Loading

Ubytování v Dolních Dunajovicích

(1 objekt + 34 objektů v okolí 25 km)

Chalupa U Harkáčov

Dolní Dunajovice, v obci / ve městě, u vody
Chalupa pro rodiny ve skvělé lokalitě

Ubytování Adél

Perná (Dolní Dunajovice 1,9 km vzdušně), v obci / ve městě
Komfortní apartmány v chalupě-nízká cena

Ubytování U nás

Perná (Dolní Dunajovice 2,7 km vzdušně), v obci / ve městě
Ubytování v prostředí Pálavských vrchů

Vinařský penzion Kořenek

Bavory (Dolní Dunajovice 3,3 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraj...
Příjemné ubytování přímo pod Pálavou

Penzion U Moravců

Klentnice (Dolní Dunajovice 3,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na ok...
Skvělý výhled na okolí + vinný sklípek!

Rezidence Brod nad Dyjí

Brod nad Dyjí (Dolní Dunajovice 4,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Chalupa s velkou zahradou a bazénem

Wellness rodinný hotel U Langrů

Dolní Věstonice (Dolní Dunajovice 5,8 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
Dokonalý odpočinek ve wellnes centru

Pension Baltazar

Mikulov (okres Břeclav) (Dolní Dunajovice 6,2 km vzdušně), v obci / ve městě, v cen...
Stylové ubytování v historické čtvrti

Hotel Bonsai

Mikulov (okres Břeclav) (Dolní Dunajovice 6,5 km vzdušně), v obci / ve městě, u kou...
Rodinný hotel v okrajové části Mikulova

Apartmán Lenka

Mikulov (okres Břeclav) (Dolní Dunajovice 6,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Apartmán v blízkosti centra města
1 - 35 / 35

Dolní Dunajovice

Dolní Dunajovice 1

Země vínu a radosti zaslíbená

Dolní Dunajovice se nacházejí na Jižní Moravě, v okrese Břeclav, v Jihomoravském kraji, přibližně 10 kilometrů od hranice s Rakouskem.

Jde o tradiční vinařskou obec, která je spolu s dalšími 29 obcemi součástí tzv. Mikulovské vinařské podoblasti. Je charakteristická typickými jihomoravskými stavěními, rozlehlými vinicemi a vinnými sklípky, ve kterých člověk velmi snadno zapomene, jak rychle běží čas.

Historie Dolních Dunajovic - bohatá i pohnutá

Oblast, kde dnes leží Dolní Dunajovice, byla a je známá jako mimořádně úrodná a vlídná. Snad i proto byla odpradávna obydlená (první sídliště pod Slunečnou, Liščím kopcem a Jánskou horou), o čem svědčí nalezené pozůstatky únětické kultury nebo předměty z dob Velké Moravy. První písemná zmínka o Dolních Dunajovicích pochází z konce 12. století (je tedy jednou z nejstarších obcí na Moravě) a již v 15. století získala obec statut městečka a právo pořádat jarmarky.

K historii Dolních Dunajovic patří také řada ničivých událostí, zejména požárů v letech 1791 a 1808 a epidemie cholery, které obyvatele postihly ve druhé třetině 19. století hned několikrát.

Dolní Dunajovice 2

Veselejší vzpomínky se vážou na období první republiky, kdy zde fungovala cihelna, mlýn, výrobna výšivek, konzervárna, několik závodů na nakládání okurek a řada dalších podniků. Nepochybně zajímavý je také fakt, že rodákem z Dolních Dunajovic je Karel Renner, v letech 1945 až 1950 první prezident Rakouska.

Památky v obci

Mezi dominanty obce musíme zařadit kostel sv. Jiljí s freskami a obrazy malíře Jana Sterna, jehož historie sahá až do 16. století. Jen o něco mladší je místní škola ze 17. století s krásně dochovaným reliéfním štítem z roku 1884.

K významným památkám patří také sochy svatých - sv. Florián, mučedník a patron hasičů, bdí nad obcí od roku 1775, socha sv. Jana Nepomuckého je z přibližně stejného období (kolem roku 1800). K výjimečným památkám patří i dochovaný pranýř z raného 18. století. Ten už se dnes naštěstí nevyužívá.

Pozoruhodné okolí Dolních Dunajovic

Okolí obce tvoří zvlněná jihomoravská krajina s řadou pozoruhodných míst a zákoutí, která se vyplatí navštívit. Cyklisty jistě potěští rozsáhlá síť vinařských cyklostezek, kterých součástí je i obec Dolní Dunajovice.

Dolní Dunajovice 3

Zejména v létě stojí za návštěvu Aqualand Moravia Pasohlávkách - nejmodernější aquapark v České republice leží jen asi 6 kilometrů od Dolních Dunajovic. V přibližně stejné vzdálenosti od obce se rozprostírá jeskyně na Turoldu, největší jeskynní systém v druhohorních vápencích s krásně členitým systémem dómů, chodeb a síní.

Co se týká zimních sportů, zejména lyžování, možnosti jsou tu velmi omezené. V bližším okolí se nachází menší Ski areál Němčičky, k ostatním svahům už je třeba cestovat dále.

Pár desítek kilometrů od obce si pak můžete vybírat - je libo navštívit ZOO Hodonín či Papouščí ZOO v obci Bošovice? Nebo dáte přednost jedinečnosti Lednicko-valtického areálu? Neméně kouzelná je i zřícenina hradu Templštejn, nedaleko obce Jamolice, no a Mikulov s nádhernou městskou památkovou rezervací jakožto vinařské centrum Jižní Moravy snad ani netřeba představovat. Vyplatí se však navštívit nejen Mikulov, ale celou CHKO Pálava, na kraji které toto vinařské město sídlí.

Ubytování v Dolních Dunajovicích

Ubytovací možnosti přímo v Dolních Dunajovích nejsou nikterak zanedbatelné. K mání je zde několik apartmánůpenzionů i ubytování v soukromí s přiměřenými cenami a kvalitním servisem. V okolí pak lze využít několik chatkempů poblíž Věstonické nádrže a další možnosti nabízí i obec Perná.

Velký výběr hotelů poskytuje také Mikulov, jehož centrum je od Dolních Dunajovic vzdáleno přibližně 7 kilometrů. Tak nebo tak, Dolní Dunajovice v Jihomoravském kraji jsou ideálním místem pro relax i aktivně strávené volné dny.