Loading

Ubytování na Táborsku

(18 objektů)

Chalupa Alenka Čertovo břemeno

Jistebnice, v obci / ve městě
Prostorná chata u golfového hřiště

Kemp Fousek

Dráchov, v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Kemp s pláží u rybníka, poblíž Třeboňska

Ubytování Mahon

Val (okres Tábor), v obci / ve městě
Krásné útulné chatky s velkou zahradou

Černická hájenka

Sudoměřice u Bechyně, na samotě, u lesa / na okraji lesa
Úžasná dovolená v jihočeském hvozdu

Villa Liduška

Bechyně, v obci / ve městě, u řeky
Romantické ubytování v secesní vile

Apartmány Zelená zahrada

Mladá Vožice, na okraji obce / města, u vody
Luxusní apartmány na okraji městečka.

Romantik hotel Eleonora

Tábor, v obci / ve městě, u lesa / na okraji lesa
Hotel u lesa a řeky, nedaleko centra

Ubytování na samotě

Veselí nad Lužnicí, na samotě, v lese
Plně vybavený apartmán na samotě, v lese

Chalupa Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí, v obci / ve městě, v centru města
4-místná útulná chaloupka v centru města

Penzion Příběnice

Malšice, na okraji obce / města, v lese
Letní penzion s restaurací a bazénem
1 - 18 / 18

Táborsko

Táborsko je místem středověké historie

Táborsko 1

Táborsko je relativně malý turistický region v Jihočeském kraji. Z každé strany je obklopen oblastmi plnými krásné přírody, lesů, řek a údolí. Na severu ji lemuje Vlašimská pahorkatina, na jihu Třeboňská pánev spolu s chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko. Na západě se line řeka Vltava, která prochází Táborskou pahorkatinou a na východě sousedí Táborsko s Českomoravskou vrchovinou.

Prostředkem vede dálnice D3, která je obklopena různými rybníky i řekou Lužnice, jež je dominantní řekou v této oblasti. Táborsko v sobě ukrývá mnoho přírodních památek, chráněnou přírodu i kulturní a historické památky. Je to místo jak pro aktivní dovolenou v přírodě, pro pohodové výlety v okolí zajímavých měst, tak i pro relaxační a lázeňský pobyt.

Zajímavostí regionu je, že tudy vede první elektrifikovaná železniční trať ve střední Evropě. Trať byla zahájena v roce 1903 a její úsek vede z Tábora do Bechyně.

Unikátní přírodní památky

Na Táborsku je mnoho přírodních památek a rezervací. Raritou je národní přírodní památka Chýnovská jeskyně, která je od roku 1868 zpřístupněná turistům a díky tomu je nejstarší zpřístupněnou jeskyní v České republice. Při její návštěvě projdete asi 200 metrů jeskyně při převýšení 42 metrů. Zdoláte tak příkré schody a projdete úzkými chodbami do několika sálů. Při této prohlídce si jistě všimnete barevných mramorových stěn nebo při troše štěstí i netopýrů. K jeskyni Vás zavede například Chýnovská naučná stezka, která informuje o historii Chýnova, jeskyni i přírodní rezervaci Pacova hora, která se vyznačuje nalezištěm minerálů.

Chýnova se můžete vydat například po červené, která prochází přírodním parkem Turovecký les. Ten v sobě schovává propletenec turistických tras, které vedou kolem řady rybníků. Například modrá turistická trasa Vás zavede okolo obory Smolín, ve které se chovají mufloni a daňci, až k národní přírodní památce Luční, jež zahrnuje oblast Lučního rybníka a jeho okolí. Rostou tady vzácné houby, žije zde mnoho druhů brouků i vážek. K Turoveckému lesu vede také červená trasa ze Sezimova Ústí. Jejím cílem je zřícenina hradu Kozí hrádek, na kterém pobýval Jan Hus. O historii hrádku se dozvíte pomocí komiksu na naučné interaktivní stezce.

Na jihu Táborska, pod Veselím nad Lužnicí, se v Třeboňsku vyjímá mnoho rybníků. Oblast je známá pro mokřady, rašeliniště i mnoho přírodních památek. Jednou z nich je národní přírodní památka Ruda, která leží na břehu Horusického rybníka. Okrajovou částí tohoto rašeliniště prochází žlutá turistická trasa. Zde, i ve vedlejší přírodní rezervaci Rašeliniště Hovízna, uvidíte například lekníny nebo další vzácné rostliny.

Hezká procházka je také podél řeky Lužnice, u které se často tvoří vodopády. Například Vlásenický vodopád je sice maličký a přechází v kaskádu, ale zato je součástí přírodní památky Vlásenický potok. Od Tábora po červené trase se dostanete až k lávce u Harachovky. Nedaleko ní se nachází asi třímetrový vodopád, který v zimě občas zamrzá.

