Loading

Ubytování v Prušánkách

(1 objekt + 25 objektů v okolí 25 km)

Apartmány Vinný sklep

Prušánky, v rekreační oblasti
Ideální místo pro rodinnou dovolenou

Chalupa Dolní Bojanovice

Dolní Bojanovice (Prušánky 4,8 km vzdušně), v obci / ve městě
Chalupa se zahradou na Jižní Moravě

Penzion ve Vinařství Maláník-Osička

Mikulčice (Prušánky 4,9 km vzdušně), na okraji obce / města
Moderně zařízené pokoje v penzionu

Apartmány Kateřina

Mikulčice (Prušánky 5,3 km vzdušně), v obci / ve městě, v centru města
Nově zrekonstruované apartmány

Ubytování na Výminku

Týnec (okres Břeclav) (Prušánky 6,1 km vzdušně), na okraji obce / města, u řeky
Cenově dostupné ubytování u řeky

Chata Daniela

Velké Bílovice (Prušánky 6,3 km vzdušně), v obci / ve městě, v chatové osadě
Apartmánová chata s terasou a saunou

Vinný sklep Monty Velké Bílovice

Velké Bílovice (Prušánky 7,5 km vzdušně), mimo obce / města
Vinný sklep s neomezenou konzumací vína

Chalupa Sklípek pod Dubňanskou horou

Mutěnice (okres Hodonín) (Prušánky 11,2 km vzdušně), mimo obce / města, v chatové o...
Stylový sklípek pod Dubňanskou horou

Vinný sklípek u Ostřížků

Vrbice (okres Břeclav) (Prušánky 11,2 km vzdušně), v obci / ve městě
Útulné ubytování s vinotékou

Chaloupka pod kostelem 1

Vrbice (okres Břeclav) (Prušánky 11,6 km vzdušně), v obci / ve městě
Nově zrekonstruované apartmány v chalupě
1 - 26 / 26

Prušánky

Vinařská obec Prušánky se nachází na Jižní Moravě, v kraji plném sklípků s kvalitním vínem. Prušánky spadají do vinařské oblasti Podluží a jejich součástí je stará viniční hora Nechory. Stejnojmenná část obce se skládá pouze z vinných sklepů.

Prušánky a jejich okolí jsou vyhledávané především milovníky vína, moravské lidové kultury a gurmány. Obcí prochází síť cyklotras Vinařské stezky. Nedaleko se nachází významné velkomoravské archeologické naleziště Slovanské hradiště a další zajímavé turistické cíle.

Prušánky – historie a současnost

Vinařská obec Prušánky se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Hodonín a od stejnojmenného okresního města je vzdálená zhruba 11 kilometrů na západ. Obec se rozkládá v údolí potoka Prušánka, mezi kopci Nechory a Jochy. Je součástí mikroregionu Podluží a na viničních tratích Nechory, Vrchní Nechory, Podkovné, Žejdlíky a mnoha dalších se pěstují především aromatické odrůdy bílého vína.

První písemná zmínka o obci se objevila roku 1261, kdy pod názvem Prusy patřila k vizovickému klášteru. V roce 1712 byla postavena kaple sv. Izidora, která zde stojí dodnes. Spíše než na kulturní památky obec turisty láká na výborné víno do tradičních sklepů i moderních vinařství. Okolí Prušánek je zase vyhlášené sítí cyklotras, které vedou po místních viničních tratích.

Prušánky – gurmánská turistika na Jižní Moravě

V oblasti je přes 400 sklepů, z nichž mají malovaná žudra. Žudro je architektonický prvek lidového stavitelství v Moravském Slovácku a v části Slovenska. Jedná se o výklenek s malovanými rostlinnými ornamenty a lidovými motivy, který má chránit vchod do domu před nepřízní počasí.

Většina místních sklepů se nachází v obecní části Nechory. Ta je tvořena pouze vinnými sklepy, které jsou uspořádané tak, aby formovaly malé náměstíčko s přilehlými uličkami. Právě tudy vede jedna z tras rozsáhlé sítě cyklostezek Vinařské stezky. Ve sklepě číslo 72 je pro turisty připravena expozice s názvem O nechorských sklepech a búdách, která ukazuje lokální historii a folklorní kulturu.

Největší akce zde tradičně probíhá na začátku srpna. Jde o venkovní třídenní hody poblíž obecního úřadu, kterých se mnoho místních účastní v tradičních krojích. Také v průběhu roku se zde pořádají další akce, které kopírují tradiční zvyky spojené s pěstováním vinné révy a lokálním folklórem. Mnoho sklepů a vinařství nabízí nejrůznější degustační posezení a večery.

V Prušánkách se zabaví každý

V okolí je dostatek atrakcí a turistických cílů. Patří mezi ně například archeologické naleziště Slovanské hradiště z doby Velkomoravské říše, rozhledna na Podluží, dřevěný větrný mlýn, kaplička Hradištěk nebo několik vzácně dochovaných slováckých stavení.

Pokud hledáte v létě osvěžení, najdete ho na koupalíštích v Dubňanech, Hodoníně, Břeclavi, Němčičkách či Horních Bojanovicích. Okoupat se můžete i přírodněji, v některém z mnoha rybníku v okolí nebo v přehradě Mlýnky a štěrkovišti Moravská Nová Ves. S rodinou nemůžete vynechat ani největší krytý zábavný vodný park v republice, Aqualand Moravia v Pasohlávkách.

I když je tento kraj známý spíše mírnou zimou, sněhové radovánky si tady užijete také a to v Ski areálu Němčičky, který je vhodný i pro malé lyžaře a nabízí také populární večerné lyžování.

Ubytování v soukromí i ve sklípku

Vinařská obec Prušánky je cílem turistů především kvůli cykloturistice a gurmánským degustacím, čemuž jsou přizpůsobeny i možnosti ubytování. Asi nejrozšířenějším typem je ubytování v soukromí, často v domě vinaře nebo v prostorách vinařství. Pokud si pronajmete pokoj ve vinařství, součástí pobytu bude velmi pravděpodobně prohlídka vinařský prostorů s výkladem.

V Prušánkách najdete i komfortní hotely a penziony. Apartmány, chaty či chalupy Vám poskytnou dokonalé soukromí během Vaši dovolené. Ubytovací kapacity se tu nacházejí jak v tradičních staveních, tak v moderních novostavbách.

Prušánky jsou typickou jihomoravskou obcí, kde kvete turistický ruch díky dlouhé tradici pěstování vína. Jednou z nejvýznamnějších částí jsou vinné sklepy Nechory, kterými od roku 2000 prochází cyklostezka po viničních tratích. Každoročně se zde pořádají degustační, folklórní a kulturní akce, během kterých můžete ochutnat místní speciality. V okolí je celá řada možností, kam vyrazit na výlet.

Názory a doporučení

Michaela U. (ubytovatel) 8.10.2018
Okolí Nechor je ideální pro cykloturistiku a cyklisty je velmi oblíbená. Rovinatá krajina nabízí možnost výletů na kole i s dětmi. Nechory je unikátní vesnička pouze vinných sklípků s řadou tradičních kulturních akcí (vinobraní, zarážání hory, májové zpívání, košty vín, hody Prušánky apod.). Najdete zde nádherné malované sklípky a ochutnáte víno místních vinařů.