Loading

Ubytování v Dolních Bojanovicích

(1 objekt + 43 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Dolní Bojanovice

Dolní Bojanovice, v obci / ve městě
Chalupa se zahradou na Jižní Moravě

Apartmány Vinný sklep

Prušánky (Dolní Bojanovice 3,7 km vzdušně), v rekreační oblasti
Ideální místo pro rodinnou dovolenou

Penzion ve Vinařství Maláník-Osička

Mikulčice (Dolní Bojanovice 3,8 km vzdušně), na okraji obce / města
Moderně zařízené pokoje v penzionu

Apartmány Kateřina

Mikulčice (Dolní Bojanovice 5,2 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Nově zrekonstruované apartmány

Chalupa Sklípek pod Dubňanskou horou

Mutěnice (okres Hodonín) (Dolní Bojanovice 7,2 km vzdušně), mimo obce / města, v ch...
Stylový sklípek pod Dubňanskou horou

Penzion U Fojtíků

Čejkovice (okres Hodonín) (Dolní Bojanovice 8,8 km vzdušně), na okraji obce / města
Komfortné pokoje s výhledem na vinice

Ubytování u Míši

Velké Bílovice (Dolní Bojanovice 8,8 km vzdušně), na okraji obce / města
Chata s vinným sklípkem

Penzion pod Kopcem

Týnec (okres Břeclav) (Dolní Bojanovice 8,8 km vzdušně), v obci / ve městě, u lesa...
Penzion s rodinnou atmosférou a bazénem.

Ubytování na Výminku

Týnec (okres Břeclav) (Dolní Bojanovice 8,9 km vzdušně), na okraji obce / města, u...
Cenově dostupné ubytování u řeky

Chata Daniela

Velké Bílovice (Dolní Bojanovice 8,9 km vzdušně), v obci / ve městě, v chatové osadě
Apartmánová chata s terasou a saunou
1 - 44 / 44

Dolní Bojanovice

Dolní Bojanovice 1

Vesnice s folklorním duchem

Obec Dolní Bojanovice je malá vesnička o rozloze asi 20 km2. Najdete ji v Jihomoravském krajiokrese Hodonín asi 15 km od 41. sjezdu z dálnice D2. Obec leží asi 8 km západně od Hodonína v krásné oblasti Dolnomoravského úvalu. Zajímavé je, že mezi asi třemi tisíci obyvateli se stále udržuje moravský slovácký folklor, který se dnes jen tak nevidí.

První zmínka o Dolních Bojanovicích je z konce 12. století. Příliš mnoho se z této doby nezachovalo, ale určitě za zmínku stojí Slovácká chalupa. Tato chalupa je nejstarší dochované stavení z původního osídlení a je chráněné památkovou péčí. V chalupě si můžete prohlédnout, jak se na Slovácku žilo začátkem 19. století.

Druhým zajímavým bodem je kostel sv. Václava z konce 14. století, který dostal dnešní podobu v první třetině 18. století. To, co dělá vesnici také zajímavou, jsou malé vinné sklípky, tzv. Bojanovské búdy. Tyto malé domečky jsou pomalované slováckými motivy, stejně jako některé kapličky ve vesnici. Tyto búdy jsou pro Slovácko typické a najdete je například i v nedalekých Mutěnicích, ve kterých jich je přes 550.

Aktivní dovolená i relax v Dolních Bojanovicích

Pokud máte více času, v okolí Dolních Bojanovic v okruhu asi 40 km se nachází řada památek a atrakcí, které byste neměli vynechat - ať už se jedná o zámky (ValticeLednice, Buchlov), o celý Lednicko-valtický areál, nebo o další zajímavá místa jako je zoologická zahrada nebo 3D bludiště v korunách stromů v Hodoníně, papouščí zoologická zahrada v BošovicíchArcheoskanzenModrépoutní místo Velehrad, skanzen ve Strážnici a mnoho dalšího.

Vedle Dolních Bojanovic se nachází řada rybníků, které mohou sloužit pro letní koupání nebo jako příjemná procházka po okolí. Mezi ně patří například Bojanovický rybník, Novodvorský rybník, Lužický nebo Písečný rybník. Mezi Bojanovickým rybníkem a rybníkem Třetí Zbrod, podél řeky Kyjovky, najdete zastřešenou studánku. Té se říká Kohútek a je zdrojem pitné vody pro širokou veřejnost. Voda ve studánce je díky hloubce vrtu velmi kvalitní a chutná, proto se zde na své cestě zastavte a neváhejte se osvěžit.

