradby s hradebními branami a hradní věží Kotnov, kterou je možné navštívit. Toto hradební opevnění utváří historické jádro města, které je městskou památkovou zónou. V jeho centru se na Žižkově náměstí nachází stará radnicehusitským muzeem, ze které je možné vstoupit do táborského podzemí, jež začíná lapidáriem. Prohlídková trasa má asi 500 metrů, a když se Vám poštěstí, budete mít i kostýmovanou prohlídku.

Na náměstí mimo jiné uvidíte i sochu Jana Žižky z Trocnova a gotický kostel Proměnění Páně. Ke kostelu také patří věž, která z jejího ochozu nabízí výhled jak na náměstí, tak i na celé město a jeho blízké okolí. Vedle kostelní věže je ve sklepení restaurace Beseda minipivovar a muzeum pivovarnictví. Ochutnat můžete místní pivo, domluvit si prohlídku pivovaru nebo se dozvědět o historii pivovarnictví. Mimo to je vedle věže také Strašidelné podzemí, které ve středověkých katakombách ukrývá expozici strašidel. Při jeho návštěvě se tak Vaše ratolesti nudit rozhodně nebudou.

A když už jsme u těch muzeí, do svých dětských let se můžete vrátit třeba v muzeu lega, v muzeu čokolády a marcipánu nebo v muzeu hudby. V části Tábor-Měšice se na tamním zámku dozvíte o bydlení, životě i práci na zámku a uvidíte unikátní historické toalety z 18. století.

S dětmi si pak různé druhy místních i exotických zvířat prohlédnete v táborské zoologické zahradě, která je v Jižních Čechách největší. Ta se nachází v části obce Větrovy a na Vaši návštěvu se budou kromě medvědů, surikat, vlků, velbloudů i papoušků těšit i další zvířata. Daleký výhled do okolí uvidíte z rozhledny Hýlačka, která je nedaleko zoologické zahrady.

Hned u Tábora je město Sezimovo Ústí. Kdo se zajímá o české dějiny, určitě by toto město neměl vynechat. V rozlehlém parku na ulici Dr. E. Beneše se totiž nachází památník Dr. E. Beneše. Ten se věnuje politickému i společenskému životu našeho druhého československého prezidenta i odkazu Hany Benešové. Nedaleko památníku je jejich hrobka a vila. Vilu je možné navštívit pouze během určitých měsíců v roce po předchozí online rezervaci.

Dalším významným městem Táborska je Bechyně. Městská památková zóna je rozšířená téměř po celém městě. A tak v ní najdeme jak měšťanské domy na náměstí, tak i františkánský klášter, židovskou synagogu a hřbitov. Z náměstí T. G. Masaryka z věže kostela sv. Matěje uvidíte krásně do okolí. Nedaleko od centra města je zámek. Dostanete se k němu okolo mezinárodního muzea keramiky a Alšovy jihočeské galerie, nebo okolo muzea V. Preclíka. Bechyňský zámek byl původně přemyslovský hrad ze 13. století, který byl později přestavěn na renesanční zámek. Kromě interiérů s kazetovým stropem, malířskou výzdobou a renesančních kamen uvidíte i expozici fotografií, loveckých a střelných zbraní i dobový nábytek.

Bohaté sportovní aktivity hlavně v létě

Táborsko je propleteno turistickými trasami a cyklostezkami, které se těší oblibě. Na své si ale přijdou i ti, co rádi nazují inline brusle. Kromě toho je to místo vhodné pro relaxaci a rekreaci. Přírodní koupání a rekreaci si užijete například ve vodní nádrži Jordán v Táboře. Je to naše první vodní nádrž, která byla vybudována v roce 1492 a zároveň je i nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě. Na jihu Táborska jsou zase pro vodní sporty a rekreaci vhodné Veselské pískovny. Okolo ní vede také naučná stezka, která seznamuje s okolím a provádí okolo přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova, jež je jednou z mála v Čechách.

Symbolem Táborska je řeka Lužnice, jež je sama o sobě přírodní památkou a je oblíbeným cílem vodáků. V Táboře si horolezci mohou vyzkoušet ferratu, která je vhodná především pro začátečníky nebo mírně pokročilé, její obtížnost je B/C. K lezení je tam ale více možností. Přestože Táborsko není příliš hornatá oblast, když tomu podmínky dovolí, dá se zde i zalyžovat. V oblasti Vlašimské pahorkatiny je několik skiareálů, které umožňují sjezdové lyžování, z Tábora se nejrychleji dostanete k lyžařským vlekům Hůrka a Horní Kouty a do lyžařských stredisek MonínecKvasejovice. V každé roční době si Vaše tělo zaslouží odpočinek a rekonvalescenci. Tu najdete v lázních v Bechyni, kde si dopřejete wellness v podobě sauny, masáží, ale i lymfodrenáží i dalších relaxačních balíčků.

Ubytování na Táborsku pro všechny

Táborsko 3

Abyste si Táborsko vychutnali co nejvíce, je potřeba vyrazit alespoň na pár dní. Ať už se chystáte na letní dovolenou nebo jen krátkodobý pobyt s dětmi, bude se Vám hodit ubytování. Oblíbeným typem ubytování jsou kempy a tábořiště. Na Táborsku je značné množství kempů a jsou většinou v blízkosti Lužnice, Vltavy nebo větších vodních ploch. Je to příjemná letní varianta levného ubytování. Takovým tím oddechovým typem ubytování jsou chatychalupy. Je možné se ubytovat také v některých hájenkách.

Kulturním zážitkem může být ubytování v hostelu nad mlýnem. Ubytování různé cenové kategorie nabízejí hotely, najdete tak levné, standardní i luxusní hotelové ubytování. Pokud je Vaším cílem relaxace a wellness, pak volte ubytování v lázních nebo ve wellness hotelu. Rodiny s dětmi většinou volí penziony nebo apartmány, ale k dispozici je i ubytování v soukromí.

Táborsko je místem, kde se odehrály dějiny. Historie tak kouká ze všech koutů, a to jak v podobě středověkých hradů a jejich zřícenin, městských hradeb, ale i podzemních chodeb. To vše dotváří krajina plná přírodních památek i atrakcí. Najdete zde vše, co od své dovolené očekáváte.