Loading

Ubytování v Jemnici

(0 objektů + 11 objektů v okolí 25 km)

Chalupa U kamenného stolu

Slavonice (Jemnice 9,5 km vzdušně), v rekreační oblasti, u lesa / na okraji lesa
Dovolená pro rodiny s dětmi,skupiny

Chalupy Kyprův mlýn

Knínice (okres Jihlava) (Jemnice 10,0 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okraji lesa
Ideální pro pobyty rodin s dětmi

Ubytování na chalupě Dačice

Dačice - Borek (Jemnice 10,1 km vzdušně), na okraji obce / m...
Luxusní ubytování s privátním wellness

Apartmány Duo Dačice

Dačice (Jemnice 12,1 km vzdušně), v obci / ve městě
Luxusní apartmány na jihu Čech

Chata Lucka

Bítov (okres Nový Jičín) (Jemnice 14,0 km vzdušně), v rekreační oblasti, u jezera
Ubytování u písečné pláže s půjčovnou!

Hospodářský dvůr Bohuslavice s.r.o.

Bohuslavice (okres Jihlava) (Jemnice 14,5 km vzdušně), v obc...
Pohodlné pokoje na statku s restaurací

Chata U Rybáře

Bítov (okres Znojmo) (Jemnice 15,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, v lese
Komfortné ubytování u přehrady v Podyjí

Wellness srub na Vranovské přehradě

Starý Petřín (Jemnice 15,8 km vzdušně), mimo obce / města, v lese
U přehrady, se saunou a koupací kádí

Rodinný penzion Kunc

Slavonice (Jemnice 16,0 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Útulné ubytování v klidné oblasti

Ubytování Na samotě U Včelína

Lančov (Jemnice 19,4 km vzdušně), na samotě, u lesa / na okr...
Vhodné také na retreaty, oslavy, svatby!
1 - 11 / 11

Jemnice

Jemnice 1

Je libo voňavý čaj?

Jemnice – klenot mezi městy a jedno z prvních měst na Moravě. Leží na hranici krajů Jihočeského, Jihomoravského a Vysočiny v okrese Třebíč. Do stejnojmenného města Třebíč se dostanete za pár minut. Spadá do správy Moravských Budějovic, jež je obec s rozšířenou působností. Má přibližně 4000 obyvatel. Jeho nadmořská výška sahá k 470 m n. m. Je nazýváno též městem věnným.

Najdete v něm mnoho památek hmotných i nehmotných a všudypřítomnou zeleň. V muzeu, které se nachází v jednom z historických měšťanských domů můžete kromě historie města studovat jeho další zajímavost. Jemnice totiž proslula také jako producent čaje. Ano, známá značka čaje „Jemča“ pochází právě odsud. Je to totiž zkratka jemnický čaj. Uvidíte zde mnoho fotografií a dozvíte se, jak se například čaj balili v minulosti. Stroje jsou samozřejmě součástí expozice.

Pár informací z dob minulých aneb kde se vzal název obce?

Název pochází s největší pravděpodobností od horníků zvaných "jamníci". Ti zde těžili stříbro a další drahé kovy. Dodnes zde dochází k průzkumům štol, pocházejících ze středověku. Některé zdroje uvádějí, že region byl obydlen již v paleolitu. Slované však tento kraj osídlili až okolo 10. století. Nejstarší částí města je místo zvané Podolí, které vzniklo jako osada pro horníky. Hornictví bylo výnosným zdrojem výdělku pro obyvatele, kteří se jinak živili pouze zemědělstvím. Podporovalo také další s ním související řemesla. Takové zlatníky z Jemnice znali v nejednom z českých měst, ale i v Německu a ve Vídni. Sbírky tzv. „Jamnitzerů“ najdete i v zahraničních muzeích.

Jemnice památky a výlety

Historická část města je schválenou památkovou zónou. Roku 2013 byl Ministerstvem kultury zapsán na seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR tzv. Barchan („Běh o barchan“). Jedná se o historickou slavnost, pravděpodobně jednu z nejstarších v srdci Evropy. Největší pýchou města jsou 3 kostely. Kostel sv. Stanislava, kostel sv. Víta s lipovou alejí a kostel sv. Jakuba.