Dolní Bojanovice 2

Možnosti letního koupání kromě zmíněných rybníků nabízí také nejbližší koupaliště v Dubňanech, letní koupaliště nebo plavecký bazén v Hodoníně, v Kyjově nebo Břeclavi, vodní nádrž Nové Mlýny, která je asi 35 km západně a také oblíbený Aqualand Moravia Pasohlávkách.

V zimě se v Dolních Bojanovicích, většinou za kostelem, připravuje kluziště, které může veřejnost využít k bruslení. Pokud však preferujete sjezdovky, můžete zajet do ski areálu v Němčičkách (asi 20 km), do SKI Parku v Osvětimanech (asi 34 km) nebo do Ski resortu ve Stupavě (asi 38 km).

Pro ty, kteří milují cyklistiku i přírodu, mohou být Dolní Bojanovice výchozím bodem pro návštěvu blízké přírodní rezervace Stupava nebo přírodní památky Pánov, která se nachází u Hodonína, což je na kole asi 13 km severovýchodně. Oblast Dolnomoravského úvalu skýtá velké množství lesů, polí, vinic i malých kopců a díky tomu se zde můžete naplno věnovat pěší i cyklistické turistice.

Daleký výhled do okolí nabízí rozhledna Na Podluží, která se tyčí asi 6 km od Dolních Bojanovic směrem k Novému Poddvorovu. Na vrchol vede 160 schodů, po kterých vystoupáte do výšky 30 metrů. Kousek dál, asi 2,5 km směrem k obci Čejkovice, stojí větrný mlýn Poddvorov. Ten byl zrekonstruován a prohlášen za národní památku.

Pokud se rozhodnete jít nebo jet naopak směrem do Mikulčic, zastavte se i na místní 30 metrů vysoké rozhledně, na kterou vede 155 schodů. Naskytne se Vám výhled na nejrozsáhlejší archeologické naleziště v České republice, ale také na Chřiby a Bílé Karpaty.

Slovácko, kam Dolní Bojanovice také spadají, je oblastí, kde se hodně jí a také pije víno. Proto je to nejlepší místo, kde můžete zažít pravý moravský slovácký folklor, ke kterému patří hody, vinobraní, zpěv a cimbálová muzika. Atmosféru dotváří místní lidé v krojích. Abyste zažili tento moravský folklorní duch, musíte vyrazit alespoň na jednu z místních akcí, např. Svatováclavské hody.

Dolní Bojanovice 3

Slovácké kroje a Verbuňk

To nejhezčí na Slovácku je dodržování folkloru tradic. Kdo nezažil tu pravou moravskou slováckou folklorní kulturu, ten to stěží pochopí. Tradice se dodržují i v Dolních Bojanovicích a jednou z nich jsou kroje. Ve vesnici ho vlastní téměř každá rodina, je jich tam okolo 800 kusů. Jestliže chcete nějaký vidět, zajděte v neděli do kostela, kam ho některé ženy běžně nosí.

Samozřejmostí pro krojovanou zábavu jsou již zmíněné slavnosti, které začínají Verbuňkem. Je to typický slovácký mužský skákavý tanec, který je zapsán na seznamu UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví a tančí se většinou právě při slavnostních příležitostech.

Ubytování v soukromí nebo ve vinných sklepech

Přestože je obec Dolní Bojanovice malou vesnicí, nabídka ubytování je zde na své poměry poměrně široká. V obci se nachází různé penziony a apartmány, takže si stačí vybrat. Pokud ale preferujete hotelový komfort, pak si musíte zajet do nedalekého Hodonína.

Jestliže chcete zažít něco více moravského, využijte možnosti ubytování nad vinnými sklepy nebo ubytování v soukromí. Dostanete se tak k možnostem ochutnat domácí víno i místní kuchyni.

V nabídce jsou také chalupy a rekreační domky místních, které je nabízí ke krátkodobému ubytování. Dobrodružnější možností jsou kempy v okolí, hlavu lze složit i ve vedlejších vesnicích Mutěnice nebo Dubňany.

Možností vyžití v Dolních Bojanovicích a okolí je opravdu mnoho, proto neváhejte a tento kraj, zachovávající si historické tradice, určitě navštivte.