Loading

Ubytování v Mutěnicích (okres Hodonín)

(1 objekt + 34 objektů v okolí 25 km)

Chalupa Sklípek pod Dubňanskou horou

Mutěnice (okres Hodonín), mimo obce / města, v chatové osadě
Stylový sklípek pod Dubňanskou horou

Chalupa Dolní Bojanovice

Dolní Bojanovice (Mutěnice (okres Hodonín) 4,7 km vzdušně), v obci / ve městě
Chalupa se zahradou na Jižní Moravě

Penzion U Fojtíků

Čejkovice (okres Hodonín) (Mutěnice (okres Hodonín) 7,1 km vzdušně), na okraji obce...
Komfortné pokoje s výhledem na vinice

Apartmány Vinný sklep

Prušánky (Mutěnice (okres Hodonín) 7,6 km vzdušně), v rekreační oblasti
Ideální místo pro rodinnou dovolenou

Penzion ve Vinařství Maláník-Osička

Mikulčice (Mutěnice (okres Hodonín) 8,7 km vzdušně), na okraji obce / města
Moderně zařízené pokoje v penzionu

Ubytování u Kouřilů

Vrbice (okres Břeclav) (Mutěnice (okres Hodonín) 9,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Komfortní ubytování s posezením u vínka!

Vinný sklípek u Ostřížků

Vrbice (okres Břeclav) (Mutěnice (okres Hodonín) 9,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Útulné ubytování s vinotékou

Chaloupka pod kostelem 1

Vrbice (okres Břeclav) (Mutěnice (okres Hodonín) 9,7 km vzdušně), v obci / ve městě
Nově zrekonstruované apartmány v chalupě

Chaloupka pod kostelem 2

Vrbice (okres Břeclav) (Mutěnice (okres Hodonín) 9,7 km vzdušně), v obci / ve městě
Hezká chaloupka s vinným sklepem

Apartmány Kateřina

Mikulčice (Mutěnice (okres Hodonín) 10,1 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru m...
Nově zrekonstruované apartmány
1 - 35 / 35

Mutěnice

Mutěnice 1

Obec Mutěnice je vinařský skvost

Pro ty, co Mutěnice neznají, je to jen jedna z dalších malých vesnic Jihomoravského kraje, která leží v okrese Hodonín asi 10 kilometrů severozápadně od Hodonína a přibližně 50 kilometrů jihozápadně od Brna. Ti, kteří tuto vesničku znají, vědí, že je to vinařský skvost, který stojí za to navštívit.

Mutěnice navštěvují turisti hlavně díky vinařským búdám

První zmínka o Mutěnicích je z roku 1367, ale od té doby se vesnice o trochu rozrostla a dnes je turisticky zajímavou destinací právě díky tzv. búdám. To je areál, který skýtá přes 550 vinných sklepů, a právě proto jsou Mutěnice označovány také za vinařskou obec.

Je pravda, že do Mutěnic se jezdí převážně kvůli búdám a dobrému vínu, ale kromě již zmíněných sklepů můžete navštívit i muzeum vinařství a myslivectví nebo objevovat malé kapličky či navštívit kostel. V muzeu se promítá krátký film, dále ve vinařské části jsou k vidění staré exponáty na výrobu vína, kuchařky apod. V myslivecké části na návštěvníky čekají vycpaná zvířata, stará hájovna, myslivecký nábytek atd. K vidění je také mutěnický kroj, stará a nová pálenice a samozřejmě vinný sklep. Součástí prohlídky je také ochutnávka vína.

V Mutěnicích je zajímavý kostel a hodně malých kapliček. Farní kostel sv. Kateřiny jistě stojí za návštěvu. Nechala ho postavit v roce 1769 Marie Terezie. Kromě tohoto kostela zde stojí také kaple Nejsvětější Trojice, kaple sv. Anny, kaple sv. Urbana nebo kaple Panny Marie Sedmibolestné. Při toulání vesničkou, ať už pěšky nebo na kole, se můžete zastavit u domku, který se nazývá Drábovna. Zde v roce 1852, po dobu asi dvou let, žil se svými rodiči Tomáš Garrigue Masaryk, v té době budoucí první československý prezident.

Mutěnice 2

Ve vinařských oblastech je také velmi oblíbená cyklistika. Tyto oblasti jsou protkány cyklistickými stezkami a Mutěnice nejsou výjimkou. V okolí se nachází asi 65 kilometrů cyklistických stezek, které vedou přes Mutěnice, Čejč, Čejkovice a Kyjov. Cesta je sjízdná celoročně, je to zpevněná polní cesta, která vede mezi poli, kolem vinic, sadů i Jarohněvického rybníka. Na kolo tak můžete vyrazit jak zjara, když všechno kvete, v létě se vykoupat u jednoho z rybníků nebo na podzim nasávat vůni burčáku.

Příjemnou procházkou můžete vyjít na kopec Vyšicko, který je ve výšce 267 m n. m. a je to nejvyšší mutěnický bod. Na něm stojí 12 metrů vysoká trojúhelníková rozhledna, ze které je možné vidět například Bílé Karpaty, Chřiby nebo Pálavu. K rozhledně vede několik cest, po kterých si užijete procházku vinicemi.

V letních měsících se můžete osvěžit v některém z nedalekých koupališť v Dubňanech, Hodoníně nebo Kyjově. A nebo si zajet do vzdálenějšího, ale velmi populárního a celoročně dostupného Aqualandu Moravia u Pasohlávek.

Burčákový pochod Mutěnice

Mutěnice se však každoročně stávají na jeden den hlavním centrem burčákového pochodu. Pořádá se zde Pochod slováckým vinohradem. Jsou připraveny většinou 3 trasy o různých délkách, začíná se v ranních hodinách, přičemž se navštíví mutěnické búdy, okolí Hovoran, Dubňan a pokračuje se až do Milotic, kde ten den také začíná burčákový pochod. Takže si stačí vybrat startovní a cílovou destinaci. Čeká Vás tak procházka, kde máte po celé trase možnost ochutnat místní pochutiny a samozřejmě zakoupit na cestu burčák.

Kromě burčákového pochodu se v Mutěnicích konají pravidelně slavnosti vína, hody, vinařské dny, otevřené sklepy apod.

Mutěnice 3

Ubytování v Mutěnicích je převážně ve vinných sklepech

Vzhledem k tomu, že jsou Mutěnice vinařskou obcí, možnosti ubytování jsou převážně nad jednotlivými vinnými sklepy a v búdách. Kromě sklepů se v obci nachází také penziony, letní kemp a je zde možnost ubytování v soukromí nebo na některé z okolních chat a chalup. Pokud preferujete pobyt v hotelech nebo apartmánech, můžete se ubytovat v některém z okolních větších měst.

Je dobré sledovat akce, které se konají v okolí, protože v této době se kapacity rychle vyčerpávají a ceny rostou. Pokud se tedy chcete zúčastnit nějaké vinařské akce s přespáním, rezervujte si Vaše ubytování s dostatečným předstihem.

Mutěnice jsou malá vinařská obec, která nabízí tu pravou slováckou atmosféru, ke které patří víno, zpěv, dobré jídlo a cimbálová muzika. Můžete zde ochutnat vína místních vinařů, strávit čas na kole projížďkou vinařských oblastí a objevovat krásy okolní přírody. Bezpochyby je to místo, kde stojí za to strávit alespoň pár dní.