Loading

Ubytování v Strachotíně

(2 objekty + 40 objektů v okolí 25 km)

Kemp Strachotín

Strachotín, na samotě, u vody
Ubytování v kempu na břehu přehrady

Moravský statek Strachotín

Strachotín, na okraji obce / města, u vody
Ubytování na statku v blízkosti přehrady

Wellness rodinný hotel U Langrů

Dolní Věstonice (Strachotín 2,1 km vzdušně), v rekreační oblasti, u vody
Dokonalý odpočinek ve wellnes centru

Apartmány Gorčák

Ivaň (okres Brno-venkov) (Strachotín 6,2 km vzdušně), v obci / ve městě
Komfortné apartmány na Jižní Moravě

Ubytování Adél

Perná (Strachotín 6,4 km vzdušně), v obci / ve městě
Komfortní apartmány v chalupě-nízká cena

Ubytování U nás

Perná (Strachotín 6,4 km vzdušně), v obci / ve městě
Ubytování v prostředí Pálavských vrchů

Penzion U Moravců

Klentnice (Strachotín 6,5 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji l...
Skvělý výhled na okolí + vinný sklípek!

Penzion Schwarzava

Uherčice (okres Břeclav) (Strachotín 7,0 km vzdušně), na okraji obce / města
Penzion s degustačním vinným sklípkem

Chalupa U Harkáčov

Dolní Dunajovice (Strachotín 7,3 km vzdušně), v obci / ve městě, u vody
Chalupa pro rodiny ve skvělé lokalitě

Vinařský penzion Kořenek

Bavory (Strachotín 7,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u lesa / na okraji lesa
Příjemné ubytování přímo pod Pálavou
1 - 42 / 42

Strachotín

Strachotín 1

Strachotínu se rozhodně bát nemusíte

Obec s líbezným názvem Strachotín se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Břeclav. V jejím sousedství najdete například Hustopeče, Popice, Šakvice, Dolní Dunajovice nebo 15 kilometrů vzdálený Mikulov.

Je docela pravděpodobné, že ve Strachotíně nebudete mít nouzi o skvělé osvěžení, a to nejen díky zdejšímu výtečnému jihomoravskému vínu, ale také proto, že v těsné blízkosti obce leží Strachotínský rybník a vodní dílo Nové Mlýny.

Historie pamatuje vzlety i pády

Snad kvůli vydatným vodním zdrojům, snad kvůli Pavlovským kopcům coby výborným orientačním bodům, byla oblast obce Strachotín osídlena od pravěku. První písemná zmínka o obci jako takové nicméně pochází z roku 1046. Od první poloviny 14. století byl Strachotín uváděn jako městečko s právem pořádat trhy a od roku 1582 také jarmarky. Významnou stopu v místní historii zanechali habáni, kteří se zde usadili ve druhé polovině 16. století. Patřili k movitým řemeslníkům a také zručným vinařům - právě habáni výrazně přispěli k rozšíření zdejších vinic. Položili tak základy pozdějšího rychlého rozmachu pěstování vína, vždyť již v 17. století činila roční spotřeba vína asi 60 litrů na osobu.

Život ve Strachotíně ale nebyl idylický pořád. Obec pustošili četné vojenské bitvy - za všechny vzpomeneme střet armády Ludvíka Němce s vojsky moravského panovníka Rostislava v roce 864, nebo bitvu z roku 1619, v níž necelých 4000 Moravanů pokořilo 8000 Dampierrových mužů. Své si obec užila i během druhé světové války, po jejímž konci bylo ze Strachotína vystěhováno německé obyvatelstvo, které nahradili novousedlíci.

Památky dosud žijí i díky obyvatelům Strachotína

Historie Strachotína není jenom vzpomínka na papíře, je pořád živá i díky několika zajímavým památkám. Obecní dominantou je zejména Kostel sv. Oldřicha ze 13. století, který patří mezi nestarší gotické kostely na Břeclavsku.

Strachotín 2

Neodmyslitelnou součástí návsi Strachotína je od roku 1829 také socha sv. Floriána. Jde o kulturní památku, na jejíž rekonstrukci se v roku 2007 prostřednictvím veřejné sbírky vybralo 200 000 Kč. Díky hodným lidem a jejich úsilí se dosud zachovala i boží muka u cesty směrem na Hustopeče.

Pokud byste ve Strachotíně hledali vinné sklepy, musíte zamířit do Sklepní ulice - právě tady jich najdete bezmála 90, některé i s pozoruhodnou historickou hodnotou. K významným historickým lokalitám ještě v osmdesátých letech minulého století patřila také Petrova louka, kde se našli zbytky slovanského opevnění a stavby z dob Velké Moravy. Nyní toto místo leží pod hladinou vodní nádrže Nové Mlýny.

Relax všeho druhu

Život na Jižní Moravě je nerozlučně sepjat s vinicemi a vínem a Strachotín není v tomhle ohledu žádnou výjimkou. Místní vinařský spolek pravidelně pořádá zajímavé akce jako výstavu vín, otevírání vinných sklepů, „Za burčákem do Strachotína“ nebo svěcení vín. Strachotín je také součástí Moravské vinné stezky a v jeho okolí je možnost podnikat i nenáročné pěší výlety. Na rekreaci se využívají Novomlýnské nádrže, kde se dá rybařit, koupat a za příznivých povětrnostních podmínek je to vhodné místo i k provozování windsurfingu.

Co nabízí okolí Strachotína?

 Z okolí Strachotína musíme zmínit zejména CHKO Pálava, která je od roku 2003 součástí biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava. Oblast nabízí pozoruhodnou rozmanitost fauny a flóry, rozlehlé vinice a pole a vápencové skály, kontrastující s dubovými háji a lužními lesy.

Strachotín 3

Za návštěvu stojí i Lednicko-valtický areál – tato památka, zapsaná v seznamu UNESCO, nacházející se jen asi 20 kilometrů od Strachotína, Vás okouzlí rozlehlými zahradami a parkem, kolonádou Reistna, zámečkem Belvedere nebo možností plavit se lodí po zdejších vodních kanálech.

Na zpáteční cestě doporučujeme raději delší nežli krátké zastavení ve městě Mikulov s mnoha vinnými sklípky, restauracemi a vinařskými stezkami. Chloubou Mikulova je krásné historické náměstí, dominantou zase zámek z 13. století. Pokud by Vám ve Strachotíně chybělo koupání, vydejte se do nedalekých Hustopečí - součástí zdejšího sportovního zařízení je koupaliště s 5 bazény.

Možnosti ubytování ve Strachotíně

Strachotín jakožto obec ležící blízko turistického epicentra Jižní Moravy nabízí řadu možností pro ubytování. Přímo v obci bývá k mání ubytování v soukromí, v penzionech nebo apartmánech přímo nad vinným sklepem, na břehu nádrží Nové Mlýny zase můžete využít služeb auto-kempu.

Na několik hotelů, penzionů a chatek natrefíte i v nejbližším okolí Strachotína, zejména v Horních Věstonicích nebo Pavlově.