Za kulturou a historií do měst

Na město Tábor si určitě udělejte celý den, protože je toho zde mnoho k vidění. Začneme u přírody. Při procházce lužnickým údolím uvidíte geologickou expozici, která se nachází u Modrého lomu. Ten je oblíbeným místem pro skalní lezení. V parku Pod Kotnovem je kostel sv. Jakuba a sv. Filipa. Od něj vedou schody až na Granátovou skálu, jež je přírodní památkou. Asi dvacetimetrová skála obsahuje krystaly granátu i českého granátu. Naproti tomu v Holečkových sadech stojí starý Housův mlýn. V něm je skanzen starých umění a řemesel, který ale také zážitkovou formou poukazuje na život, kulturu a válečnictví za doby Husitů. Uvidíte krčmu, zbrojnici, rekvizity, muzeum tortury i podkrovní sály. A protože je v mlýně také hostel, může to být Vaším startovním místem.

Táborsko 2

Tábor má zachovalé městské hradby s hradebními branami a hradní věží Kotnov, kterou je možné navštívit. Toto hradební opevnění utváří historické jádro města, které je městskou památkovou zónou. V jeho centru se na Žižkově náměstí nachází stará radnicehusitským muzeem, ze které je možné vstoupit do táborského podzemí, jež začíná lapidáriem. Prohlídková trasa má asi 500 metrů, a když se Vám poštěstí, budete mít i kostýmovanou prohlídku.

Na náměstí mimo jiné uvidíte i sochu Jana Žižky z Trocnova a gotický kostel Proměnění Páně. Ke kostelu také patří věž, která z jejího ochozu nabízí výhled jak na náměstí, tak i na celé město a jeho blízké okolí. Vedle kostelní věže je ve sklepení restaurace Beseda minipivovar a muzeum pivovarnictví. Ochutnat můžete místní pivo, domluvit si prohlídku pivovaru nebo se dozvědět o historii pivovarnictví. Mimo to je vedle věže také Strašidelné podzemí, které ve středověkých katakombách ukrývá expozici strašidel. Při jeho návštěvě se tak Vaše ratolesti nudit rozhodně nebudou.

A když už jsme u těch muzeí, do svých dětských let se můžete vrátit třeba v muzeu lega, v muzeu čokolády a marcipánu nebo v muzeu hudby. V části Tábor-Měšice se na tamním zámku dozvíte o bydlení, životě i práci na zámku a uvidíte unikátní historické toalety z 18. století.

S dětmi si pak různé druhy místních i exotických zvířat prohlédnete v táborské zoologické zahradě, která je v Jižních Čechách největší. Ta se nachází v části obce Větrovy a na Vaši návštěvu se budou kromě medvědů, surikat, vlků, velbloudů i papoušků těšit i další zvířata. Daleký výhled do okolí uvidíte z rozhledny Hýlačka, která je nedaleko zoologické zahrady.

Hned u Tábora je město Sezimovo Ústí. Kdo se zajímá o české dějiny, určitě by toto město neměl vynechat. V rozlehlém parku na ulici Dr. E. Beneše se totiž nachází památník Dr. E. Beneše. Ten se věnuje politickému i společenskému životu našeho druhého československého prezidenta i odkazu Hany Benešové. Nedaleko památníku je jejich hrobka a vila. Vilu je možné navštívit pouze během určitých měsíců v roce po předchozí online rezervaci.

Dalším významným městem Táborska je Bechyně. Městská památková zóna je rozšířená téměř po celém městě. A tak v ní najdeme jak měšťanské domy na náměstí, tak i františkánský klášter, židovskou synagogu a hřbitov. Z náměstí T. G. Masaryka z věže kostela sv. Matěje uvidíte krásně do okolí. Nedaleko od centra města je zámek. Dostanete se k němu okolo mezinárodního muzea keramiky a Alšovy jihočeské galerie, nebo okolo muzea V. Preclíka. Bechyňský zámek byl původně přemyslovský hrad ze 13. století, který byl později přestavěn na renesanční zámek. Kromě interiérů s kazetovým stropem, malířskou výzdobou a renesančních kamen uvidíte i expozici fotografií, loveckých a střelných zbraní i dobový nábytek.

Bohaté sportovní aktivity hlavně v létě

Táborsko je propleteno turistickými trasami a cyklostezkami, které se těší oblibě. Na své si ale přijdou i ti, co rádi nazují inline brusle. Kromě toho je to místo vhodné pro relaxaci a rekreaci. Přírodní koupání a rekreaci si užijete například ve vodní nádrži Jordán v Táboře. Je to naše první vodní nádrž, která byla vybudována v roce 1492 a zároveň je i nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě. Na jihu Táborska jsou zase pro vodní sporty a rekreaci vhodné Veselské pískovny. Okolo ní vede také naučná stezka, která seznamuje s okolím a provádí okolo přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova, jež je jednou z mála v Čechách.