Jemnice 2

Nádhernou fresku Nanebevzetí sv. Víta namaloval malíř Jan Josef Winterhalder. Před kostelem sv. Víta se tyčí velmi stará Kapistránská neboli Svatovítská lípa. Její stáří se odhaduje na 700 let. Povídá se, že pochází z doby, kdy území poctila svou návštěvou Eliška Přemyslovna. Zda onu lípu zasadila právě ona se už ale nejspíš nedozvíme.

Ze středověkých hradeb zbyly jen narušené zbytky. Postupně je ničily přírodní vlivy, ale i lidská činnost. Můžete si je velmi dobře prohlédnout z vnějšku při procházce městem. Navštívit můžete i židovskou čtvrť a židovský hřbitov. Ten je dle některých zdrojů prý dokonce nejstarší na Moravě.

Obdivovat zde lze také románskou věž Podolí, zámek s rozsáhlým parkem, hrobku rodu Pallavicini, prastarý vodovod pocházející až ze středověku nebo tzv. Kamennou pannu. Hrobka byla projektována dvorním architektem Ottou Hoferem. Z místního zámku by se mělo údajně stát sanatorium válečných veteránů. Jeho součástí by mělo být i rehabilitační centrum.

Město je na turisty velmi dobře připravené. Má velmi kvalitní turistické centrum a nabízí několik prohlídkových okruhů po památkách. Okruh královny Elišky vede úplným centrem města. Okruh sv. Jakuba Vás dovede k židovskému hřbitovu, Podolí a kostelu stejnojmenného kostela. Pokud si vyberete okruh sv. Víta, můžete se těšit zejména na procházku zámeckým parkem.

Svou návštěvou byste měli poctít také nedaleký hrad Bítov, zapsaný v seznamu národních kulturních památek. Za osvěžením v parných dnech jistě rádi vyrazíte na oblíbenou vodní nádrž Vranov. Někdy se jí říká také Vranovská přehrada. Leží na řece Dyji nedaleko Vranova nad Dyjí. Její hráz měří 60 m. Je oblíbeným cílem turistů hlavně v létě. Přímo ve městě najdete moc hezké koupaliště Jemnice. Jedná se o přírodní biotop. Voda má přirozenou nazelenalou barvu. I okolní obce nabízejí několik dalších koupališť a přírodní koupání.

Ani do Telče to odsud nemáte daleko. Ten patří mezi památky UNESCO. Takže pokud Vám mezi tou spoustou zajímavých míst zbude ještě trochu času, můžete vyrazit právě tam. Jestli-že preferujete zimní sporty, na Třebíčsku najdete několik lyžařských areálů. Ski areál Jalovec nabízí umělé zasněžování, večerní osvětlení i občerstvení. Dalšími možnostmi jsou Ski Mrákotín nebo Želetava. Stejně tak běžkování za vhodného počasí je v tomto kraji vyhledávanou zimní aktivitou.

Jemnice 3

Ubytování a stravování v Jemnici

Přestože se jedná o malé město, v Jemnici najdete mnoho možností k ubytování. Nabízí chaty, chalupy i roubenky. Pokud máte radši levné ubytování, v okolí hledejte ubytovny i kempy. Součástí některých kempů jsou i velké bazény s atrakcemi nejen pro děti. Pestrou nabídku pak doplňují apartmány a penziony. Nedaleká rekreační střediska nabízejí služby pro Vaši spokojenou dovolenou.

Pokud jste si ani tak nevybrali a představovali byste si například něco luxusnějšího, tak neklesejte na mysli. Větší města se nacházejí nedaleko. Nabízejí tak další formy ubytování. Pokoje v soukromí, penziony, apartmány a hotely. Vybírat můžete i z velkého množství restaurací, hospod a kaváren či cukráren.

Tato oblast nabízí nádhernou přírodu a čistý vzduch. Dokonce je i houbařským rájem. Velmi oblíbená je i u rybářů, ale hlavně turistů a cyklistů. Malebné město jižního cípu Vysočiny s řekou Želetavkou Vás zaručeně okouzlí. Jemnice je zajisté skvělou volbou pro Vaši poklidnou dovolenou nebo prodloužený víkendový pobyt.