Symbolem Táborska je řeka Lužnice, jež je sama o sobě přírodní památkou a je oblíbeným cílem vodáků. V Táboře si horolezci mohou vyzkoušet ferratu, která je vhodná především pro začátečníky nebo mírně pokročilé, její obtížnost je B/C. K lezení je tam ale více možností. Přestože Táborsko není příliš hornatá oblast, když tomu podmínky dovolí, dá se zde i zalyžovat. V oblasti Vlašimské pahorkatiny je několik skiareálů, které umožňují sjezdové lyžování, z Tábora se nejrychleji dostanete k lyžařským vlekům Hůrka a Horní Kouty a do lyžařských stredisek MonínecKvasejovice. V každé roční době si Vaše tělo zaslouží odpočinek a rekonvalescenci. Tu najdete v lázních v Bechyni, kde si dopřejete wellness v podobě sauny, masáží, ale i lymfodrenáží i dalších relaxačních balíčků.

Ubytování na Táborsku pro všechny

Táborsko 3

Abyste si Táborsko vychutnali co nejvíce, je potřeba vyrazit alespoň na pár dní. Ať už se chystáte na letní dovolenou nebo jen krátkodobý pobyt s dětmi, bude se Vám hodit ubytování. Oblíbeným typem ubytování jsou kempy a tábořiště. Na Táborsku je značné množství kempů a jsou většinou v blízkosti Lužnice, Vltavy nebo větších vodních ploch. Je to příjemná letní varianta levného ubytování. Takovým tím oddechovým typem ubytování jsou chatychalupy. Je možné se ubytovat také v některých hájenkách.

Kulturním zážitkem může být ubytování v hostelu nad mlýnem. Ubytování různé cenové kategorie nabízejí hotely, najdete tak levné, standardní i luxusní hotelové ubytování. Pokud je Vaším cílem relaxace a wellness, pak volte ubytování v lázních nebo ve wellness hotelu. Rodiny s dětmi většinou volí penziony nebo apartmány, ale k dispozici je i ubytování v soukromí.

Táborsko je místem, kde se odehrály dějiny. Historie tak kouká ze všech koutů, a to jak v podobě středověkých hradů a jejich zřícenin, městských hradeb, ale i podzemních chodeb. To vše dotváří krajina plná přírodních památek i atrakcí. Najdete zde vše, co od své dovolené očekáváte.

Názory a doporučení

Marie Gabrielová (ubytovatel) 10.7.2019
Treboňský region, kam Veselí n.L. patří, je vyhledávaný především pro krásné a čisté životní prostředí, lesy, rybníky a řadu turistických a kulturních památek a zajímavostí. Je protkán hustou silniční sítí, řadou cyklostezek a značených turistických tras.Protéká jí řeka Lužnice ( Stará i Nová řeka ) a Nežárka, které jsou oblíbeny vodáky. Většina pěších i cyklostezek vede po rovině, často lesy, okolo řek a rybníků.Na jejich trasách najdete radu hospůdek, restaurací i campů pro odpočinek a občerstvení.
Pavel Štrouf (ubytovatel) 8.7.2019
Jižní Čechy mají krásnou přírodu. Konkrétně naše hájenka se nachází v turistické oblasti Toulava. Přichystáme pro vás spoustu tipů na výlet. V okolí je nepřeberné množství památek, kulturního a sportovního vyžití a dokonce i několik minipivovarů. Navštivte staré lázeňské město Bechyně, husitský Tábor, zámky jako Hluboká nad Vltavou, Červená Lhota, Bechyně, Orlík, Zvíkov. Jsme v klidné ale strategické lokalitě a na všechna zmíněná místa se dostanete maximálně za hodinu autem.
Lenka Havránková (rodina se staršími dětmi - návštěvník) 7.7.2019
My jsme přijeli za cykloturistikou a je skvělé, že tu je téměř rovinka a zároveň hodně cestiček lesem, značené cyklostezky a ani na silnicích mnoho aut nepotkáte. Zkusili jsme také sjet Nežárku. Využili jsme přímo ve Valu firmu Vážka a majitele Jirku, který lodě pronajímá včetně dopravy, takže jsme i v tomto byli velmi spokojení a na kánoích jsme si den též užili ( Jeli jsme z Jemčiny do Hamru - tam je u splavu hned vynikající restaurace, takže odměna byla jasná, dobrý oběd.
Josef Kostelac (starší pár - návštěvník) 4.7.2019
Jihočeský región je známý, krásné možnosti cykloturistiky pro všechny věkové kategorie
Helena Dlouhá (ubytovatel) 18.3.2019
Jihočeský kraj je natolik vrstevnatá destinace, že ji nelze popsat pár větami. Nicméně najít si zde to své dokáže téměř každý. Přijeďte a uvidíte!